• BIST 83.067
  • Altın 146,538
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Kocaeli : -3 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • Sakarya : -3 °C

10. YILINDA ERSAT

Aykut İlker Mete

 

Özel Erkul Koleji tarafından bu yıl onuncusu düzenlenecek Erkul Kocaeli Okul Takımları Satranç Turnuvası 12-13 Nisan 2014 tarihlerinde Kullar Yerleşkesinde oynanacak. Minikler (2004-2005), Küçükler (2002-2003) ve Yıldızlar (2000-2001) olmak üzere üç ayrı kategori de düzenlenecek organizasyonda 60 dakika oyun temposu kullanılacak.

Takımlar, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) 2013-2014 Etkinlik dönemine ait vizeli lisansa sahip üçer öğrenciden oluşacak ve başvuru listesindeki sıraya göre maçlara çıkacaklar. Her okul her kategoride bir takımla yarışabilecek.

 

Ayrıca ilimizde, özel bir okul bünyesinde düzenlenen ilk ve tek okullararası takım turnuvası olma özelliğini koruyan ERSAT’ın sonuçları Türkiye Satranç Federasyonu (TSF)’na bildirilerek yarışan sporcuların performanslarının değerlendirilmesi (UKD hesaplaması) sağlanmaktadır.

 

Her kategorinin İsviçre Sistemi ile altı tur üzerinden eşlendirileceği organizasyonda dereceye giren takımların sporcularının yanı sıra okullara ve turnuva karmasına da çeşitli ödüller verilecek.

 

FIDE standartlarında satranç takımı ve saatinin kullanıldığı organizasyonda İl Hakem Kurulu tarafından görevlendirilmiş TSF hakemleri maçları yönetecekler.   

 

 

Takımlar için Halkevi, Gölcük ve Derince’de servislerin olacağı organizasyonla ilgili detaylı bilgilere, yönergeye, başvuru formuna Kocaeli Satranç İl Temsilciliğinin resmi web sayfasından “kocaeli.tsf.org.tr” ulaşabilirsiniz.   

 

Hafta sonu görüşmek üzere,

Satranç dolu günler dileğiyle...

 

Kısa… Kısa…

 

>>> Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligleri finalleri 30 Nisan - 05 Mayıs 2014 tarihlerinde Çorum’da düzenlenecek.   

 

>>> Beko 13. Satranç Şöleni 17-18 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek.

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Morozevich, Alexander (ELO 2722/RUS)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2777/RUS)

 

1 d4 Af6 2 Af3 g6 3 Ff4 Fg7 4 e3 d6 5 h3 0-0 6 Fe2 c5 7 c3 Vb6 8 Vb3 Fe6 9 Vxb6 axb6 10 a3 Fd5 11 0-0 Fc6 12 Abd2 Abd7 13 Kfe1 Kfd8 14 Fh2 b5 15 Ff1 e5 16 e4 exd4 17 cxd4 d5 18 e5 Ae4 19 dxc5 Adxc5 20 Kac1 Axd2 21 Axd2 Ae6 22 Fg3 Ff8 23 Ked1 b4 24 axb4 Fxb4 25 Af3 Fa4 26 Kd3 Kac8 27 Kxc8 Kxc8 28 b3 Fc6 29 Kd1 Ka8 30 Ae1 Ka3 31 Ac2 Kxb3 32 Axb4 Kxb4 33 f3 Kb2 34 h4 h6 35 Ff2 Fa4 36 Kxd5 Kb1 37 Fe3 Fb3 38 Kd2 Fc4 39 Kf2 b5 40 g4 b4 41 Sg2 Fxf1+ 42 Kxf1 Kxf1 43 Sxf1 b3 44 Fc1 Af4 45 Se1 Ad3+ 46 Sd2 b2 47 Fxb2 Axb2 48 Sc3 Aa4+ 49 Sd4 Sf8 50 f4 Se7 51 f5 gxf5 52 gxf5 f6 53 Se4 Ac5+ 54 Sf4 h5 0-1

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Jakovenko, Dmitry (ELO 2726/RUS)

GM Jobava, Baadur (ELO 2706/GEO)

 

1 d4 Af6 2 Af3 d6 3 c4 Abd7 4 Ac3 e5 5 e4 Fe7 6 Fe2 0-0 7 0-0 c6 8 Ke1 Ve8 9 Ff1 Fd8 10 h3 Ve7 11 Fe3 Fa5 12 Ad2 Kd8 13 Vc2 Af8 14 d5 h6 15 a3 Fb6 16 b4 Fxe3 17 Kxe3 Fd7 18 a4 a5 19 Kb1 axb4 20 Kxb4 Fc8 21 Kb1 c5 22 g3 A8h7 23 Sh2 h5 24 Af3 g6 25 Kee1 Sg7 26 Vd2 Ag8 27 Ah4 Ah6 28 Ag2 Fxh3 29 Ah4 Fc8 30 Sg1 Kf8 31 Kb6 Vd8 32 Kb3 Ka6 33 Keb1 Ve7 34 Fg2 f5 35 exf5 Axf5 36 Axf5+ gxf5 37 f4 e4 38 Fh3 Af6 39 Ka3 Kg8 40 Ad1 Sf8 41 Sf1 Vg7 42 Vf2 Se8 43 Kbb3 Sd8 44 a5 Ag4 45 Fxg4 hxg4 46 Vb2 Vd4 47 Ae3 Sc7 48 Kc3 Kh8 49 Sg2 Vg7 50 Va1 Vh6 51 Sf2 Vf6 52 Sg2 Vd4 53 Vb2 Kh3 54 Kc2 b6 55 Kd2 Vxb2 56 Kxb2 Kxa5 57 Kxa5 bxa5 58 Ka2 Sb6 59 Kb2+ Sa6 60 Kb8 Kh8 61 Sf1 Sa7 62 Kb5 Kh1+ 63 Se2 Ka1 64 Sd2 Fd7 65 Kb3 Ka2+ 0-1

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Alekseev, Evgeny (ELO 2678/RUS)

GM Tomashevsky, Evgeny (ELO 2697/RUS)

 

1 e4 e5 2 Af3 Ac6 3 Fb5 a6 4 Fa4 Af6 5 d3 Fc5 6 c3 d6 7 0-0 Fa7 8 Ke1 0-0 9 h3 Ae7 10 Abd2 Ag6 11 Af1 c6 12 Ag3 d5 13 Fb3 dxe4 14 dxe4 Vxd1 15 Kxd1 h6 16 Fc2 Fe6 17 b3 Kad8 18 Fb2 Fb8 19 Af5 Kfe8 20 c4 Af4 21 Ae3 Ad7 22 h4 Fc7 23 g3 Ah5 24 Kd2 Fb6 25 Ke2 Ahf6 26 Sg2 Ac5 27 Af1 Fg4 28 A1h2 Ad3 29 Fxd3 Kxd3 30 Kc1 Fc5 31 Kc3 Kd1 32 Kc1 Kd3 33 Kc3 Kd6 34 Kcc2 Fh5 35 Fxe5 Kde6 36 Fxf6 gxf6 37 Kcd2 Fg6 38 Kd7 Fxe4 39 Ked2 b5 40 Kd8 Sg7 41 Kxe8 Kxe8 42 Af1 h5 43 Ae3 f5 44 Kd7 bxc4 45 bxc4 Kb8 46 Ad1 Sf6 47 Kd2 Fb4 48 Kb2 Kd8 49 Ae3 a5 50 Af1 Kd3 51 A1h2 Ka3 52 Ke2 a4 53 Kb2 c5 54 Ke2 Kd3 55 Ke3 Kxe3 56 fxe3 Fb1 0-1

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2757/CUB)

GM Dreev, Aleksey (ELO 2670/RUS)

 

1 e4 c6 2 d4 d5 3 e5 Ff5 4 Af3 e6 5 Fe2 Ae7 6 0-0 Fg6 7 Abd2 Af5 8 Ab3 Ad7 9 c3 a6 10 Ff4 Fe7 11 g4 Ah4 12 Axh4 Fxh4 13 Fg3 Fxg3 14 hxg3 Vb6 15 f4 Fe4 16 a4 c5 17 a5 Vc7 18 Ad2 Kd8 19 Axe4 dxe4 20 d5 Axe5 21 Va4+ Ad7 22 dxe6 fxe6 23 Vxe4 0-0 24 Vxe6+ Sh8 25 Ff3 g5 26 Ve7 Kg8 27 Kad1 gxf4 28 gxf4 Vxf4 29 Kxd7 Kxg4+ 30 Sf2 Kxd7 31 Vxd7 Kg7 32 Ve8+ Kg8 33 Ve4 Vd2+ 34 Ve2 Vf4 35 Kg1 Kd8 36 Ve7 Vd2+ 37 Ve2 Vf4 38 Kg4 Vh2+ 39 Se1 Vd6 40 Kg5 Kf8 41 Fd5 1-0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, kazanır. Nasıl ?

 

 

Cevap : 1.Kf8#

 

Bu yazı toplam 1808 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim