• BIST 108.164
  • Altın 151,464
  • Dolar 3,6587
  • Euro 4,3309
  • Kocaeli : 25 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 25 °C

2014 yılının panoraması - 2

Aykut İlker Mete

>>> Kocaeli Yıldızlar İl Birinciliği 07-08 Haziran 2014 tarihlerinde Derince Spor Salonunda oynandı. 13 yaş genel kategoride Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Kerem İlter, 14 yaş genel kategoride yine aynı kulüpten Efe Mert Kılıç ve 18 yaş altı kategoride Sergen Atay şampiyon olurken, Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü sporcularından Sena Duman 15 yaş kızlar kategorisinde, Burak Samet Çıldır’da 17 yaş genel kategorisinde şampiyonluğa ulaşırken, diğer iki kategoriden 15 yaş genel kategoride Mert Temel, 16 yaş genel kategoride de Güven Pekdemir şampiyon oldular. Toplam yedi kategorinin üçünde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü, ikisinde Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü kupayı aldı ve bu iki kulübümüz birinciliğe damga vurdular.

 

>>> İzmir Çeşme’de bu yıl ikincisi düzenlenen Çeşme Açık Uluslararası Satranç Turnuvası 14-19 Haziran 2014 tarihlerinde Aya Haralambos Kilisesinde oynandı. Dokuz ülkeden 196 sporcunun katıldığı turnuvada başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Emin Yasa Altun yaptı. Uluslararası Kuvvet Puanı (ELO) sıralamasına göre dünyada 198. sırada bulunan Letonya’lı büyükusta (GM) Igor Kovalenko turnuvanın A Kategorisine ikinci turdan katıldı ve bir puan farkla şampiyon olmayı başardı.

 

>>> Kulüpler Satranç Şampiyonası ve 1. Lig maçları 22-29 Haziran günlerinde Konya Rixos Otel’de oynandı. 1. Ligde yer alan 347 sporcunun onikisi GM, beşi WGM, onbeşi IM, altısı WIM, ikisi FM unvanına sahip ve ligde Denizli'den üç, Karaman, Burdur, Antalya ve Ankara'dan iki, Zonguldak, Samsun, Ordu, Kocaeli, İzmir, Hatay, Gaziantep, Erzurum, Çanakkale ve Bursa'dan bir kulüp, Kulüpler Şampiyonasında ise 37 ilden 48 kulüpte yer alan 703 sporcu mücadele etti.

 

Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası

İstanbul Darüşşafaka SK - 17 puan

Ankara Genç Akademisyenler Eğt. Kül. Ve Araş. Kulübü - 16 puan

Ankara ODTÜ SK - 13 puan

 

Türkiye Satranç 1. Ligi

Kayseri Şeker SK - 17 Puan

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt SK - 14 Puan

Denizli Pamukkale Üniversitesi SK - 13 Puan

 

>>> Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası 30 Haziran - 06 Temmuz 2014 tarihlerinde Konya’da düzenlendi. 34 ilden ve KKTC’den gelen 299 sporcuyla, kız ve genel olmak üzere on iki kategoride oynanan şampiyonada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Mustafa İmamoğlu yaptı. Derince Turgut Reis İ.Ö.O. Spor Kulübü sporcusu Sena Duman Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonasında 15 yaş kızlar kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.

 

>>> Avrupa Satranç Birliği (ECU) tarafından 14-22 Temmuz 2014 tarihlerinde Romanya’nın Iasi şehrinde düzenlenen Avrupa 18 Yaş Altı Genç Takımlar Şampiyonasında genel kategoride GM Mikhail Gurevich antrenörlüğünde yarışan IM Vahap Şanal, IM Cemil Can Ali Marandi, IM Muhammed Batuhan Daştan, Volkan Sevgi ve Nezihe Ezgi Menzi’den oluşan takımımız altı galibiyet, bir beraberlikle 13 puanla Avrupa Şampiyonu olurken, Polonya beş galibiyet, iki yenilgi ile 10 puan ve averajla ikinci, dört galibiyet, iki beraberlik, bir yenilgi ve averajla Moldova üçüncü sırada yer aldılar.

 

>>> Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE)’nu tarafından bu yıl 41.si düzenlenen Satranç Olimpiyatı Norveç’in Tromsö şehrinde 01-14 Ağustos 2014 tarihlerinde oynandı. İki yılda bir, Açık ve Kadınlar olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen olimpiyata Açık kategoride 177, Kadınlar kategorisinde ise 136 takım katıldı. Başhakemliğini, 2012 İstanbul Olimpiyatının da başhakemliğini yapan Takis Nikolopoulos (GRE)’un yaptığı olimpiyat, Takım İsviçre Sistemi ile 11 tur üzerinden eşlendirildi. Açık kategoride ülkemiz GM Dragan Solak (2639 ELO)’ın kaptanlığında GM Alexander Ipatov (2609), GM Barış Esen (2589), GM Mustafa Yılmaz (2569) ve GM Emre Can (2529)’dan oluşan ve kuvvet ortalaması 2601 olan takımla olimpiyatı 21. Sırada tamamladı. Kadınlar kategorisinde ise kuvvet ortalamamız 2244 ELO ve kaptanlığı WGM Betül Cemre Yıldız (2312 ELO) yaptı. WGM Betül Cemre haricinde WGM Kübra Öztürk (2311), WIM Khayala Isgandarova (2184), WIM Zehra Topel (2170), WCM Kardelen Cemhan (2019)’ın yer aldığı takımımız olimpiyatı 36. Sırada tamamladılar. Açık Kategoride şampiyonluğa Çin ulaşırken, ikinci Macaristan üçüncü ise Hindistan oldu. Kadınlar Kategorisinde şampiyon Rusya, ikinci Çin üçüncü ise Ukrayna oldu. Milli takımlarımız haricinde ülkemizden de dört hakem olimpiyatta maç yönetti. IA-FI Aykut İlker Mete (Kocaeli), IA Halil İbrahim Berzah (Kocaeli), IA Tugan Ünal (Kastamonu), IA-IO Tahsin Aktar (Adana)’dan oluşan hakem kadrosu da maçlarını başarıyla tamamladılar. Olimpiyatlar devam ederken 85. FIDE Genel Kurulu ve başkanlık seçimleri de ülke delegelerin katılımları ile gerçekleştirildi. Kirsan Ilyumzhinov yeniden FIDE Başkanlığına, Avrupa Satranç Birliği başkanlığına da Zurab Azmaiparashvili seçildi. Ayrıca Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) başkanı Gülkız Tülay’da FIDE Asbaşkanlığı görevine getirildi.

 

>>> >>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından 29-30-31 Ağustos 2014 tarihlerinde ilimizde ulusal hakem kursu düzenlendi. Eğitmen olarak görev aldığım kursta ilimiz il hakemlerinden Ali Özer ve M. Kemalettin Ayan başarılı olarak ulusal hakemliğe terfi ettiler.

 

>>> 01-07 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Bahçelievler Engelliler Spor Salonunda düzenlenen İstanbul Açık Satranç Turnuvasında A Kategorisinde şampiyon GM Eldar Gasanov ikinci GM Mustafa Yılmaz üçüncü GM Kıvanç Haznedaroğlu oldular. Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Can Baylav ise 10 yaş altı kategorisinde şampiyonluğa ulaştı. 

 

>>> Avrupa Satranç Birliği’nin (ECU) en önemli organizasyonlarından biri olan Avrupa Kulüpler Kupası 12-20 Eylül 2014 tarihlerinde İspanya’nın Bilbao şehrinde oynandı. Bu yıl 30.su düzenlenen açık ve 19.su düzenlenen kadınlar kategorisi olmak üzere iki ayrı kategoride yapıldı. Takım İsviçre sistemi ile yedi tur üzerinden oynanan açık kategoride 52 takım, Berger sistemle (lig usulü) oynanan kadınlar kategorisinde ise 8 takım mücadele etti. Dünya çapında yıldızların boy gösterdiği organizasyonda, kaptanlığını Vladimir Tukmakov’un yaptığı ve GM Shakhriyar Mamedyarov (AZE), GM Veselin Topalov (BUL), GM Michael Adams (ENG), GM Anish Giri (NED), GM Teimour Radjabov (AZE), GM Hao Wang (CHN), GM Anton Korobov (UKR), GM Eltaj Safarli (AZE)’nin kadrosunda yer aldığı geçen yılın üçüncüsü Azerbaycan’ın SOCAR takımı yedi maçta yedi galibiyet ve 14 puanla Avrupa Kupasının sahibi olurken, son şampiyon Çek Cumhuriyetinin G-Team Novy Bor takımı altı galibiyet bir yenilgi ile 12 puanla ikinci, geçen yılın ikincisi Rusyanın Malakhite takımı ise beş galibiyet, bir beraberlik, bir yenilgi ve 11 puanla üçüncü oldu. Kadınlar kategorisinde ise Gürcistan’ın Batumi Chess Club “Nona” yedi maçta yedi galibiyet ve 14 puanla Avrupa şampiyonu olurken, geçen yılın şampiyonu Monako’nun CE Monte Carlo takımı beş galibiyet, iki yenilgi ile 10 puanla ikinci, geçen yılın üçüncüsü Rusya’nın SHSM Nashe Nasledie takımı da dört galibiyet, bir beraberlik, iki yenilgi ve 9 puanla üçüncü oldu.

 

>>> Gebze Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası 20-25 Eylül 2014 tarihlerinde Gebze Spor Salonunda oynandı. Açık ve 12 Yaş Altı olmak üzere iki kategoride düzenlenen turnuvaya dokuz ülkeden toplam 169 sporcu katıldı. 98 sporcunun katıldığı Açık Kategoride Ukrayna’dan GM Eldar Gasanov (ELO 2541) 8 puanla şampiyon olurken, 7 puan ve averajla Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu GM Mustafa Yılmaz (ELO 2581) ikinci yine aynı puan ve averajla İran’dan IM Morteza Darban (ELO 2365) üçüncülüğü elde etti. 71 sporcunun yarıştığı 12 Yaş Altı kategorisinde is Azerbaycan’dan Hajiali Ahadzada 7,5 puanla şampiyon olurken yine aynı puan ve averajla Düzce Belediye Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Melih Bahadır ikinci, Azerbaycan’dan Sharif Majidzada 7 puanla üçüncülüğü elde etti.   

 

>>> 16 Ekim 2013'de aramızdan ayrılan Emektar Milli sporcumuz adına düzenlenen Hayri Özbilen Anma Satranç Turnuvası 13-19 Ekim 2014 tarihlerinde oynandı. Turnuvada birinciliğini 7,5 puanla Darüşşafaka Spor Kulübü sporcusu Mehmet Ali Kuseyri elde etti.

 

>>> Avrupa Satranç Birliği (ECU) tarafından 18-29 Ekim 2014 tarihlerinde Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasında 89 sporcunun mücadele ettiği 16 yaş altı açık kategorisinde 9 maçta 7,5 puanla Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu IM Cemil Can Ali Marandi 2008-2010-2011 yıllarından sonra dördüncü Avrupa Şampiyonluğunu elde etti. 121 sporcunun yarıştığı 10 yaş altı genel kategorisinde 2012 Dünya Yaş Grupları ikincisi CM Ahmet Utku Üzümcü 7,5 puan ve averajla gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından organize edilen 2013-2014 Türkiye Satranç Şampiyonası 01-15 Kasım günlerinde Denizli’nin Buldan ilçesinde El Sanatları ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Şampiyonada 9,5 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu GM (Büyükusta) Alexander Ipatov şampiyonluğa ulaştı. İstanbul Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik Spor Kulübü sporcusu IM (Uluslar arası Usta) Burak Fırat 9 puanla ikinci, Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu GM Mustafa Yılmaz 8,5 puanla üçüncü oldu.  

 

>>> Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından organize edilen 08 Kasım 2014 tarihinde oynanan ilk tur maçı ile başlayan Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı son oyuna gerek kalmadan on birinci maçı kazanan Magnus Carlsen’in zaferi ile sonuçlandı. 2013 yılında Dünya Şampiyonluğu unvanını 6,5-3,5 gibi farklı bir skorla kazanan Norveçli GM Magnus Carlsen yine geçen yıl olduğu gibi bu yılda 6,5-4,5 gibi bir farkla kazanmayı başardı. Böylelikle unvanını 2016’ya kadar korumayı garantilemiş oldu.

 

Satranç dolu günler dileğiyle…

Bu yazı toplam 1788 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim