• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 10 °C

Ali Yiğit San: Samimiyetimizi beyazperdeye yansıttık

Ali Yiğit San: Samimiyetimizi beyazperdeye yansıttık
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro alanında kadro alan İzmitli Ali Yiğit San, Genç Kafa ekibi ile birlikte yazıp oynadıkları ‘Piyasadan Büyük Alacağımız Var’ isimli filmden bahsetti. San, “Samimiyetimizi beyazperdeye yansıttık” dedi.

Bu yazıda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi alan İzmitli Ali Yiğit San’ın öyküsünü ve San’ın arkadaşlarıyla kurmuş olduğu Genç Kafa isimli ekibin yazıp oynadığı ‘Piyasadan Büyük Alacağımız Var’ isimli filmi dinleyeceksiniz. Oyunculuğa olan ilgisinden dolayı kendisini bu alanda sürekli geliştiren San, arkadaşlarıyla kurmuş olduğu Genç Kafa adındaki ekip ile bazı projelerde yer almaya başladı. Başlarından geçen trajik komik olayları senaryo haline getiren ekibin ‘Piyasadan Büyük Alacağımız Var’ isimli bu filmi ise 4 Eylül’de vizyona girecek.  

 

“EKİN AKÇAY İLE EKİP OLUŞTURDUK”

Eğitiminizi tamamladıktan sonra ne yaptınız? Oyunculuk kariyerinize nereden başladınız?

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kendi mezunlarından oluşan bir kadrosu vardır. Her sene sınav yapıp kadro açar. Sadece kendi mezunlarından oluşan bir kadrolaşmaya gider. Buradaki eğitimimi bitirdikten sonra kadro kazandım. Yaklaşık üç yıl orada oynadım. Tabii ondan sonra özel tiyatrolarda rol almaya devam ettim. Bunların yanında Haliç Üniversitesi’nde tiyatro dalında yüksek lisans yapmaya başladım. Müjdat Gezen’deki arkadaşlarımla kurmuş olduğum bir ekibimiz var. Genç Kafa adında. Bu ekipteki İzzet Başlak, Rabia Tutal, Okan Sağlam, Ali Rıza Kara gibi isimler ile tiyatro oyunları oynamaya başladık.

 

‘Piyasadan Büyük Alacağımız Var’ isimli filmin yönetmeni Ekin Akçay ile nasıl tanıştınız?

Müjdat Gezen’de eğitim aldığım zamanlarda, Mimar Sinan’da Sinema Televizyon okuyan arkadaşlarımız bizimle birlikte kısa filmlerini çekmeye başladılar. Onlarda sınıf geçerken tez niyetine geçiyor çektikleri kısa filmleri. Her dönem kısa film çekiyorlar. Biz de oradaki arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına filmlerinde oynamaya başladık. Zaman içinde Ekin Akçay ile arkadaşlığımız ilerledi. Beraber işler yapmaya başladık. Ekin Akçay da sinema televizyon okuyordu. Zamanla Ekin Akçay ile birbirimizi tanıdık ve 6 kişilik bir ekip oluşturduk.

 

“BİZİM MESLEĞİMİZ SANAT”

Ekipten, ekibin yaptığı projelerden bahseder misiniz?

Bu ekip kendisi yazıyor kendisi çiziyor, kendisi yönetip, kendisi oynuyor. Böyle bir ekip haline dönüştük zaman içerisinde. Ekin Akçay’ın Mimar Sinan’daki birkaç arkadaşının daha kamera arkası olarak bize desteğiyle beraber bir dizi projesi yaptık. Dizi projemiz bir kanal tarafından izinsiz olarak yayınlandı. Biz de bunun üzerine mizahi bir şey yapalım dedik. Yani bizim her zaman bir yapımız vardır. Bizim mesleğimiz sanat. Silah da çekebilirdik ama film çekmeyi tercih ettik. Ondan dolayı filmimizi yaptık.

 

Dizinizi izinsiz yayınlamalarından dolayı mahkemeye başvurmayı düşündünüz mü?

Hayır. Biz hiç girmedik o işlere. Bir davaya falan girilse 2-3 sene onlarla uğraşılacak. Hiçbirimiz zaten aykırı asi insanlar değiliz. Biz kendimizi sanat ile ifade edebiliriz, mesleğimizle tanıtabiliriz. Bir tane film yaptık (Piyasadan Büyük Alacağımız Var). Sağ olsun bütün oyuncu hocalarımız, üstatlarımız bize yardımcı oluyorlar.

 

HOCALARIMIZ ARKAMIZDA OLDU

Filminizde rol alan ünlü isimler kimlerdir?

Birçok ünlü isim var; Cem Özer, Salih Kalyon... Bizim başımıza gelenleri biliyorlardı. Sevilen insanlarız. Yani kimseye bir kötülüğümüz yok. Bizler sadece işlerini yapmaya çalışan insanlarız. Hocalarımız, üstatlarımız da hiçbir maddiyat istemeden bize destek olmayı kabul ettiler. Taşın altına ellerini koydular onlar da. Sağ olsunlar her zaman arkamızda oldular.

 

Filminizi çekecek yapımcıyı nasıl buldunuz?

Her şeyimiz hazırdı. Neredeyse bütün roller yazıldı. Oyuncular ayarlandı. Mekânlar ayarlandı. Sadece yapmamız gereken bir yapımcı bulmaktı. Cebimizde para yoktu. 2012 senesinde de Genç Kafa olarak bir tiyatro oyunumuzu şu anki yapımcımız Sami Dündar izlemeye gelmişti. Orada zaten tanışmıştık. Bizden etkilendiğini, bizi beğendiğini söylemişti. Beraber çalışmak istediğini söylemişti. Daha sonra biz Sami ağabeyin yanına gittik. Projemizden bahsettik. Senaryomuzu gösterdik. Bir derdimiz var diye anlattık ona. Bir buçuk dakika içinde kabul etti. Yapımcı bulmak biraz zordur ama inandı bize. O da taşın altına elini koydu ve filmimizi çektik.

 

“KİŞİ VE KURULUŞLAR HAYAL ÜRÜNÜ”

Filmden biraz bahseder misiniz? Ne tür bir film bu?

91 dakikalık bir film bu. Klasik bir komedidir. Yalnız klasik komediden şöyle bir farkı var filmimizin. Bazı absürt unsurlar barındırıyor içinde. Trajik komik bir olaydan bahsediyoruz. Olaylar gerçek ama kişi ve kuruluşlar tamamen hayal ürünü. Olayları tabii mizahi dil ile biraz abartarak anlattık. Komediye dönüştürebilmek için. Bu ekip yıllardır aynı yerde oynadığı için samimiyetimiz çok fazla. Bu samimiyeti ekrana da beyazperdeye de yansıtabildiğimiz düşünüyoruz. Zaten en büyük gayemizde bu.

 

Filmden nasıl bir beklenti içindesiniz? Seyircinin ilgisi nasıl olacaktır?

Beklentimiz bayağı yüksek. Bu işe biraz daha mütevazı girdik. İş biraz daha ciddiyet kazandığı zaman, film doğmaya başlayınca beklentimiz de o yönde yükselmeye başladı açıkçası. Neredeyse iki yüz kopyaya yakın giriyoruz tüm Türkiye’de. Kocaeli’de de birçok yerde girecek. Şu anlık Symbol AVM’de gördüm. Özdilek’te gördüm. Çoğu yerde de 4 Eylül’de vizyona girecek. Derdimizi anlatabildiğimizi düşünüyoruz. İnşallah insanlar da keyif alarak izlerler.

 

“YEŞİLÇAM HASTASIYIZ”

Örnek aldığınız oyuncular var mı? Varsa kimler?

Bizim örnek aldığımız birileri var. Bizler Yeşilçam hastasıyız. Günde en az bir tane Yeşilçam filmi izleriz ekip olarak. Ertem Eğilmez ekolünü kendimize bir tarz olarak seçiyoruz. Ertem Eğilmez ekolündeki o samimiyet, birliktelik… Biz onları örnek aldığımız için çok iyi anlaşan arkadaşlarız. Sosyal yaşantımızda da iyi anlaşırız. Ertem Eğilmez ekolündeki oyuncular her zaman birliktelermiş. Bizde de öyle bir birliktelik var. Bir de mesela altı kişilik bir oyuncu ekibin içinde her zaman etrafınızda görebileceğiniz insanlar var.  Özdeşleştirmek çok kolaylaşıyor. Ben Edis karakterini oynuyorum. Edis Hun’dan aldığımız bir isim. Edis Hun her zaman temiz suratlı her zaman sempatik bir insandır.

 

Diğer karakterlerde de aynı şekilde benzerlik var mı?

İzzet arkadaşımız Tarık karakterini oynuyor. Tarık Akan’dan… Baran arkadaşımız Kadir karakterini oynuyor, Kadir İnanır’dan aldığımız. Biraz agresif birini oynuyor. Rabia arkadaşımız Ayşen karakterini oynuyor Ayşen Guruda’dan aldığımız. Tabii karakterler onlarla birebir değil ama onları kendimize tarz olarak edindiğimiz kişiler.

 

“BİZE İNANDILAR”

Ne kadarlık bir bütçeyle bu yapım ortaya çıktı?

Onu en iyi yapımcı bilir. Biz yazıyoruz. Oynuyoruz. Anlatıyoruz derdimizi. Bütçe konusunda mütevaziyiz tabii ki de diğer filmlere göre. Oyuncu ağabeylerimizin, ablalarımızın bizden destek olarak oyunculuk parası almaması bir kere zaten çok büyük bir şey. Bu filmde kimse beş kuruş para almadan oynadı. Bu bizi çok rahatlatan bir şey oldu. Zaten bir de inanmışlık var. Senaryoyu okuduklarında bizi bildikleri için, hikayemizi de bildikleri için zorluk çıkarmadılar. Hemen inandılar ve destek olmak istediler. Sağ olsunlar.

Filminiz tuttuğu takdirde bir tane daha gelir mi? Mesela Piyasadan Büyük Alacağımız Var 2 gibi…

Artık bizim stilimiz absürt unsurlar barındıran komedi. Derdi olan bir komedi.

 

“BU EKİP AYRILMAYACAK”

Komedi dışında başka filmler çekmeyi istemez misiniz?

Müjdat Gezen eğitimli olduğumuz için açıkçası hep komediye yöneldik. Eğitimimizde de öyleydi. Bir de zevk aldığımız bir şey komedi yapmak. İnsanlar da zaten gülmeye aç artık. Biliyorsunuz toplumda o kadar çok üzülecek, ağlanacak şey var ki, biz de dram yapıp da insanların kafasını rahatlatması gereken zamanda da bunalıma sokmak istemiyoruz açıkçası. Gülelim istiyoruz. Samimiyeti gösterelim istiyoruz. O açıdan hep komedi yapmak istiyoruz. Gişe sayılarına bağlı olarak Piyasadan Büyük Alacağımız Var 2’yi tabii ki de çekmeyi düşünüyoruz ama dediğim gibi insanların talebine göre. Başka bir film de olabilir. Bu ekip hiçbir zaman ayrılmayacak.

 

ALİ YİĞİT SAN KİMDİR?

Doğma büyüme İzmitli olan Ali Yiğit San, 50. Yıl İlköğretim Okulu’ndan mezun. Daha sonra Hızır Reis Ortaokulu’nda ve Yahya Kaptan’daki Atılım Lisesi’nde öğrenim gördü. Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni kazanan San, Radyo Televizyon Sinema bölümünde okudu. Daha sonra ise Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kazandı. 

birlikte-001.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim