• BIST 97.717
  • Altın 143,837
  • Dolar 3,5683
  • Euro 3,9936
  • Kocaeli : 7 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 7 °C

Allah korkusu/Takva(1)

Mehmet Sönmezoğlu

Cehennemden korunma, Cennete kavuşma yolu
Yüce Allah insanı yoktan yaratmış ve onu sayısız nimetlerle donatmıştır. İnsan için faydalı ve zararlı olan her şeyi de elçileri vasıtasıyla emirler ve yasaklar çerçevesinde bildirmiştir. Bu emir ve yasakları kabul etmek, gereğini yerine getirmek, kalbin Allah ile irtibatının, takva dairesinde yaşamasının alâmetlerinden olup, İslamın temel kurallarındandır. Kuranda bu durum kalplerin takvası olarak nitelendirilmektedir. (Hac,22/32) Takva ehli olmak veya muttaki (takvalı) olabilmek, Allah'ın bütün emirlerini yerine getirmek ve onlara saygı duymak, onlara inanıp hayata geçirmekle elde edilir. Bu da kalplerin takvaya ulaşmasıyla elde edilir. Kalplerin takvası, takvanın kalple yani gönülle alâkalı olmasıdır.
Takva, gönül eylemi dir. Takva temiz akıl ile de ilişkilidir. (Bakara, 2/197)Akıl ve düşünce ile dosdoğru yolu bulmak da takvayı oluşturur. (Enam,6/153)Takvanın kalpte olduğunu Hz. Peygamber de, Takva buradadır diyerek göğsüne işaret ederek göstermiştir. (Müslim, Birr, 32 Tirmizî, Birr, 18) Zira kalp imanın karargâhı, cenabı Allahın nazargâhıdır. O,salah içinde olursa bütün vücut salah içinde olmakta, O,fesat içinde olunca bütün vücut fesat olmaktadır. Müminin temel görevlerinden en başta geleni de kalbini istenen temizliğe ulaştırmak, sağlam imana kavuşturmak, takvada en ileri mertebeye yükseltmektir.
İnanmış bir mümin Allahın her işinde ve emrinde bir hikmet olduğunu bilmeli ve buna inanmalıdır. Dünyadaki geçici lezzetlere ebedi hayattaki lezzetleri tercih etmemelidir. Kendisine açık düşman olan şeytana ve gizli düşman olan nefsine uymamalıdır. Her iki düşmanından kendisini korumalı, onlara uymaktan sakınmalı, onlardan korunmalıdır. Allahın emirlerini tutmalı, yasaklarından kaçınmalı ve azabından korunmaya çalışmalıdır. İşte bu durum Takva, Allah korkusu, Allahın korumasına girmek, Allaha bağlılık ve Peygamberimize tam anlamıyla bağlanmak olarak tarif edilir. Takvanın daha geniş manası da şöyledir: Dinin prensiplerini tam bir hassasiyet ve incelikle görüp gözetmek, yaratılış kanunlarına uymak, cehennem ve cehennemi netice veren davranışlardan, cenneti netice verecek hareketlere yönelmek, açık ve gizli her türlü şirkten ve şirke götüren şeylerden korunmak, düşünce ve hayat tarzında başkalarına benzemekten sakınmak, Kuran ve sünnete uygun yaşamak takvadır.
Takvâ kelimesi, veka fiilinden gelir. Veka: Korundu, kendisine zarar ve acı veren, eziyet veren şeylerden sakındı demektir. Veka fiili ve türevleri Kuran-ı Kerimde iki yüz elli sekiz yerde geçmektedir. Kuranın en önemli kavramlarından biridir. Kulun Allaha yakınlığının derecesini en iyi ifade eden sıfattır. Takvâ, nefsi korktuğu şeyden, azaptan, korumaktır. Kavram olarak, en kuvvetli bir himaye olan Allahın korumasına girerek korunmak, nefsi günahlardan, haramlardan korumak demektir.
Yüce Allah müminlere sürekli olarak Allahın sınırlarını aşmayın değil Allahın sınırlarına yaklaşmayın (sınırlar: Allahın yasakladığı haramlar) yani korunun diye emretmektedir. (Buhârî, İman 39 Müslim, Müsakat 107)Yaklaşıldığında ise sınırların aşılması tehlikesi vardır.
İşte, bu şekilde Allahın çizdiği sınırları aşma korkusuyla bu sınırlara yaklaşmamak, nefsi bu sahada korumak ve sınıra yaklaştırmamak da takvâdır.
Takvâ, haşyet (tazim ve saygıdan ileri gelen korkma) manasına da gelir. Takvâ alelâde bir korku değildir Bu, sevginin azalmasından endişe duymak, Allah'ın rızasının gideceğinden kaygılanmak, bunun için sakınmak demektir. Rutin hayatın dışına çıkarak, her anı dikkatli yaşamak, her adımı ölçülü atmak, her zaman aynı ölçüde emredilen istikamet üzere, dosdoğru davranış içinde olmaktır.
Hz. Ali'ye göre de takvâ:
Günahlara devam etmeyi ve yaptığı ibadetlerle avunup aldanmayı bırakmaktır. Dünyada insanların efendisi cömertler ahirette de muttakiler (takvalılar)dir.
Hasan el-Basri'ye göre ise takvâ:
Allah'tan başkasını Allah'a tercih etmemek ve bütün işlerin Allah'ın kudretinde olduğunu bilerek her an dikkatli hareket etmektir.
(Haftaya devam edecek)

Bu yazı toplam 1145 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim