• BIST 98.613
  • Altın 143,476
  • Dolar 3,5623
  • Euro 3,9842
  • Kocaeli : 23 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 23 °C

ALLAH’IN RAHMETİ HERŞEYİ KUŞATMIŞTIR (1)

Mehmet Sönmezoğlu

 

Allahu Teâlâ’nın en önemli vasıflarından birisi de merhametli olmasıdır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde Yüce Allah’ın rahmetinden ve çok merhametli olduğundan bahsedilmektedir. Bir ayette de merhametlilerin en merhametlisi” olduğu bildirilmektedir. (A’raf, 7/151) Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim, Allah’ın merhamet sıfatını ifade için kullanılan ve O’nun güzel isimlerinden olan Rahmân ve Rahîm isimleri ile başlamaktadır. Bunlardan Rahmân ismi Kur’an’da 57 defa, Rahîm ise, 114 defa geçmektedir. Müslümanlar olarak bizler bu isimlerin geçtiği Fatiha suresini her gün kıldığımız namazlarda en az 40 defa tekrarlamaktayız. Ayrıca her işimizin başında mutlaka okuduğumuz besmele ile Yüce Rabbimizin merhamet sıfatını zikrederiz.

 

Rahmân ve Rahîm kelimeleri Allah’ın çok merhametli olduğunu ifade eder. Ancak her iki isim arasında bazı farklar bulunmaktadır. Rahmân sıfatı, Rahîm sıfatına göre daha kapsamlı olup, Yüce Allah bu sıfatının gereği olarak yarattığı bütün varlıklara merhametiyle muamele eder, insanlar arasında inanan-inanmayan, itaatkâr-günahkâr ayırımı yapmaz. Kur’an’da şöyle buyrulmaktadır: “O merhamet etmeyi kendine gerekli kıldı.”  (En'âm, 6/12, 54)

 

Rahîm ise Allahu Teâlâ’nın mü’min kullarına yönelik özel sıfatıdır. Allahu Teâlâ sadece iman eden,  kendisine karşı gelmekten sakınan, salih amel işleyen, iyi ve yararlı davranışlarda bulunanları ahirette rahmetinin tecellisi olarak mükâfatlandırıp cennetine koyacaktır. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in bildirdiğine göre, Yüce Allah cennete, “Sen benim rahmetimsin” buyurmuştur. (Buharî, Tevhid, 25) Bu bakımdan Rahmân sıfatı dünyaya, Rahîm sıfatı ise ahirete yöneliktir. Allahu Teâlâ’nın rahmetinin ahiret gününde sadece mü’minlere has olması O’nun ilâhî adaletinin gereğidir.

 

Yüce Allah, sonsuz merhamet sahibidir. O, bütün kâinata rahmetiyle tecelli eder, yarattığı tüm canlılara merhametiyle muamele eder. Allahu Teâlâ’nın rahmetinin genişliği hadis-i şerifte şöyle haber verilmiştir: Hz. Ömer (r.a.) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.s.)’e bir grup esir getirilmişti. Bunların içinde bir kadın vardı ki, çocuğunu aramakta idi.  Bu kadın (sağa sola) koşuyor, esirler arasında bir çocuk bulduğu zaman onu yakalayıp kucaklıyor, göğsüne bastırıyor ve emziriyordu. Allah Resûlü (s.a.s.) bize: “Şu kadının, kendi çocuğunu ateşe atacağını sanır mısınız?" dedi. Biz de: “Hayır vallahi! Atmamak elinden geldiği sürece atmaz” dedik. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s): “Muhakkak ki, Yüce Allah’ın kullarına olan rahmeti, bu kadının çocuğuna olan şefkatinden fazladır” buyurdu.” (Buhari, Edeb 18; Müslim, Tevbe, 22)

 

Başka bir hadis-i şerifte ise şöyle buyrulmuştur: “Allah, arz ve semayı yarattığı gün, yüz rahmet yarattı. Her bir rahmet göklerle yer arasını dolduracak kadardır. Ondan yeryüzüne tek bir rahmet indirmiştir. İşte anne, yavrusuna bununla şefkat eder. Vahşi hayvanlar ve kuşlar birbirlerine bununla merhamet ederler. Kıyamet günü geldiği vakit Allah, rahmetine bunu da ilâve ederek (tekrar yüze) tamamlayacaktır.” (Müslim, Tevbe, 21)

 

Kur’an-ı Kerim’de; Allah’ın rahmetinin her şeyi kuşattığı ve rahmetinin tamamını ahiret hayatında sadece salih amel işleyen mü’min kullarına tahsis edeceği bildirilmektedir: “Allah şöyle dedi: “Azabım var ya, dilediğim kimseyi ona uğratırım. Rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır. Onu, bana karşı gelmekten sakınanlara, zekâtı verenlere ve ayetlerimize inananlara yazacağım.” (A’raf, 7/156)  

 

İlâhî rahmetin genişliğinden bu şekilde bahsedildikten sonra ayrıca, “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”  (Zümer, 39/53) buyrularak, insanın her ne durumda olursa olsun, ne kadar günah işlemiş olursa olsun Allah’ın rahmet kapısına yönelebileceği, O’nun af ve mağfiretini ümit edebileceği müjdesi verilmiştir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de Allah Teâlâ’nın küfür ve şirk dışındaki bütün günahları affedebileceği haber verilmiştir. (Nisâ, 4/48)

 

Müslüman Allah’ın gazabının da olduğunu, günahkârları cezalandıracağını da bilir. Bundan dolayıdır ki; Müslüman daima korku ile ümit arasında bulunur, o Allah’ın rahmetinden asla ümidini kesmez. Kur’an-ı Kerim’de; kâfirlerden başkasının Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyeceği belirtilerek, onlar için elem dolu bir azap olduğu bildirilmiştir. (Bkz. Yûsûf,12/87; Ankebût, 29/23) 

 

Sonsuz rahmet sahibi olan Yüce Rabbimiz, itaatkâr olsun, günahkâr olsun tüm kulların; bütün dertli, muzdarip gönüllerin, biçare ve kimsesizlerin yeğane sığınağı ve ilticagâhıdır. Dayanıp güvenilecek tek varlık Allah’tır, çünkü O kullarına karşı çok merhametlidir, öyle ki; “O’nun rahmeti gazabını geçmiştir.” (Ahmed b. Hanbel, II, 381)

 

(Haftaya devam edecek)

Bu yazı toplam 904 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ARIZLI55
23 Şubat 2014 Pazar 20:04
20:04
DİNİ BİR HAKKI VARSA NE YAPACAK BU KİMSESİZ YETİM.KISAS,MANEVİ YARDIM NE OLUR
ARIZLI 55
23 Şubat 2014 Pazar 20:03
20:03
HUKUK BU YETİME TECAVÜZ ETTİ DAVA KAPATILDI .ACABA DİNİ BİR HAK VAR MIDIR
ARIZLI 55
23 Şubat 2014 Pazar 20:02
20:02
YAZIYA YETİŞMEK İÇİN ACELE YAZDIM BİZİM DİNDE MAĞDUR NE YAPILIR ACABA.ZARARI NE OLUR,12 YIL KANDIRILIP AL SANA ADALET DENİR Mİ?
ARIZLI 55
23 Şubat 2014 Pazar 20:00
20:00
HANİ MAZLUM KORUNUR ,BİZİM DİNDE PEYGAMBER DE YETİM İDİ.MAZLUM OLAN NE MADDİ, NE MANEVİ HİÇ BİR YARDIM YAPILMADI BU YETİME DİNE UYAR MI?
ARIZLI55
23 Şubat 2014 Pazar 19:57
19:57
12 YIL SONRA NE CEZA,NE BİR MADDİ,MANEVİ HİÇ BİR YARDIM YAPILMADI SİZCE BU DİNE YUGUN MU?
ARIZLI55
23 Şubat 2014 Pazar 19:56
19:56
BUYETİMİ BİZ MÜSLÜMAN DEVLETİZ DEYİP 12 YILDIR ADALET OLCAK DİYE KANDIRDILAR DAVA ACTI ADALETOLUR DİYE
ARIZLI55
23 Şubat 2014 Pazar 19:54
19:54
MÜSLÜMAN OLDUĞUNUZA İNANIP, DEPREMDE TÜM AİLESİ ÇÜRÜK BİNADA ÖLDÜRÜLEN BİR YETİM VAR
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim