• BIST 97.713
  • Altın 143,932
  • Dolar 3,5669
  • Euro 4,0007
  • Kocaeli : 10 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 11 °C

ALLAH’IN RAHMETİ HERŞEYİ KUŞATMIŞTIR (2)

Mehmet Sönmezoğlu

 

 

Yüce Allah’ın rahmeti hakkında Kur’an’da genel anlamda şu ifadelere yer verilmektedir: “Allah, dilediğine rahmetini ihsan eder” (Bakara, 2/105) “Allah, merhametlilerin en merhametlisidir” (Yûsûf, 12/64) “Allah, merhametlilerin en hayırlısıdır.” (Mü’minûn, 23/118) Bu genel ifadelerden başka olarak Allah’ın kimlere hangi özelliklerinden dolayı merhamet edeceği de açıklanmıştır. Şimdi bunlardan kısaca bahsedelim:

 

Allah kimlere rahmet eder:

 Mü’minlere: “Allah mü’minlere çok merhamet edendir.” (Ahzab, 33/43; Ayrıca bkz. Bakara, 2/218)

 

İtaat edenlere: “Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, size merhamet edilsin.” (Âl-i İmrân, 3/132, Ayrıca bkz. Nur, 24/56)

 

 Allah’tan sakınanlara: “Ey iman edenler; Allah’a karşı gelmekten sakının ve peygamberine iman edin ki, size rahmetinden iki kat pay versin, size kendisiyle yürüyeceğiniz bir nur versin ve sizi bağışlasın. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (Hadîd, 57/28; Ayrıca bkz. A’râf, 7/156 )

 

Salih kullarına: “İnanıp salih ameller işleyenlere gelince, Rableri onları rahmetine sokacaktır. İşte bu apaçık başarıdır.”  (Câsiye, 45/30)

 

Allah yolunda cihad edenlere: “…Allah yolunda cihad edenler; şüphesiz bunlar Allah’ın rahmetini umarlar. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Bakara, 2/218)

 

Namazını kılanlara ve zekâtını verenlere: “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, Resüle itaat edin ki size merhamet edilsin.” (Nur, 24/56; Ayrıca bkz. Tevbe, 9/71)

 

Allah yolunda infak edenlere: “...Harcayacaklarını, Allah katında yakınlığa ve Peygamberin dualarını almağa vesile sayarlar. Bilesiniz ki bu, (Allah katında) onlar için yakınlıktır. Allah onları rahmetine sokacaktır. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Tevbe, 9/99)

 

Kur’an’ı dinleyenlere, Kur’an’a sarılanlara ve ona uyanlara: “Kur’an okunduğu zaman ona kulak verip dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.” (A’râf, 7/204) Allah’a iman edip o (Kur’an)’a sımsıkı sarılanları ise (Allah), kendisinden bir rahmet ve lütfa kavuşturacak...” (Nisâ, 4/175)  “Bu (Kur’an)’a uyun ve Allah’tan korkun ki size merhamet edilsin.” (En’am, 6/155)

 

İyiliği emredip, kötülükten alıkoyanlara: “İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir.” (Tevbe, 9/71)

 

İyilik edenlere: “Şüphesiz, Allah’ın rahmeti iyilik edenlere çok yakındır.” (A’râf, 7/56)

  

Kötülüklerden korunanlara: “Onları kötülüklerden koru. Sen o gün kimi kötülüklerden korursan, ona rahmet etmiş olursun. İşte bu büyük başarıdır.” (Mü’min, 40/9)

 

 Sabredenlere: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır.”(Bakara, 2/156-157)

 

Allah’tan korkanlara: “… Allah’tan korkun ki size merhamet edilsin.” (En’âm, 6/155)

 

Tevbe edenlere: “Sâlih dedi ki: Ey kavmim! İyilik dururken niçin kötülüğe koşuyorsunuz? Allah'tan mağfiret dileseniz olmaz mı? Belki size merhamet edilir.” (Neml, 27/46)

 

Allah’ın kimlere merhamet edeceği konusunda Peygamberimiz (s.a.s.) de şöyle buyurmuştur: , “Allah, ancak merhametli olanlara rahmetini ihsan edecektir.” (Buhârî, Cenâiz, 33), “Rahman, merhamet edenlere merhamet eder. Yeryüzündekilere merhamet edin (o zaman) göktekiler de size merhamet eder.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 66)

 

Yüce Allah’ın âlemleri kuşatan rahmetinden istifade edebilmek için imanda sebat etmemiz, O’nun rahmetine vesile olacak güzel ameller işlemeye devam etmeliyiz. Ayrıca Peygamber Efendimizin “Merhamet etmeyene merhamet edilmez” (Buhari, Edeb, 18)  ikazına kulak vermeli, tüm canlılara karşı merhametli olmalıyız. 

Bu yazı toplam 906 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim