• BIST 104.123
  • Altın 145,809
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 15 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 15 °C

Altunyuva: 6 vekille iktidar oluruz

Altunyuva: 6 vekille iktidar oluruz
CHP’nin yeni il başkanı Cihat Altunyuva, ilk röportajını gazetemize verdi. 7 Haziran seçimlerine değinen ve iktidarı hedeflediklerini söyleyen Altunyuva, “Kocaeli’den 6 vekil alırsak, ülkede iktidarı da alırız” dedi.

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, göreve seçildikten sonra ilk olarak gazetemize röportaj verdi. Yaklaşan genel seçimleri ve yaşanan siyasi süreci değerlendiren altunyuva, iktidara gelmek için de yolu çizdiklerini söyledi.

 

HEDEF 5 VEKİL

Kocaeli’deki 7 Haziran hedeflerinin 5 milletvekili çıkarmak olduğunu söyleyen Altunyuva, şayet 6 milletvekiline ulaşılırsa bu durumun Türkiye’de iktidarı müjdeleyeceğini ifade etti. İlçelerdeki seçim çalışmalarına değinen Altunyuva, “Parti örgütlerimizde 7 Haziran seferberliği var. Ülkeyi AKP’den kurtaracağız” dedi.

 

“AİLEDEN CHP’LİYİM”

Siyasete nerede ve ne zaman başladınız?

Siyasete 10 yıl önce memurluktan emekli olduktan sonra burada CHP’de başladım. Önceleri memur olduğum için siyasi partide görev alamıyordum. Ancak birçok sivil toplum örgütünde görev yaptım. Emekli olduktan sonra da CHP’de aktif siyasete başladım. 10 yıllık aktif bir siyasi hayatımdan sonra da il başkanı olarak görev yapmaya başladım.

 

Neden CHP’de siyaset yapma kararı aldınız?

Aktif siyasete girmeden önce zaten ben CHP’liydim. Memur olduğum için siyaset yapamıyordum. Resmi olarak CHP’de görev yapamadığımız zamanlarda sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. Ben çevrem ve ailemden gelme CHP’liyim. O yüzden emekli olduktan sonra hangi partide siyaset yapayım diye düşünmedim. Ben zaten CHP’liydim ve partimde siyaset yapmaya başladım.

 

“YENİ CHP HERKESİN OYUNA TALİP OLMANIN ADIDIR”

Partiniz özellikle Kılıçdaroğlu ile birlikte eski değerlerden farklı bir siyaset yapmaya başladı. Yeni CHP yolunda ilerlemeye başladı. Bu yeni CHP anlayışını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Ben bu atılımın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizler önceden sadece belli değerler üzerinden siyaset yapıyorduk. Eleştirilerimiz yaptığımız projelerimizden daha fazla idi. Belli çevrelerden oy alabiliyorduk. Ancak şimdi yeni CHP diyerek genel başkanımızın yapmaya çalıştığı şey, daha aktif proje üreten ve daha kitlelerden oy alma çabasıdır. CHP iktidar olmak istiyorsa -ki gerçekten çok istiyor-, bu değişim ve dönüşümü yaşamak durunda idi ve bizde bunu başarmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki seçimlere bunu başarmış olarak girip hak ettiğimiz iktidarı alacağız buna inanıyorum.

 

Kılıçdaroğlu’nun performansını nasıl buluyorsunuz, CHP, Kılıçdaroğlu ile iktidar olabilir mi?

Ben genel başkanımızın çok fazla aktif ve heyecanla çalıştığını düşünüyorum. Sürekli hareket halinde ve sürekli halkımıza bir şeyler anlatma derdinde. Çok yoğun bir çalışma planı dahilinde çalışıyor ve sürekli başarmanın mücadelesini veriyor. CHP kadroları da aynı Kılıçdaroğlu gibi tam bir heyecanla çalışırsa biz bu sefer iktidarı alırız. Kılıçdaroğlu çok bilgili ve iyi yetişmiş bir lider. Biz teşkilatlar olarak onun liderliğine inanıyor ve ona güveniyoruz. Bu anlamda genel başkanımızla birlikte bu seçimlerde iktidarı almak için elimizden geldiğince çalışıp iktidarı AKP’den alacağız.

 

Son zamanlarda genel başkanınıza ilişkin partiyi muhafazakarlaştırıyor eleştirileri var. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?

Genel başkanımız CHP’nin inandığı değerlere aykırı, partimize zarar verecek hiç bir tutum içinde olmadı. Onun tek bir amacı vardı o da CHP’yi iktidara taşımak. Bu anlamda bir takım girişimler ve açılımlar yapmıştır. Ancak bu açılımlar partimizin oyunu da artırmıştır. Yapmak istediklerimizi tam manasıyla hayata geçiremedik. Bizim amacımız Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan herkesin oyunu almaktır, onların oyuna talip olmaktır. Tabi herkesin oyunu alabilmek için de herkese hitap etmek lazım. İşte bizde tam bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Genel başkanımızın bu anlamda yaptığı çalışmaları her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.

 

Partiyi muhafazakârlaştırıyor diye partiden istifa edenler ve karşı çıkanlar oldu, bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yaşananlar sadece bizim partimize özgü bir şey değil, bütün partilerde olan ve olağan karşılanan bir durumdur. Partide hoşuna gitmeyen bir şeyler olursa insanlar bunu dile getirir ve kabul edemeyeceği bir durum ise istifa eder. Bizim partimizde de yaşanan tam da budur. İstifa edenler var diye biz inandığımız değerlerden asla vazgeçmeyiz. İktidara giden yolda yapılması gereken çalışmalar neyse onu yapar, halkımıza kendimizi anlatır ve iktidara yürürüz.

 

“HALKIMIZ LAİKLİĞİ YAŞIYOR”

Geçmiş dönemde CHP hep laiklik söylemi üzerinde siyaset yaptı ve iktidar olamadı tarzındaki eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

Kısmen doğru olabilir, çünkü bizler laiklik söylemiyle hep sahneye çıktık ve bunu çok fazla dillendirdik. Kendi projelerimizi anlatmaktan daha çok iktidarı eleştirdik. Hal böyle olunca halkımız projelerimizi tam manasıyla anlayamadı ya da bizler çok iyi anlatamadık. Bu konuda biz halkımıza kırgın değiliz.

Bundan sonraki süreçte daha fazla üzerinde duracağımız ve sürekli anlatacağımız birkaç başlık halinde projelerimiz olacaktır. Biz bunu yaparken tabi ki laiklikten de vazgeçmeyeceğiz. Aslında laiklikten halkımız vazgeçmiyor. Laikliği en iyi şekilde uygulayan bizim halkımızdır. O yüzden bizim halkımız arasında inanç konusunda hiçbir zaman sorun olmamıştır. Ancak bir takım çıkar çevreleri bir sorun varmış gibi lanse etmeye çalıştılar. Milletimiz bütün bunların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Ama artık biz geçmişe takılmadan önümüze bakarak çalışacağız ve haziran seçimlerinde bu halkı AKP’den kurtaracağız.

 

“HİÇBİR CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYIZ”

Yine son zamanlarda ‘CHP, Cemaat ile işbirliği yapıyor’ eleştirileri var. Bu konuda ne söylemek istersiniz? Kocaeli’de sizin Cemaat unsurları ile bir işbirliğiniz ya da tanışmanız söz konusu oldu mu?

Bütün olanlar 17-25 Aralık sürecinden sonra ortaya atılmış bir durumdur. Burada Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ortaya çıkmıştır. AKP bütün bu üzerine kalacak olan suçlardan kurtulmak için direkt olarak savunma mekanizması geliştirmiş ve çamur at izi kalsın siyaseti yapmıştır. Müthiş algı operasyonları yapılmış ve halkımız aldatılmıştır.

CHP olarak bizde bu yolsuzlukların üzerine gidince AKP hemen bizi cemaatle işbirliği yapmakla suçladı. Ancak şunu herkes biliyor ki, asıl işbirliği içinde olanlar kendileri idi. Yolsuzlukları ortaya çıkınca yollarını ayırdılar ve önüne gelen herkese iftira atmaya başladılar. Bizim bu anlamda hiçbir cemaatle işbirliği içinde olmamız mümkün değildir. Ancak herkesin inanç değerlerine saygı duyuyoruz. Hangi inançtan ya da cemaatten olursa olsun onların inanma özgürlüğüne saygılıyız. Yani kalkıp bir cemaat biz CHP’yi destekliyoruz derse herkes de onların kararına saygı duymak zorundadır. Biz her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oyuna talibiz. CHP iktidarında ülkemizde tam olarak din ve inanç hürriyeti sağlanacaktır. Yıllardır Kocaeli’de yaşayan biri olarak da ben hiçbir cemaat mensubu ile tanışma imkanım olmadı.

 

“DEMOKRASİ RÜZGARI BİZE DOĞRU ESİYOR”

Yunanistan’daki seçimler size de ilham kaynağı oluyor mu?

Yunanistan’daki seçimleri yakından takip ettik. Orada tam bir demokrasi havası esmeye başladı. 40 yaşındaki bir genç insanın iktidarı alması tabi ki herkesi olduğu gibi bizi de etkilemiştir. Bu anlamda bizlere de esin kaynağı olmuştur. Batıdan ülkemize doğru esen bir demokrasi rüzgarı olduğunu söyleyebilirim. Biz de CHP olarak haziran seçimlerinde böyle bir başarı ile taçlanmak isteriz.

 

Ülkemizdeki insani yaşama koşulları ve gelir dağılımındaki adalet düşünüldüğünde neler söylenebilir?

Ülkemizde gelir dağılımında büyük bir adaletsizlik vardır. Zengin ile fakir arasında fark iyice artmış ve fakir iyice fakir, zengin iyice zengin olmuştur. Ülkemizde 10 milyon kadar çalışan asgari ücretli var ve asgari ücretin bu kadar düşük olduğu bir durumda nasıl geçiniyorlar anlamak mümkün değil. Asgari ücret açlık sınırının bile altında kalıyor. Asgari ücret ve açlık sınırı bağımsız kuruluşlar tarafından belirlenmeli ve buna göre yeniden bir asgari ücret belirlenmelidir. İnsanların insani bir koşullarda yaşabileceği şekilde ücretlendirme yapılmalı. Bu şekilde devam ederse insanlar daha fazla sıkışacak ve sosyal patlamaya kadar gidebilecektir.

 

Sizce ülkemizin ve ilimizin en önemli sorunları nedir? Bu anlamda neler yapılabilir?

İlimizde yerel yönetimlerde bulunan iktidar partisinin yöneticileri 10 yıldır ilimizi yönetiyorlar. Bu sürede büyük bir proje üretemediler. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bütün enerjisi bitmiş ve hizmet etme heyecanı kalmamış. Yıllardır yönetim kademesinde oturuyorlar, ancak ulaşımı rahatlatacak, istihdamı artıracak hiçbir çalışma içinde olamadılar. Yıllardır millete sözler vererek oy aldıkları tramvay projesinin projesini ancak görebildik. Sıradan bir hizmet olmasına rağmen çok büyük bir projeymiş gibi sunuldu. Aslında çok geç kalınmış bir projedir. Ülkemizde işsizlik artmış, çalışanlar içinde çok düşük maaşlar verilmektedir.

CHP olarak iktidara geldiğimizde kronikleşmiş sorunlar üzerine yoğunlaşarak ülkemizin sorunlarını çözeceğiz. Taşeron uygulamasına son vereceğiz, emeklilerin sorunlarını ortadan kaldıracağız, çalışma yaşamındaki sıkıntıları gidereceğiz ve işsizliği ortadan kaldırmak için çaba harcayacağız. Bütün bunları gerçekleştirmek için varımızla yoğumuzla çalışıp CHP’yi iktidara taşıyacağız.

 

İzmit Belediyesi ve pazarcılar arasındaki sorunlar bir türlü giderilemedi. Son günlerde belediyeden maaşına zam isteyen temizlik işçileri kovuldu. Bu konularda ne söylemek istersiniz?

Pazarcılar konusunda belediyenin yapacağı projeleri mutlaka pazarcı esnafı ile görüşerek hayata geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Şehrin farklı yerlerinde pazar alanlarının kurulması önemlidir, ancak bu alanlar sokak araları ve halkın ulaşamayacağı uzak alanlar olmamalıdır. Şehrin farklı yerlerinde belirlenmiş kapalı pazar alanları ayarlanarak ve pazarcı esnafı da bu konuda ikna edilerek bir çalışma yapılabilir.

Tabi ki bu konuda pazarcıların görüşü de çok önemlidir. Ama belediyenin bu şekilde pazarcıya baskı yaparak tek bir alana kapatma çabasını doğru bulmuyorum. Belediyeden atılan temizlik işçilerine gelince de şu çok açık bir şekilde görülüyor ki AKP’li yöneticiler işçisine değer vermiyor ve onların ekmeğiyle uğraşıyor. Dünyanın en kötü işi bir insanın ekmeğiyle oynamaktır.

Bu durum AKP’lilerin işçiye bakışını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Geçmişte bir bakanları da aynı şekilde görme engelli bir vatandaşa benzer söylemlerde bulunarak aşağılamıştı. Bu onların ne kadar bozuk bir zihniyette olduklarını gösteriyor.

 

“6 VEKİL İKTİDARI GETİRİR”

7 Haziran seçimlerinde hedefiniz nedir? Bu anlamda nasıl bir çalışma içinde olacaksınız?

Tabi ki ilk hedefimiz iktidarı ele almaktır. Bunun için de ilimizde belirlediğimiz hedef minimum 5 milletvekili olacaktır. Bizler eğer 6 milletvekilini yakalarsak ve Türkiye ortalamasında da böyle bir başarı elde edersek zaten iktidarı almış olacağız. Haziran seçimleri ülkemiz için bir dönüm noktası olacaktır. Millet diktatör bir yönetimi mi, yoksa demokratik bir yönetimi mi istiyor onun kararı verilecek.

Bu seçimler milletimiz için bir viraj niteliği taşımaktadır. Bu anlamda bizler köy köy, mahalle mahalle örgütlerimizi canlandırarak çalışmalarımızı yapacağız. Koordineli bir şekilde çalışarak projelerimizi halkımıza anlatacağız ve haziran seçimlerinde iktidarın bütün oyunları alt üst edeceğiz. Arzu ettiği gibi başkanlık adı altında diktatörlüğe geçilmesine CHP asla izin vermeyecektir. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

muh-002.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
veli kaya
16 Şubat 2015 Pazartesi 19:13
19:13
yavv Turkiye de Hala boyle saf saf konusan insanlar var mı.
bunların dunya ile alakaları bilgileri de yok.hursıt ten hilal den yalcın dan medet umuyorlar.yazık cok yazık...
kuzeyyıldızı41
11 Şubat 2015 Çarşamba 08:58
08:58
atma recep din kardeşiyiz...
Orhan Demir
11 Şubat 2015 Çarşamba 03:39
03:39
Aç tavuk kendini tahıl ambarında zannedermiş. :)
ali kayar
10 Şubat 2015 Salı 18:44
18:44
baskan birileri seni bayagı iyi kandırmıs.sende saf saf konusuyorsun. bari 11-0 deseydin. bizde inansaydık sana.
bu soylediklerine kendin ne kadar inandın acaba merak ediyoruz
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim