• BIST 104.123
  • Altın 145,814
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 13 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 10 °C

Arızlı TOKİ konutlarına bir kadın eli değiyor

Arızlı TOKİ konutlarına bir kadın eli değiyor
Sosyal Yardımlaş Vakfı aracılığıyla yoksul aileler için 100 TL taksitle sattığı TOKİ Arızlı Konutlarında süre gelen sorunlar, hanım eli değerek çözülecek. Uyuşturucudan fuhuş olaylarına pek çok sıkıntının yaşandığı bölge artık emin ellerde

Yoksul vatandaşları ev sahibi yapmak için Arızlı’da yapılan Toki Konutları kurayla sahiplerini bulmuştu. Ancak bölgedeki olumsuz şartlar siteyi tam bir suç yuvasına çevirdi. Öyle ki bir ara yönetim firmasının bir müdürünün kulağının kesilmesiyle sonuçlanan olaylar yaşanmıştı. Kocaeli Valiliği sorunların artarak büyümesi nedeniyle son yönetimin anlaşmasını tek taraflı fes ederek yerel firmalar arasında yeni yönetim şirketinin bulunması için ihale yapıldı.

 

“HEPİMİZ İNSANIZ”

Kentimizin genç girişimci bayanlarından Nuriye Köksel’ın firması Ocean, ihaleyi kazanarak yönetimi devraldı. Nuriye Köksal, “Hepimiz insanız ve onlara da insan olduklarını hissettireceğim. Bu sitedeki tüm sorunların giderilmesi için elimden geleni yapacağım. Ben İzmitli bir bayanım ve bunu ticari acıdan değil vicdani acıdan ele alıyorum. Burayı 2016’da bambaşka bir site haline getireceğim. Tüm tecrübelerimi ve çevremi bu site için seferber edeceğim” dedi

 

Sitenin yöneticisi değil mahallenin muhtarı gibi

bulent-002.jpg

Toki Arızlı Yoksullar Kenti 4’er katlı 2+1 ve1+1 şeklinde 16 bloktan oluşuyor. İçerisinde 396 daire var. Dairelerin her biri geliri olmayan yoksul aileler için tahsis edildi. Daha önce iki yönetim değiştiren sitede sükunet bir türlü sağlanamadı. Nuriye Köksal ise bu sitenin yönetimini devir alalı henüz 1,5 ay olmasına rağmen gözle görülür değişiklikler yarattı

 

KÖKSAL İŞ BAŞINDA

Uyuşturucu ticareti, fuhuş, kumar, kavga ve gürültünün eksik olmadığı dar gelirli vatandaşlar için yapılan Arızlı Toki Konutları’nın yönetimi İstanbullu artık emin ellerde. İlimizin başarılı kadın girişimcisi Nuriye Köksal TOKİ konutlarını kendi taktiğiyle yönetecek

 

KENTİMİZİN EN SORUNLU BÖLGELERİNDEN BİRİ

OceanSite Yönetimleri Firması tarafından yönetilmeye başlanan Arızlı Toki konutları bundan bölme firma sahibi Nuriye Köksal’ın kendi tarzıyla oluşturduğu sistemle yönetilecek

 

Toki Konutlarının site yönetimini siz yapacaksınız. Buranın asayiş sorunları olduğunu biliyoruz. Burada ne gibi sıkıntılar vardı?

2 Ekin 2015 tarihi itibariyle buranın yönetimini aldık. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın Kocaeli’ firmalarından teklif alarak yaptığı ihaleyi biz kazandık. Diğer firma istediği başarıyı elde edemedi. İstanbul firması olduğu için burada bir ofisi yoktu ve halkı tanımıyordu. Sosyal Yardımlaşma Vakfı da işe fes etmişti.


BİZ BURAYI ALDIĞIMIZDA ÇOK SORUN VARDI

396 ihtiyaç sahibine verilmiş daire bulunuyor burada. Bu daire hak sahiplerine 20 yıl 100 TL karşılığında verildi. Çoğunun işi gücü yok ve zor durumda olan aileler. Dolayısıyla bu insanların birleştiği yerde sorun her zaman olacaktır. Fakat bu insanların dertlerini anlamak lazım

 

BİNALAR HARABEYE DÖNMÜŞ

3 yıllık binalar olmasına rağmen binalarımız harabe haline gelmiş. Sığınakların tamamının camları kırılmış ve içeride ne olduğu belli değil. Güvenlik sağlanamıyor. Binalar ormanlık alana yakın ve etrafımız ormandan oluşuyor. Dışarıdan da her türlü insan gelebiliyor. Bölge jandarma bölgesi polis müdahale edemiyor. 

 

ONARIMLARA BAŞLADIK

Jandarma olaya müdahale edene kadar olay bitmiş oluyor. Olaya karışanlar kaçmış oluyor. Bu yüzden her şeyin rahat yapılabileceği bir bölge gibi görünüyor. Zaten zamanında her türlü şey yapılmış ve olmuş. Şuan biz onları engellemek için kolları sıvadık. Kırılan sığınak camlarını kapatıyoruz. Çünkü cam taktırdık tekrar kırdılar, içeriye girebilmek için.

 

20 DAİREYİ GERİ ALDIK

Evlerin günlük kiraya verildiği söyleniyor, fuhuş yapıldığı, uyuşturucu kullanıldığı söyleniyor. Bizde şuanda usulüne uygun kullanılmayan dairelerle ilgili çalışma başlattık. Tespit ettiğimiz 20 daireyi boşalttık Yeni hak sahiplerine verdik. Kat mülkiyeti kanununa göre bunu yapabiliyoruz. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın da sözleşmesinde belirlediği kurallar var. Bu kurallara uyulmadığı takdirde sosyal hizmetlerde daireleri geri alabiliyor. Boşalttığımız daireler kura çekilerek yeni hak sahiplerine verilmeye başlandı.

 

29 EKİM’İ ORADA KUTLADIK

Farklı projeler yapmaya başladık. 29 Ekim’de oradaydım ve ilk programımızı o gün yaptık. Cumhuriyet Bayramı’nı kutladık. Orada oturanların çoğu roman asıllı vatandaşlar olduğu için onlar eğlenmeyi çok seviyorlar. O gün Mehter takımını ve ilahi grubunu çağırdık. Çok keyifli bir kutlama yaşadık.

 

ÖNEMLİ BİR PROJEM VAR

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası ile müşterek bir projemiz var. Bu proje hayata geçtiğinde orada pek çok şey değişecek. Sitenin her tarafına lavanta dikilecek, halk eğitim tarafından bir öğretici tahsis edilecek. Bu öğretici orada yaşayan kadınlara bebek şekeri yapmayı öğretecek. Site etrafına diktiğimiz lavantalardan bebek şekeri yapacağız. Gelinlikçilerin artık tüllerini toplayıp o tülleri şeker imalatında kullanacağız ve yapılan bebek şekerlerini satacağız. Bilindiği üzere her ev kadınını vergisiz yılda 3 bin TL kazanma hakkı var. Buda aylık 400 TL’ye tekabül ediyor. 400 TL’de orada yaşayan bir ev hanımı için çok büyük bir para. Düşünün evlerini 100 TL taksitle alan bir aile için 400 TL’nin ne demek olduğunu… Evlerinin taksitini çıkartmak, elektrik, su faturalarını karşılamak, Pazar paralarını çıkartmak demektir.

 

BİRTAŞLA 4 KUŞ

Bu projeyle bir, dikilen lavantalar peyzaj görevi görecek, çevre çok güzel bir hal alacak, Peyzaj için biz uğraşmayacağız, kadınlar sahip çıkacak. İki kadınlar çevreleri konusunda daha duyarlı olacaklar ve bakımını üstlenecekler, üç ev hanımları bir gelir elde edecek ve aile yapıları düzelecek. Dört boş kalan sığınaklar artık üretim yerleri olacak ve kötü amaçla kullanılmaktan çıkacak. Çünkü o kadınlar orada üretim yapacaklar.

 

SIK SIK KAVGALAR YAŞANIYOR

Çok farklı kültürler olduğu için sık sık kavgalar yaşanıyor. Kurallara uygun davranmayanların evlerinin geriye alınmaya başlandığını söylemiştim. Bu işlem önümüzdeki süreçte de devam edecek. Evleri geri alınan ailelere paraları iade edilmiyor. Bu zamana kadar para ödemeyenlerle ilgili ise icra takibi başlatılacak. Aidatını ödemeyenlerinde daireleri geri alınacak.

 

KULAK KESME OLAYI

Bizden önce birçok yönetim gelmiş biz üçüncü firmayız. Ancak o dönem firmada çalışan bütün yöneticileri korkutmuşlar. Bir tanesini mezarlığa götürüp kulağını kesmişler. Korkuttukları içinde orada müdürler çalışamıyor. O derece bir yapı var orada. Bu yüzden ben bizzat kendim ilgileniyorum ve onlardan biri gibi davranıyorum ve onlarda gerçekten bana sahip çıkıyorlar. Ben siteye gittiğimde anında bütün kadınlar toplanıyorlar, yönetimimizi ezdirmeyeceğiz deyip benimle birlikte dolaşıyorlar. 1,5 ayda bunu başardık.

 

PERSONEL VE ÖDEMELER

Biz burayı devir aldığımızda personellerin maaşları ödenmemişti. 2 ay geriden geliyordu. 6 personel vardı biz bu sayıyı 3’e indirdik ve şuan çalışanların hiçbir alacağı bulunmuyor.

 

İki büyük firmanın başaramadığını siz nasıl başaracaksınız?

İşime sahip çıkacağım. Benim yapmadığım işi başkası yapamaz. İkincisi oradaki insanlar, insan bende insanım ve onlara insan olduklarını hissettireceğim.

 

Yerel yöneticilerden destek görüyor musunuz?

Zaman zaman görüşüyoruz ancak bir tek İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan destek alamadım. Aslında kendi duysa destek vereceğine eminim. Randevu istedim daha dönüş yapmadılar, belediyenin kültür müdüründen randevu istedim oradanda dönüş yapılmadı ama Büyükşehir Belediyesi büyük destek veriyor. Sayın bakanımız Fikri Işık destek veriyor. Bu konuyu çok önemsiyor. Vali bey arkamızda ne gerekiyorsa yapalım yeter ki orayı düzeltelim diyor. Aslında duydukları zaman herkes destek verecektir.

 

BU SOSYAL BİR SORUN

Biz Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası’nda kadın girişimcilerle toplantı yaptığımızda oradaki sorunları anlattım ve destek oldular. Bu para kazanma olayı değil bir sosyal olay. Kocaeli’ye katkı sağlamak için oraya el attım.

 

POLİS BÖLGESİ OLSUN

Buradaki asayiş sorunlarının ana temelinde birkaç madde bulunuyor. Şehir merkezine uzak oluşu, ormanlık alana yakın olması, polis değil jandarma bölgesi olması. Orada MOBESE bile yok. Başvuruların hepsini yaptık ancak dönüş olmadı. Biz yönetim olarak her bloğa kamera sistemi yaptırıyoruz. Giriş çıkışları kayıt altına alıp güvenliği sağlamayı düşünüyoruz. Kamera sistemi olursa herkes rahat hareket edemez. Kat malikleri bu sisteme destek veriyor. Hiç aidat ödemem diyenler bile aidat ödemeye başladılar. 1.5 ayda geriye dönük aidat borçlarını tamamladım. Yönetimin tüm borçlarını aidatlarla ödedik.  Biz bu bölgenin Jandarmadan alınıp polise verilmesini istiyoruz. Polis yıllarca bu işi yapıyor ve tecrübeli oluyor. Jandarma ise 3 aylık asker geliyor olaya müdahale ediyor. Bu kişi ne yapabilir.

 

APARTMAN DAİRESİNİN İÇİNE BAHÇE KURMUŞ

Yaşlı bir teyzemiz evinin salonuna toprak yığmış daha sonra bu toprağın üzerine marul, soğan, maydanoz ekmiş. 1+1 evde parke üzerine bahçe kuran teyzemiz yatağını da toprağın üstüne koymuş. Haliyle şikayet konusu oldu gittim önce beni eve almadı. Kendisine “Teyze seninle bir dertleşelim” diyerek eve girdim. Gözlerime inanamadım. Evin içinde bahçe vardı. Sarıldım öptüm kendisine bu sebzeleri nasıl yetiştirmesi gerektiğini söyledim. Kendisine kazalar götürdüm, toprakları zeminden kaldırdık ve bu kasalara koyduk. Yetiştireceği şeyleri buraya diktik. Zemin zamanla alt katta rutubet yapabileceğini söyledim. Çok memnun oldu. Daha temiz bir ortamda yaşamasını sağladık.

 

ÇOCUK PARKINA İHTİYAÇ VAR

Çok aşırı çocuk var, her evde 6-7 çocuk var. O çocukların rahat oynaya bileceği bir yer yok. Oraya iki tane park yapılmış. O kadar çok çocuğa sadece iki park yapılmış. Sonrada parka bakmadılar kırdılar döktüler diye herkes kızıyor. Kızıyorlar ama çocuk sayısı fazla yeterli olmadığı için kırılıyor. Orada basket sahası yok, futbol sahası yok. Çocuklar ilk gittiğimde benden futbol sahası istiyoruz dediler. Bende çocuklara karne aldıklarında karnelerini görmek istediğimi söyledim. Eğer karneniz güzel olursa hep birlikte İzmit Belediyesi’nin önüne giderek eylem yapacağız. Nevzat Doğan7dan futbol ve basketbol sahası isteyeceğiz dedim. Bunda da ciddiyim. O bölgede 396 aile var ve çocuk salısı çok fazla. Çocuklar sapanla camları kırıyormuş. Kırarlar çünkü oynayacakları bir alan yok.

 

BUZ PATENİNİ İLKKEZ GÖRDÜLER

Görev başladığımda kız çocukları hiç buz pateni görmediklerini söylediler ve buz pistine gitmek istediler. Bende belediyeye dilekçe yazdım. Çocuklar buz paten sahasına gitmek istiyorlar bize araç verir misiniz dile. Vermediler. Ben kendi aracımla o kız çocukları buz patenine taşıyıp parasını cebimden verip onların bu isteğini yerine getirdim. Biz bölgemizde spor alanları kurulsun istiyoruz.

 

APARTMAN İÇİNDE HALI YIKANIYOR
Onların kültürlerinde halı yıkama çok önemli. Önümüzdeki dönemde her bloğun önüne yada her iki bloğun önüne halı yıkama meydanları yapacağız. Hemen her ay evlerinin halılarını yıkayan vatandaşlarımız bu işlemi apartman boşluğunda yapıyorlar. Bundan büyük bir zevk alıyorlar. Bina zarar görüyor. Bunu engellemek için halı yıkama meydanları yapacağız.

 

TOKİ KONUTLARI BU KÖTÜ KADERDEN KURTULACAK  

Asayiş sorunları devam ediyor ve edecektir de, jandarma gelene kadar olaylar bitmiş oluyor ve insanlar artık bir birden korkmaya başladı. Şahit olmaya da korkuyorlar, Gördüklerini görmedik diyebiliyorlar. Polis bölgesine geçmesi için girişimlerde bulunacağız. Bir imza kampanyası düzenleyeceğiz . Önümüzdeki yıl bambaşka bir TOKİ konukları olacak Çok iyi aileler var ve onlar için orayı düzeltmemiz gerekiyor.

 

DAİRESİNİ SATAN VE KİRALAYANLAR VAR

Hak sahibi olup dairesinde oturmayan, yatırım amaçlı alan, günlük kiraya veren, hatta satanlar var. Bu gibi durumların önüne geçmek için önlemler alıyoruz. İhbarları değerlendiriyor delilleri topluyor ve daha sonra bu kişilerin elinden bu evleri alıyoruz.  İhtiyacı olan o kadar insan varken bu konutlardan gelir sağlamaya çalışanlar tespit edildiği an konutları ellerinden alıyoruz.  700 kişi yedekte sıra bekliyor. Bu kadar insan beklerken yapabileceğim başka hiçbir şey yok. Suç işleyen hapse girenlerinde ellerinden daireler alınıyor. 8 bin TL kar etmek için evini satan insanlar çıktı. Röportaj: Bülent EKİNCİ

onlarla-birliket.jpg

 

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim