• BIST 106.991
  • Altın 152,004
  • Dolar 3,6781
  • Euro 4,3218
  • Kocaeli : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 18 °C

Başkan Durmuşoğlu gazetemize konuştu!

Başkan Durmuşoğlu gazetemize konuştu!
Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu, “Yıllar önce beni bu derneğin kapısından içeri sokmamışlardı. Ben şimdi o derneğin başkanı oldum ve benim yaşadığım şeyi hiçbir Trabzonlu yaşamayacak” dedi

Yeni bir anlayışla Kocaeli Trabzonlular Derneği başkanlığını yürüten Sami Durmuşoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bizlere projelerinden bahseden Durmuşoğlu, aday olduğu dönemde giyim tarzı ve vücudundaki dövmeleri yüzünden eleştiri aldığını kaydederek, “Seçim öncesi giydiğim kot pantolona ve kolumdaki dövmeye laf söylediler. Bir insan giyim tarzıyla değil icraatlarıyla eşleştirilmeli” şeklinde yanıt verdi.

 

Sizin için öncelik Trabzon mu, yoksa Kocaeli mi?

Kocaelispor taraftarıydım ve sonrasında yöneticisi oldum. O zaman taraftarlık ikinci planda kaldı. Çünkü profesyonel düşünmem lazım.  Dernek yöneticiliği de aynı. Ailecek Trabzonluyuz. Ben 41 yıl önce burada doğdum. Plakada da başkan oldum. Biz bu kentin nerelerden nerelere geldiğini gördük. Ama yine de mikro milliyetçilik yapmamak gerekir.

 

“DERNEĞE ALMADILAR”

Yıllar önce beni bu derneğin kapısından içeri sokmamışlardı. Ben şimdi o derneğin başkanı oldum ve benim yaşadığım şeyi hiçbir Trabzonlu yaşamayacak. Ben burada tabana inmek istiyorum. Herkese de söylüyorum. Burada Trabzonluları avam sanıyorlar, aslında öyle değil. Bu derneğe herkes girebilmeli. Ben zamanında girememiştim çünkü. Üye değilim diye almamışlardı. ‘Trabzonluyum, beni üye yapın o zaman’ dedim. ‘Öyle kolay üye olunmuyor’ demişlerdi. Sene 2001’de Kuruçeşme Trabzonlular Derneği’ni kurdum.

 

Nasıl bir dernek yöneticiliği yapıyorsunuz?

Ben başkan olursam farklı bir başkan olacağım diyordum. Hep bunun peşindeydim ben. İki kuruşa bir yer tutup, 15-20 günde bir toplantı yap, oraya git, buraya git. Ondan sonra doldur yılını bak işine. Böyle başkanlık olmaz. Bu zamana kadar hep böyle yapılmış. Hep söylüyorum önce 41, sonra 61. Çünkü ben burada doğdum büyüdüm. Her ne kadar Trabzonlu olsam da. Kocaeli’de  yaşayan bir Trabzonlu olarak, bu kente katkı sunmak istiyorum, uğraşım da gayretimde bu yönde.

 

Yeni dernek binasıyla ilgili çalışmalar ne aşamada. Nasıl bir dernek merkezi oluşturacaksınız?

Bu fikir daha önceden vardı. Bundan önce Özcan Başkan ile seçim yarışına ilk girdiğimde yönetici arkadaşlarımla birlikte bir arsa kiralamıştık ve çizimini de yaptırarak seçimlere bu projeyle çıkmıştım.  Tabi o dönem kısmet olmadı. Ama hep hayalimdeydi bu proje. Belediye bizden önceki yönetime yer göstermişti. Şartlar elverişli olamadığı için alamamışlardı belediyeden. Ben de Nevzat Doğan ile konuştum, görüş alışverişinde bulunduk. Bana destek oldu.  Seçim sonrası hemen görüşmeler başladı on gün sonra arsayı aldım. 

 

“10 YILLIĞINA KİRALADIK”

10 yıllığına derneğimize kiraladığımız bir yer burası. 10 yıllık kirasını peşin verdik. Şimdi yap-İşlet-devret yöntemiyle aldık. Neden satın alınmadı da kiralandı şeklinde eleştiriler aldık. Ancak zaten güzel bir şey yapar ve biz bırakmazsak kimse bize çıkın kardeşim demez diye düşünüyoruz.

 

Peki,  neler olacak bu merkezin içinde?

İçinde basketbol sahası, futbol sahası, küçük bir anfi, kültürümüzle ilgili heykelcikler, değirmen, ufak minyatür bir park düşünüyoruz. İki blok ve toplamda 400 metrekarelik kapalı bir alan olacak. 110 metrekare de ufak organizasyonların yapılabileceği bir salon olacak. Tüm alt yapılarını yaptık. Ufak bir de mutfağımız olacak. Haftanın belli günleri yemek kursları düzenleyeceğiz. Karalahana yapmayı bilmeyenler, kuymak yapmayı bilmeyenler var. İşte bu mutfakta bunlar öğretilecek.

 

“ÖĞRENCİLERE BURSLAR VERİYORUZ”

Yaklaşım 30’a yakın öğrencimize burs veriyoruz ama bu bursların da karşılığını istiyoruz. Dernek binamız bittiği zaman bursumuzun karşılığını isteyeceğiz. Malum herkes çocuğunu dersene ya da etüt merkezlerine gönderemiyor. Biz de burs verdiğimiz öğrencilerimizden haftanın bir günü, öğrencilerimize ücretsiz ders vermelerini sağlayacağız. Bir taşla iki kuş vurmuş olacağız.  Burs ücretlerimizi biraz yüksek tutacağız.  Bu kursu alacak öğrencilerin de sadece Trabzonlu olmasına gerek yok, bunun da altını çizmek isterim.

 

“BURADA OKEY OYNAMAK YOK”

Hem yönetimimizde, hem arkadaşımız olan doktorlar var. Onlar da haftanın belli günlerinde üyelerimizi muayyene edecek. Üyelerimiz istedikleri sağlık sorununun rahat rahat bu doktorlara anlatabilecekler. Bizim derneğimizde okey, elli bir oynamak yok. Buna karşı çıkanlar oldu. ‘Ya nasıl olur’ diye. Ben bütün derneğin kafeteryasını iki masa kurulacak diye harcamam. Kütüphaneli bir çay bahçesi yapmayı planlıyoruz. Trabzon’la ilgili kitaplar istedik onlar gelecek. Okey oynamak isteyenler kahvede oynasınlar. Bizim oraya geldiklerinde de kitap okuyup muhabbet etsinler.

 

HALK OYUNLARI EKİBİ

Halihazırda halk oyunları kurslarımız devam etmekte. Arasta Park’ın arkasındaki İZMEK’te, 7 ayrı halk oyunları kursumuz var.  Kadın ve erkek halk oyunları gruplarımız bulunuyor. İleride bu gurupların yarışmalara katılacağı bir zemin hazırlamayı planlıyoruz.  Bunun yanında kemençe kurslarımız da halen devam ediyor.

 

Derneğin adı çok daha fazla telaffuz edilmeye başladı, bunun nedeni ne?

Aktif çalışmaya başladık. Gitmediğimiz organizasyon hemen hemen yok gibi. Mesela Yaşlılar Haftası’nda huzurevi ziyaret ettik. Bu ziyaret bana ve arkadaşlarıma büyük bir keyif verdi. Orada yaşlılarımız için bir panayır yapma kararı aldık. Mangal yakacağız, halk oyunları gösterileri hazırlayacağız. Mayıs ayı içderisinde yapmayı düşünüyoruz bu etkinliği. Ve her 6 ayda bir orada panayır yapacağız. 

 

Peki, çok vakit almıyor mu bütün bunlar, işinize gücünüze vakit ayırabiliyor musunuz?

Masada oturarak çalışmıyorum. İzmit Makine diye bir aile şirketimiz var. Orada genel müdür yardımcısıyım. Esdurmuşoğlu isimli bir aile şirketimiz daha var. Onu da kardeşimle birlikte yürütüyoruz, inşaat yapıp satıyoruz. Tamamen benim düşüncem olan Lukka markasını kurduk. Lukka Restoranlarımız var, bir tane de Trabzon’da açtım. Bununla ilgili bayilikler vermeye devam ediyorum. Körfez Yarımca Sahilinde Lukka Marina diye bir restoran yapılacak. Ama ben hep dışarıdayım ve bu şekilde yönetiyorum işlerimi. Aktif olmayı seviyorum. A Plus diye bir reklam ajansım vardı sıkıldım onu da 3 yıl önce sattım.

 

“12 YAŞIMDA BAŞLADIM ÇALIŞMAYA”

Ticaret’e ne zaman başladınız?

Valla ben 12-13 yaşındaydım pazarlarda su satıyordum. Ben kimseye minnet etmiyorum. 300 e yakın personelim bulunuyor. Hiçbir iş adamı derneğine üye değilim. İş adamları dernekleri bana biraz yapmacık geliyor. Adam nalbur, fotoğrafçı, farklı işler yapıyor ama iş adamları derneğinde. Bu yüzden hiç olmayı düşünmedim. Aslında tam anlamıyla bir iş adamı derneği yok kentimizde. Bu bir eksiklik. Birçoğunun başkanını tanıyorum ve arkadaşımız, bu işleri yürütmek çok zor. İnanın aidat bile toplamak zor. Gelirleri olmayan bir derneği yönetmek ve aktif kılmak da pek mümkün olmuyor. 

 

Kuymak toplu kahvaltı programlarının vazgeçilmezi oldu. Bize biraz kuymaktan bahseder misiniz?

bulent-007.jpg

Kuymağın orijinali peynir kokar. Ama sosyeteye girdiği için şimdi farklı bir peynirden yapılıyor. Orijinal peyniri farklıdır ve daha lezzetlidir. Koktuğu için o kullanılmıyor. Çiçil peyniri denilen kaşara benzer bir peyniri kullanıyorlar. İki çeşit kuymak vardır: dövme kuymak ve orijinal kuymak. Dövme kuymağı yaylalarda yaparlar. İçine süt kaymağı, mısır unu koyarlar. Diğerinde ise süt kaymağı yerine koymazlar.

 

Durmuşoğlu’ndan yeni projeler

Şimdi internet sitemizi elden geçireceğiz. İş arayan, işçi arayan, evini satanlar, ev arayanlar ve benzer birçok şeyi buraya toplayacağım. Üye olmak isteyenler buradan üye olabilecek. Şimdi üniversitede ne kadar Trabzonlu varsa onları tespit ediyoruz. Tüm iletişim numaralarını ve adreslerini kayıt altına almaya çalışıyorum. Bu arkadaşlarımızı bir araya toplamamızdaki neden, öğrenci hemşerimize sahip çıkmak, iş imkanları sağlamak. İnternet sitemizde köşe yazıları olacak. Hem Trabzon’daki haber internet sitelerine bağlantısı olacak, hem oradaki bürokratların köşe yazıları bulunacak.

 

TRABZON GEZİSİ VE PANAYIRI

Buradan Trabzon’a turlar düzenleyeceğiz. Sadece Trabzonlular için değil, herkes için bu gezileri düzenleyeceğiz. 2016 yılında panayır ve gezi organizasyonunu yapacağız. Panayırımızdaki tüm esnafı Trabzon’dan getireceğim. Muhtemelen mayıs sonu, haziran başı gibi bir aralıkta yapacağız ve Perşembe pazarı alanının tamamını dolduracağız.

 

Trabzonlular Derneği’nin binası ne zaman hizmete girecek?

oglu-001.jpg

Bina da Ramazan’a kadar bitecek. Toplamda açık ve kapalı alanla 5 bin metrekare bir yer bunası.  Sayın Vali ‘Ramazan’da iftar yapacağız burada’ dedi. O yüzden Ramazan’a kadar bitireceğiz ama çevre düzenlemesi 2 ay daha sürer. Bu binada herkesin bir emeği olsun istedik. Mesela vatandaş arasın ben 10 torba çimento göndermek istiyorum desin. 10 torba çimento 120 TL yapar. Katkı 10 TL bile olsa değerli. Torununa anlata bilsin ‘Bak ben bu derneğe bir çivi çaktım’ desin. Yoksa 10 tane zengine zaten yaptırırız.

 

SAMİ DURMUŞOĞLU KİMDİR?

1975 İzmit doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Ressamlığı Bölümü mezunu. Evli ve 2 çocuk babası. İzmit Makine, Lukka Cafe’nin sahibi. Kuruçeşme Trabzonlular Derneği Kurucu Başkanlığını yaptı. Kocaelispor ve Sürmelispor’da yöneticilik yaptı.

 

Kuymak tarifi verdi

Peki, sizden bir kuymak tarifi alalım.

kuymak.jpg

Önce orijinal tereyağından bolca tavaya koyuyoruz. O güzelce eridikten sonra mısır ununu koyup kavuruyoruz. Aslında kavrulmuş mısır unu konulması gerekiyor ama bulmak çok mümkün olmuyor. Kavurduktan sonra helva gibi bir kıvama gelecek. O anda süt kaymağını atıp çok az süt ekliyorsunuz. Karıştırdıktan sonra peynirini atıyorsunuz ve sürekli karıştırıyorsunuz.  Karıştırdıktan sonra normalde kuymağın dibini tutturmak gerekir ancak buralarda pek yapmıyorlar onu… Biz köyde çok kaşık yedik kafamıza. Büyükler kafamıza kaşıkla vururdu dibini yemeyelim diye. Biz o zaman dibini yiyemezdik. Şimdi biz yapmaya başladık aynı şeyi.  Neyse, 10 dakikadan sonra tavanın kapağını kapatacaksın 15-20 dakika bekleyeceksin. Dibi tuttuğunda tereyağı da zaten üste çıkar. O kıvama geldiğinde masanın tam ortasına kuymağı koyarak afiyetle yiyebilirsiniz. Bir de köy peynirini tereyağıyla eritirsiniz, o da çok güzel olur. Önümüzdeki süreçte bu tür yemeklerin yarışmalarını yapacağız. Bülent EKİNCİ

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim