• BIST 105.101
  • Altın 147,354
  • Dolar 3,4874
  • Euro 4,1874
  • Kocaeli : 28 °C
  • İstanbul : 31 °C
  • Sakarya : 28 °C

Belediye başkanı olmak o kadar kolay iş değildir!

Tarık Bağdat

Belediye Başkanlığı ve Meclis seçimleri yaklaştı. Yaklaştıkça da adaylar ya da aday adayları belli olmaya başladı. Bakıyorum önüne gelen aday olmaya başladı. Fakat günümüzde belediye başkanı olmak o kadar da kolay değil, başkan olmanın belli ölçütleri ve belli meziyetleri olması lazım.
Çünkü günümüzde her şehirde olduğu gibi, Karamürsel şehri de sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve ticari bakımlardan değişim geçirmektedir. Yeni liberal düşünce kalıpları içerisinde küreselleşme, yarının kentlerini bugünden şekillendirmektedir.
Bugünün kentleri bir taraftan küresel ekonomik gelişmenin, diğer taraftan da bilgi toplumunun yoğun etkisi altındadır. Her şehrin küreselleşme sürecinde sahip olduğu olanakları iyi bir şekilde kullanabilmesi ve küresel rekabette iyi bir oyuncu olması, şehri bu sürece hazırlayacak yöneticilere bağlıdır. Dünya genelinde küreselleşme nedeniyle ortaya çıkan sermayeyi çekme rekabeti, şehrin pek çok alanda büyük projelere girişmesine neden olmaktadır. Bazı örneklere bakarsak; Sahil şeridinin yeni yapısı, daha büyük kent meydanı, ortada gözükmeyen otopark, yeni şehiriçi yolları, yan yollar, Altınkemer Kültür Merkezi ve çevre alanlarının inşa edilmesi, mahallelere götürülen hizmetler, İstanbul – İzmir otobanı gibi yeni otobanlar yapılması bu projelerden bazılarıdır. Ayrıca bu süreç içerisinde kamusal mekânlarda ve kentsel alanlarda da hızlı bir estetik görüntü değişimi yaşandığı gözlenmektedir. Karamürsel’in kent estetiğindeki değişimler gibi.
Ve biraz dikkat ettiyseniz Karamürsel’de uzun bir süredir yönetim, güvenlik, eğitim, trafik, yenilik gücü, yaşam kalitesi gibi konular başta olmak üzere, kentsel alanlarda yoğun bir yeniden yapılanmaya gidilmektedir. Bunun en büyük nedeni yeniden yapılanma sürecinin dışında kalmamak sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin de dışında kalmamak anlamına gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, şehrimizin yöneticisi, lideri bu süreçte şehrimizi yeniden yapılandırma çabası içerisindedir.
Karamürsel’in yeni yüzyıla hazırlanmasında kuşkusuz kent yöneticilerinin yetenekleri, bilgi ve becerileri büyük önem kazanmaktadır. Çünkü belediye başkanları, şehrini lider özellikleri ve yönetme becerisi doğrultusunda geleceğe hazırlayacak ya da klasik yönetim anlayışını sürdürmeye devam edecektir. Belediye başkanının demokratik bir sistemde yurttaşlardan aldığı tepkiler, şehrimizin yönetiminde ona büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Belediye başkanının iyi bir yönetici ve iyi bir lider olması, halkın verdiği tepkileri dikkate almasının belirtisidir. Burada kısaca, yerel düzeyde halk ile belediye başkanı bağlamında iyi bir lider ve iyi bir yönetici kavramına açıklık kazandırmak gerekir. Halk ve belediye başkanı arasındaki ilişki, öncelikle liderlik bağlamında kurulmaktadır. En azından belediye başkanları seçilinceye kadar liderlik özelliği ön planda olan; seçildikten sonra da liderlik özelliğine yöneticilik sıfatını da katan kişiler olarak düşünülmesi gerekir. Genel olarak liderlik denince, insanları belli amaçlara yöneltmeye ikna etme yeteneği anlaşılmaktadır. Bu nedenle. Liderin insan ilişkileri ve grubu yönlendirme özellikleri ve onlara iş yaptırabilme yeteneği son derece önemlidir. Belediye başkanlarının da seçimlerde halkın özgür iradeleriyle belirlenmesi, onların liderliklerinin en önemli unsuru olarak kabul edilebilir. Bir liderde bulunması gereken özellikler, lideri çıkaran koşulların ve sorunların niteliği ile yakından ilgili olmakla birlikte; liderde genel olarak en azından şu özelliklerin bulunması gerekmektedir;
Vizyon: Liderin bütün resmi görebilmesi, geniş bir bakış açısını ifade etmektedir. Güven: İnsanları bir arada tutarak sağlam ve esnek bir yapı ortaya çıkmasını sağlar. Katılım: insanların sahip oldukları düşünme ve çalışma gücünü çalıştığı kuruma aktarmasıdır. Öğrenme: Ömür boyu süren bir bilgilenme sürecidir. Lider bu sayede kendisinin güçlü ve zayıf yanlarını tanır. Çeşitlilik: İnsanın sahip olduğu farklılıkları bilmek ve ona değer vermektir. Yaratıcılık: İnsanın yetenekleri ile yakından ilgilidir. İnsanın yaşamını kolaylaştırır. Dürüstlük: Her liderde olması gereken bir erdemdir. Topluluk: Her liderin yaşadığı topluma karşı bir sorumluluğunun olduğunun bilincinde olmasıdır. Liderlik ve yöneticilik bir birine yakın kavramlar olmakla birlikte aralarında önemli farklar bulunmaktadır. Yöneticiliği farklı şekillerde tanımlamak mümkün olmakla birlikte, yönetici, yönetim sürecine aktif olarak katılan; planlama, organizasyon, liderlik ve kontrol süreçlerinde fiilen yer alan kişi olarak tanımlanabilir. Yöneticinin en önemli özelliği hiyerarşik bir sistem içerisinde yetki kullanabilmesidir. Belediye başkanı işlevi de hem liderlik hem de yöneticilik özelliklerini bünyesinde barındıran ve yerel toplumla merkezi yönetim arasında önemli bir köprü görevi gören, kentlerin geleceğe hazırlanmasında, yönetici - lider olarak büyük bir sorumlulukları bulunma özelliğine sahip olandır.
Kısaca belediye başkanı olmak o kadar kolay bir iş değildir. Var olanlara da ağır ithamlarla yüklenecek kadar basit iş değildir.

Bu yazı toplam 1153 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim