• BIST 97.533
  • Altın 145,745
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • Kocaeli : 12 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 12 °C

Berat günahlardan kurtuluştur

Mehmet Sönmezoğlu

Cenâb-ı Allah’a şükürler olsun ki bu akşam (15.07.2011 Cuma) Berat Kandili’ni idrak ediyoruz. Şimdiden bütün okuyucularımızın kandillerini tebrik ediyorum.

Berat, kelime olarak borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak, temize çıkmak anlamına gelir. Dinî bir terim olarak da günahlardan arınma demektir.

İnsanların kişi, kurum ve kuruluşlara olan borçlarını ödediklerinde kendilerine bir ödeme belgesi verildiği gibi bu gece Allah Teâlâ da, işledikleri günahların farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan kimselere onları affettiğine ve bağışladığına dair Berat belgelerini verir. Bundan dolayı bu geceye “Berat Gecesi” denilmektedir.

Bu gece, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği gecedir. Ayrıca her hikmetli işin ayrımı, yani tabiî olayların bilgileri, kulların amelleri, rızık, ecel gibi işleri ilgili meleklere bu gece tevdî edilmektedir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de “Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir. Şüphesiz biz, peygamberler göndermekteyiz” (Duhan, 44/3-5) buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i bizlere müjdeleyen Berat Gecesi’nin faziletini hadis-i şeriflerinde haber vermiş ve bu geceyi dua ve ibadetlerle ihya etmemizi tavsiye etmişlerdir: “Şaban’ın on beşinci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar: ‘Tövbe eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu, şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa istesinler, vereyim’ buyurur”.

Hz. Peygamber (s.a.s.), af ve mağfiret gecesi olarak kabul edilen Berat Gecesi’nde Cenâb-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir: “Allah Teâlâ bu gece ümmetimden Benî Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca kişiye rahmet eder.” (Tirmizî, Savm, 39) Benî Kelb kabilesi, koyunlarının çokluğuyla tanınan bir kabiledir. Hadiste geçen “kılları sayısınca” ifadesi de çokluğu ifade için kullanılmıştır.

Manevi ikram ve ihsan geceleri olan kandiller, dünya meşguliyetleri içerisinde yaratılış gayesini unutup ömür sermayesini heba eden bizlere, kendimizi hesaba çekme, hata ve kusurlarımızı fark etme dua, tövbe-i istiğfar ve ibadetlerle temizlenip arınma fırsatı sunar.

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de kendisini Rahman ve Rahim sıfatlarıyla tanıtmıştır. Kullarına karşı çok merhametlidir, O’nun affı ve bağışı çok boldur. O, kendisine içtenlikle yönelip af ve mağfiret dileyenleri bağışlar. Öyleyse, bu gibi mübarek geceleri fırsat bilerek hata ve kusurlarımıza tövbe edelim, birbirimizle helalleşelim ve Yüce Allah’tan bağışlanma dileyelim. Amellerimizin Allah’a sunulduğu Berat Gecesi’ni en iyi şekilde değerlendirelim.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) günah işlemekten korunmuş olmasına rağmen devamlı olarak tevbe-i istiğfarda bulunmuş, Allah’tan af ve mağfiret dilemiştir. Şaban ayı geldiğinde ibadetlerini, dua ve istiğfarlarını artırmıştır. Hz. Aişe Validemizin rivayetine göre Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğunda da geceyi ibadetle geçirmiş, kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir: “Allahım! Azabından affına, gazabından hoşnutluğuna sığınıyor, senden yine sana iltica ediyorum. Sana layık olduğun şekilde hamdetmekten acizim. Sen kendini övdüğün gibi yücesin.”

Hz. Peygamber (s.a.s.), Berat Gecesi’nde Rabbimizin rahmet ve mağfiretinin herkesi kuşattığını haber vererek şöyle buyurmuştur: “Allah Teâlâ bu gecede kendisine şirk koşmayan bütün Müslümanlara mağfiret eder ancak kehanet ve büyü işleriyle uğraşanlar, içki ve zinada ısrar edenler ile anne babasını incitenler müstesnadır. Tövbe etmedikçe onlara mağfiret olunmaz.”

Hepimiz, kalplerimizi günah kirlerinden arındırmak Yüce Rabbimizin rahmetine, mağfiretine, lütuf ve ihsanlarına ulaşmak için bizlere sunulan bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerde ifade edilen müjdenin farkına vararak işlediğimiz hata ve günahlara samimi bir şekilde tövbe etmeliyiz ki, topluca beratlarını alabilen bahtiyar kullardan olalım.
Ne mutlu, hesabını yapabilen, tövbe eden ve günahlardan arınarak beratını alanlara.
Berat Kandilinizi tebrik ediyorum.
Sevgi ve dualarımla…

Bu yazı toplam 1851 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim