• BIST 103.966
  • Altın 145,605
  • Dolar 3,4973
  • Euro 4,1834
  • Kocaeli : 22 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 22 °C

Bitmez: Huzur için yeni bir başlangıç yapmak zorundayız

Bitmez: Huzur için yeni bir başlangıç yapmak zorundayız
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Adayı Hasan Bitmez, her geçen gün oy oranların artırdıklarını söyleyerek, “Tüm Kocaelili hemşerilerimizi Saadet Partisi’ne el vermeye, gönül vermeye, oy vermeye davet ediyoruz” dedi.

7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala siyasi partilere gazetemizde yer vermeye devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Meclis’te grubu bulunan partiler dışında adından söz ettirmeye başlayan ve oy oranlarını artırdığı görülen Saadet Partisi liderliğindeki Milli İttifak oldu. Saadet Partisi’nin çalışmaları, hedefleri ve beklentilerini Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Adayı Hasan Bitmez ile konuştuk.

 

Sayın Bitmez, yoğun bir seçim süreci geçiriyorsunuz. Bu süreçte bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Estağfurullah, asıl biz teşekkür ediyoruz bizlere gazetenizde yer verdiğiniz için. Zira yaptığınız çalışmalar kadar bunların geniş kitlelere duyurulması da önemli. Bu anlamda sizlerin vesilesiyle Kocaelili hemşerilerimizle görüşme imkanımız oluyor. İnşallah bu mülakatımız hayırlı bereketli neticeler getirir diye ümit ediyoruz. Gerçekten genç ve dinamik Saadet kadrolarımızla tüm Kocaeli sathında hummalı bir çalışma yürütüyoruz. 8 Haziran sabahına kadar da inşallah aynı tempoyla çalışacağız.


Peki, geri bildirimler nasıl? Çalışmalarınızda halkla temas halindesiniz, Milli İttifak ne yönde tepkiler alıyor?

Biliyorsunuz biz Saadet Partisi olarak sadece seçim zamanı sahaya inen bir parti değiliz. Devamlı olarak çeşitli vesilelerle vatandaşla hemhal oluyoruz. Büyük Birlik Parti’mizle oluşturduğumuz Milli İttifak da bu süreçte vatandaşlarımızın ortaya koyduğu bir sinerji neticesinde kurulmuştur. Yani biz Milli İttifak’ı masa başında kurmadık, tam aksine toplumsal beklentiye bir cevap olarak kurduk. Bu nedenle de kurulduğundan bu yana muazzam derecede yoğun bir ilgiye mazhar olmaktadır. Elbette bu ilgiyi tüm Kocaeli’miz hissetmektedir. Sağanak yağmur altında icra ettiğimiz muhteşem Kocaeli mitingimiz bunun en güzel örneğidir sanırım.

 

Toplumsal beklentiden kastınız nedir, seçmen neyi istemektedir?

Ne yazık ki bugün ülkemizde hissedilir derecede bir mutsuzluk var. İnsanımızın yüzü gülmüyor. Bakmayın siz televizyon ekranlarında yıllardır sorunların saklanmasına. Artık mızrak çuvala sığmıyor. 2015 yılında asgari ücretin hala dokuz yüz lira mertebesinde olduğu bir ülkede halkın yüzü nasıl gülebilir ki. Vatandaş artık haftalık pazar alışverişine giderken korkar hale geldi. Patatesin kilosu 5-6 liraları gördü. Tamam bu gerçekleri tv dizileriyle, yanlı siyasi programlarla bir yere kadar sakladınız ama artık takke düştü kel göründü. Kabinedeki Bakanların yolsuzluk iddialarından mecliste aklanması vatandaşımızı çok incitti, hükümetin sırf kendilerinden olduğu için bunlara sahip çıkması ve yargıya teslim etmemesi de işin cabası oldu. Hele hele kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ile dalga geçen kişi partiden ihraç edilmek yerine balkon konuşmasına çıkartılınca iktidar sorgulanır hale geldi. Benzeri örnekler dış ve iç politik gelişmelerde de yaşandı elbette.

 

Bunlar mı etkili oldu yani Milli İttifak’ın kurulmasında?

Elbette, halkımızın önemli bir kısmı Ak Parti hükümetinden hoşnut değil artık. Ne var ki alternatif güçlü bir muhalefet çıkana kadar da buradan ayrılmak istemiyor. Çünkü eğer Ak Parti giderse CHP veya benzeri bir iktidar gelir ve tekrar 28 Şubat günlerine geri dönülür korkusu var. Yani AKP’ye adeta mecburiyetten rey veriyor. İşte bu nedenle Saadet Partimizin atacağı her adımı dikkatle takip ediyor vatandaşımız. Biz Milli İttifak hazırlığı yaparken uzunca bir süre bunun altyapısını hazırladık. Vatandaşımıza gittik danıştık, bizden ne istersiniz diye. Neticede halkımız nezdinde olumlu bir yere sahip plan Büyük Birlik Partisi kadroları ile bir araya geldik ve seçmenin karşısına geçtik. Daha ilk günden beri de muazzam bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Medya organlarının önemli bir kısmı hükümetin kontrolünde olduğu için hak ettiği şekilde yer verilmiyor çalışmalarımıza. Ancak biz inanıyoruz ki, seçim sandıkta kazanılır ve inşallah da öyle olacak.

 

Seçim beyannameniz elimizde. Görüldüğü kadarıyla iddialı vaatleriniz var. Bunların ne olduğunu sormadan evvel şunu sormak istiyorum: Gerçekçi mi vaatleriniz, yoksa klasik siyasetçi dili mi?

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye güzel bir sözümüz var. Biz Milli Görüş olarak sadece konuşan değil yaptıklarını konuşan bir hareketiz. Bu iddiamızın ispatı da iktidara geldiğimiz dönemlerde yaptığımız hizmetlerdir. Sanırım vatandaşlarımız merhum Erbakan Hocamızın başbakanlığını henüz unutmamıştır. Bir yıl içerisinde 100 alan memura 250 vermeye başlayan bir iktidarın devamı olmak bizim için en büyük onur vesilesidir. Dolayısıyla geçmişte nasıl başarılı hizmetler verdiysek yine vereceğiz inşallah. Bakınız muhterem kardeşim, bizim güzel Türkiye’miz fakir bir ülke değil, Allah’ın verdiği kaynakları israf eden ve sadece belirli azınlık gruplara peşkeş çeken siyaset anlayışından ötürü biz varlık içinde yokluk çekiyoruz. Onun için çözüm yolu milli siyaset anlayışındadır, bu seçimlerdeki adresi de Saadet Partisi’dir.

 

O zaman vaatlerinizi kısaca ele alalım. Seçmenin karşısına hangi sözlerle çıkıyorsunuz, Milli İttifak iktidarında ne gibi icraatlar göreceğiz?

Her şeyden evvel belirtmek lazım ki, bizler seçim beyannamemizi hazırlarken seçmene şirin gözükme derdiyle çalışma yürütmedik. Bizim siyaset anlayışımız insan unsuru üzerine kuruludur. Bunun gerektirdiği bir yaşam ne ise biz seçim beyannamemizi bunun üzerine inşa ettik. Bu anlamda hedeflediğimiz çalışmaları ekonomik, sosyal, siyasal başlıkları altında izah edebiliriz. Ekonomik hedeflerimizin ilk sırasında “Adil Ekonomik Düzen’e” geçilmesi bulunmaktadır. Böylece, ekonominin temelinde rant değil, üretim olacaktır. Kaynaklar doğrudan katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilecek, üretim seferberliği ile birlikte borçlar yeniden borçlanarak değil, üretim arttırılarak kapatılacaktır. Üretimin artırılması için vatandaşlarımızın gelirlerinin artırılması gerekmektedir. Bu anlamda Saadet iktidarında asgari ücret 1500 TL olacaktır ve bundan sonra asgari ücretten vergi alınmayacaktır. Yine aynı şekilde işçi, memur ve emeklilerimize iktidara gelir gelmez yüzde 50, 65 yaş maaşına yüzde 100 zam yapılacaktır. Er ve erbaşlarımıza askeri ücret verilecektir. Emeklilere, memurlara, ikramiye almayan kamu işçilerine, dul, yetim ve şehit yakınlarına, yaşlı ve kimsesizlere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecektir. Her yıl 'Sosyal Devlet Projesi' kapsamında; evi olmayan en alt gelir düzeyindeki ailelere her yıl 100 bin sosyal konut yapılacaktır. Zorunlu öğretim kapsamındaki İlk, orta ve lisedeki öğrencilere ücretsiz servis hizmeti ve bedava öğle yemeği verilecektir

 

Hasan Bey siz neredeyse her kesime zamdan ve karşılıksız desteklerden bahsediyorsunuz, bunun kaynağının nereden bulunacağı ister istemez akla takılıyor, yanılıyor muyum?

Evet akla takıldığı doğrudur ama vatandaşımızda biliyor ki eğer kaynaklarımız israf edilmese birkaç azınlığa peşkeş çekilmese bu nimetler hepimize fazlasıyla yetiyor. Sorun kaynak yokluğunda değil kaynakların adil dağıtılmamasındadır. Yani yaklaşık 20 milyon insanımız 900 TL ile geçinmeye çalışırken diğer yandan sözde onun vekili olan kişiler 700 bin TL’lik kol saati takabiliyor. Bizim siyasetimiz kişileri konuşmak için değil elbet. Sadece gerçekleri göstermeye çalışıyoruz.

AKP iktidarında millet olarak 2015 yılı içerisinde rantiyeye toplamda yüz otuz milyar lira faiz ödeyeceğiz. Bizler Saadet iktidarında borcu borçla ödeyen ve bunun karşılığında faiz ödeyen bir ekonomi yerine, borçlanmayı önleyecek ve hızla borçları ödeyerek rantiyeye giden imkanları halkımıza gönderecek Adil Ekonomik Düzene geçeceğiz.

 

Yani yerinde kullanılırsa kaynağımız da, paramız da var diyorsunuz?

Evet hem de fazlasıyla. Biz yeniden seçim beyannamemize dönersek, Saadet Partisi olarak kamuda taşeron işçiliğini de tamamen ortadan kaldıracağız inşallah. Tabi bunu yaparken mevcut taşeron işçilerimizi de kadroya alacağız. Bundan başka evlenecek her çifte brüt asgari ücret kadar karşılıksız destek verilecektir. Talep halinde, evlenen çiftlere faizsiz evlenme kredisi verilecektir. Engellileri de unutmadık tabi, engelliler için kullanılmak üzere, engelli fonu oluşturulacaktır. Diğer kalemlerle birlikte, yerel yönetimlerin işlettiği otoparkların gelirlerinden bu fona pay aktarılacaktır. Bir müjde de sizlere verelim, gazetecilere yıpranma hakları yeniden tanınacaktır. Gazetecilerin çalışma şartları iyileştirilecektir. Özetle Saadet iktidarında yüzler gülecek.

 

Sanayileşme ile ilgili bir hedef var mı?

Olmaz olur mu efendim. Saadet Partimiz Milli, güçlü, süratli, yaygın kalkınma anlayışı ile sanayileşme ve teknolojide atılımını esas almaktadır. Bakınız Kocaeli’de yaşıyoruz, yani ülkemizin en mühim sanayi şehirlerinin bir tanesinde hem de göz bebeğinde yaşıyoruz. Onun için sanayileşme ile ilgili hedeflerimizi ayriyeten ifade etmek gerekmektedir. Öncelikle sanayileşmenin önündeki engelleri kaldırmak adına yasal düzenlemeler yapacağız.  “Sanayileşmeyi Teşvik Kanunu”, “Sınai AR-GE’yi Destekleme Kanunu”, “Bilimsel ve Teknolojik Araştırmaları Destekleme Kanunu” ve “Mühendislik Faaliyetlerini Destekleme Kanunu” bunlara örnek olarak verilebilir. Akabinde ileri teknoloji başta olmak üzere birçok alanda yoğun bir sanayileşme atağına gireceğiz. İlaç ve aşı üretimi, nanoteknoloji, chip (çip) ve donanım üretimi, benzinli ve dizel motor fabrikaları, uçak uzay ve havacılık sanayi, savunma sanayii denizaltı ve muhrip üretimi gibi stratejik alanlarda ülkemizin sanayicilerinin ürettikleri ileri ürünlerin iç piyasada kullanımı ve bunun yanı sıra ihracatı desteklenecektir. Yine aynı şekilde,  Erzurum'dan başlayıp Ankara'da bitecek büyük su kanalları ile birlikte göletler oluşturulacak, yeni barajlar yapılacak, elektrik enerjisi sağlanacaktır. İstihdam artırılarak göç engellenecektir. Ekolojik zenginlik sağlanacak, tarım ve hayvancılık şehirleri kurularak tarım ve hayvancılık endüstrisi geliştirilecektir. Müsaadenizle siyasal ve sosyal alanda hedeflerimizi de birkaç kelimeyle özetleyeyim.

 

Buyurun efendim.

Siyasi sorumluluğu bulunmayan Cumhurbaşkanına tahsis edilen sınırsız örtülü ödenek kaldırılacaktır. Hiçbir merci tarafından denetimsiz ve hesap verilmeyen kamu harcaması yapılamayacaktır.

Saadet Partisi iktidarında vatandaşlarımızın, kanun teklifi vermesinin önünü açacağız. Koşulları ve çerçevesi Anayasada belirlenecek hususlarda, 150 bin imza ile vatandaşlar kendilerini ilgilendiren konularda, görüşülmek üzere, Dilekçe Komisyonu aracılığıyla TBMM'ye kanun teklifi verebileceklerdir.

Savcılar ile hâkimler yapısal ve kurumsal olarak birbirinden ayrılacak, iddia ve savunma işlevini yerine getiren savcılar ile avukatların konumları denk hale getirilecektir. İnsan hakları ihlalleri konusunu ele alan, İnsan Hakları İhtisas Mahkemeleri kurulacaktır. Siyaset ve idare, yargıya karışmayacak, yargının siyasallaşması yolu bir daha açılmamak üzere kapatılacaktır.

Ülkemizin önemli sorun alanlarından birisi haline gelen dış politikada şahsiyetli bir dış politika anlayışına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Hiç vakit kaybetmeden komşularımızla iyi ilişkiler geliştirilecektir. Eş zamanlı olarak tüm dünyada barış ve diyalogu geliştirecek politikalara ağırlık vereceğiz. Saadet Partisi olarak AB’ne üyeliğe karşıyız, yalnızca eşit şartlar dahilinde ilişkiden yanayız.

En öncelikli politika olarak ülkemizde bulunan Suriye vatandaşlarının bir an önce ülkelerine dönmeleri için gerekli çalışmaları başlatacağız.

 

Evet Hasan bey, gerçekten açıklamalarınıza ve hedeflerinize bakıldığında ciddi bir hazırlık içerisinde olduğunuz görülüyor. Umarım en güzel neticeleri elde edersiniz seçim neticesinde. Bizlere vakit ayırdığınız tekrar teşekkür ediyoruz.

Cevap: Çok sağ olun. Bizler de sizlere bir kez daha teşekkür ediyoruz. Tüm Kocaelili hemşerilerimizi Saadet Partisi’ne el vermeye, gönül vermeye, oy vermeye davet ediyor, Allah’a emanet ediyorum.

 

Hasan BİTMEZ Kimdir? 

Giresun'da doğdu.

Orta öğrenimini Gebze İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı.
Mısır El-Ezher Üniversitesi’nde okudu.

Gebze İmam-Hatip Lisesi Mezunlar Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı. 

Ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir çok önemli sivil toplum kuruluşunda etkin görevler üstlendi.

Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Gençlik Forumu, (IYFO) Genel Başkanlığı, Uluslararası Müslüman Öğrenci Teşkilatları Federasyonu (IIFSO) Şura Meclisi Başkanlığı görevlerini yürüttü.
Anadolu Gençlik Dergisi Kurucu Sahipliğini üstlendi.

Ekonomik Sosyal Araştırmalar Merkezi ESAM’ın Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yaptı. 

Asya, Afrika, Avrupa ve Uzakdoğu’da, 40’ı aşkın ülkede konferans ve seminerler verdi. 

İslam ülkeleri arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik ve organizasyonlara iştirak etti.

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yakın çalışma ekibinde bulundu.

Refah Partisi ve ardından kurulan Fazilet Partisi’nin çeşitli kademelerinde görev aldı.

Necmettin Erbakan’ın Saadet Partisi Genel Başkanı seçildiği son kongrede, Seçim İslerinden Sorumlu Genel Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
Halen Saadet Partisi’nde, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 


Evli ve bir kız çocuk babasıdır.
İyi derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim