• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 9 °C

Bugün, İzmit’in kurtuluşu!

Mesut Akbulut

İzmit…

Nüfusu 1 milyon 800 binlere dayandı…

***

Bugün İzmit’in kurtuluş günü…

Dilerseniz önce şanlı tarihimize bir bakalım;

İzmit ve dolayında tarih öncesi çağlardan yaklaşık olarak MÖ 3000 itibariyle insanların var olduğu ve yerleşimler oluşmaya başladığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İzmit'e ait en eski kalıntılar MÖ 12. yüzyıla tarihlenir. O tarihlerde Frigler yöreyi korumuş, ardından Yunanistan'ın Megara şehrinden yola çıkan bir göçmen grup yani Megaralilar, günümüzde Başiskele'nin bulunduğu yöreye Astakoz adını verip, yerleşmişlerdir.

Trakya kralı Lysimakhos'un Astakoz'u tahrip ettirmesi sonucu, bugünkü İzmit'in bulunduğu yöreye Nicomedia adında yeni bir şehir kurulmuştur.

Nikomedya şehri, MÖ 91 ve MÖ 94 yılları arası Romalılar'a bağışlanmış, İmparator Diocletianus, 284 yılında Nikomedya şehrini başkent yapmıştır.

Nikomedya, o dönemde, Roma, Antakya ve İskenderiye'den sonra dünyanın en büyük 4. şehri olmuştu.

Nikomedya, Selçuklular tarafından 11. yüzyılın son çeyreğinde zapt edilmiş, I. Haçlı Seferi sırasında geri alınmış, bir süre Latinlerin işgalinde kaldıktan sonra yeniden Selçuklular'ın eline geçmiştir.

O dönemin Hendek ve Adapazarı yörelerinin valisi Akça Koca, Orhan Gazi zamanında fethedip, bunun sonucunda şehir Osmanlı Devleti'nin eline geçmiştir.

***

İzmit kelimesi etimolojik ve tarihsel kullanılışıyla Nikomedya'dan kaynaklanmıştır.

Şehrin ismi olan Nikomedya zaman içerisinde, önce İznikomid, sonra İznikmid ve çok daha sonraysa İzmid şeklinde evrilerek, latin harflerine geçilmesiyle bugünkü seklini almıştır.

Diğer bir görüşe göre, Osmanlı’nın eline geçtiği dönemde İzmit şehri, Yunanca “toplanma” anlamına gelen smiti ismini taşıyordu ve bu ismin, batıdan doğuya yolculuk eden kervanların toplanma yeri olması sebebiyle verildiği tahmin edilir. Şehir, Osmanlı’nın yönetimine geçtiğinde Smiti zamanla İzmit'e dönüşmüş ve hem de aynı dönemlerde Simiti’de üretildiği için, yuvarlak formlu yiyecek olan simit de ismini bu şehirden almıştır dense de simit kelimesi Arapça olduğu için bu görüşe güvenilemez.

***

İzmit'in Osmanlılara geçişi, 1337 yılı kabul edilir. Fetihe dair Osmanlı hatıralarında olaylar anlatılır. Fetihten sonra Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından vakıflar kurulmuştur. İzmit'in sembolü Orhan -kaynaklarda geçen ismi ile Süleyman Paşa cami de bu dönemde yapılmıştır. İzmit'in tepesinde ve kale içinde yer alan caminin yanında medrese, zaviye ve hamam da bulunurdu.

Körfez kıyısında kurulan İmaret, Fevziye ve Yeni Cuma camilerinin günümüzde daha içerde kalmış olmalarının sebebi 20. yüzyılda İzmit Körfezine doğru yapılan genişletmelerdir. Eski İzmit fotoğraflarında bu fark kolayca görülür.

İzmit, 1888 yılına kadar İstanbul'a bağlı kalmış, bu tarihten sonra ayrı bir yönetim olmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında İngiliz ve Yunan işgali altında olan şehre, 28 Haziran 1921’de Türk Ordusu girmiştir.

Birçok zamanda deprem felaketine uğrayan şehir, Bizans imparatoru Justinianus zamanında onarılmıştır.

***

Bugün İzmit’in kurtuluşunun 94’ncü yılını kutluyoruz…

Tüm İzmit ve Kocaeli halkına hayırlı olsun…

izmit-005.jpg


 

Türkiye, Avrupa’nın en ucuz kaçıncı ülkesi!

Türkiye, 2014 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerinde Avrupa'nın en ucuz 10. ülkesi oldu. Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, İsviçre, İzlanda, Norveç, Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek baz alındı.  Türkiye için 61 olan fiyat düzeyi endeksi, genel yaşamın Avrupa Birliği ortalamasından %39 daha ucuz olduğunu ve Avrupa'da 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 61 Euro ile satın alınabileceğini gösterdi. Avrupa geneline bakıldığında, en pahalı ülke olan İsviçre ile en ucuz ülke Makedonya arasında fiyat düzeyi açısından 3,28 kat fark olduğu gözlendi.

***

Türkiye giyim grubunda 63 endeks değeri ile 37. sırada yer alarak Avrupa’nın en ucuz ülkesi olmuştur. Böylelikle Avrupa genelinde giyim alışverişi düşünüldüğünde Türkiye'nin en uygun ülke olduğu görüldü. Giyim alt grubunda en pahalı ülke 139 fiyat düzeyi endeksi ile İzlanda oldu. Giyim alışverişinde, Türkiye en pahalı ülke olan İzlanda'ya göre %54,7 daha ucuzdur.

***

Türkiye'de en pahalı grup “kişisel ulaşım araçları” olmuştur. Türkiye, bu alt grup için 110 endeks değeri  ile 37 ülke içerisinde fiyat düzeyi en yüksek 7. ülke oldu.

***

Genel sonuçlar üzerinde en yüksek etkiye sahip “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda ise Türkiye, 84 endeks değeri ile Avrupa Birliği ortalamasından %16 daha ucuz olup 37 ülke arasında en ucuz 12. ülke konumunda. Bu grupta en pahalı ülke 169 endeks değeri ile Norveç, en ucuz ülke 58 endeks değeri ile Makedonya oldu. .


 

Kandıra’da festival zamanı!

koken-003.jpg

Kandıra Belediyesi, bu yaz düzenlenecek festivallerle, adından söz ettireceğe benziyor. Belediye Başkanı Ünal Köken, Halk Oyunları Festivali ve Yağlı Güreş Festivali ile bölgesel bir imaj kazanacaklarını söylüyor.  Aldığımız bilgiye göre 3-4 Ağustos tarihlerinde ilçede yağlı güreşler yapılacak. Güreş komitesi gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra, etkinliklerle ilgili kamuoyu bilgilendirilecek.  İlçede ilk festival, 1. Halk Oyunları Festivali olarak düzenlenecek. 24-26 Temmuz tarihleri arasında planlanan Halk Oyunları Festivali’ne 5 yabancı ülkeden 220 kişinin gelmesi bekleniyor. Halk Oyunları Festivali Namazgah, Bağırganlı ve final olarak da Kefken’de yapılacak.


 

Muhtar Hallaç’ın Büyük Derbent hayali

ramazan-002.jpg

Kartepe Derbent Mahallesi’nin yeni muhtarı seçilen Ramazan Güneş Hallaç, ayrımcılık yapmadan hizmet edeceklerini söyledi. Hallaç kendisini muhtar seçen mahalle halkına teşekkür ederek, "bana karşı duyulan bu güveni boşa çıkarmayacağım" dedi. Hallaç ayrıca Derbent’i yeniden Büyük Derbent haline getirmek istediklerini söyledi. Bakalım Muhtar Hallaç, bu hayalini gerçekleştirecek mi? Gerçekleştirmesi için yerel yönetimlerle iyi geçinmesi lazım.


 

Şehit Özcan Kan Fen Lisesi oldu

ali-010.jpg

Ali Paşa Naipoğlu’nun müdürlüğünü yaptığı Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi, 2015-2016 eğitim yılında İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi olarak faaliyetlerini sürdürecek. İl etapta 150 kontenjanı olacak okul, 4 yıl sonra 600 öğrenci kapasitesine ulaşacak. Biz de Doruktakiler 2013’te yılın eğitimcisi seçilen Naipoğlu’na başarılar diliyoruz.


 

Anavatan Partisi’ni özlüyor musunuz?

anap-001.jpg

Anavatan Partisi İl Başkan Yardımcısı Burak Çelik, parti olarak il ve ilçelerde örgütlenme çalışmalarına devam ettiklerini söylüyor. Parti olarak yeni siyasi vizyon, yeni bir felsefeyle genç ve dinamik kadrolarla halkımızın huzuruna çıkmaya hazırlanıyoruz diyen Çelik, “Gönüllerde taht kurmuş Özal’lı yıllar, halkımızın gönlünde yer kazımış durumda. Yaptığımız çalışmalar ve anketlere göre  halkımız Anavatan Partisini özlüyor ”ifadesini kullandı. Halkın Anavatan Partisi’ni özleyip özlemediğini kestirmek zor, ama bilinen bir şey var, o da mevcut partiler sistemi tıkıyor…


 

CHP’li Tahsin Tarhan, Gebze’yi il yapacak!

tahsin-tarhan-004.jpg

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Gebze’de teşekkür turlarına çıktı. Gebze’nin il olması için mücadele edeceğini söyleyen Tarhan; “Bu anlamda ciddi bir mücadele hazırlığım var. Bu konuyu parlamento da imzaya açacağım” dedi. Bir gazetecinin; “Haydar bey ve Fatma hanım imza verdiler mi?” sorusunu yanıtlayan Tarhan; “Onların imzasını aldım. Hiçbir sorun yok. Bu konuda diğer siyasi parti milletvekillerinin de kapısını çalacağım. Gebze nüfus ve yapısı itibari ile Büyükşehir olabilecek niteliğe ulaşmıştır” dedi. Gebze, yıllarca il olmak istiyor, ama şimdiye kadar Gebze’nin bu hayalini gerçekleştiren bir milletvekili çıkmadı. Geçmiş dönemde CHP’li Salih Gün de uğraştı, ama başaramadı.

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim