• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 13 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 13 °C

Çelik: Kocaeli’de 80 bin oy bize vekil çıkarttırır

Çelik: Kocaeli’de 80 bin oy bize vekil çıkarttırır
Saadet Partisi 1’nci sıra milletvekili adayı Nurettin Çelik, Kocaeli’de 80 bin oy alıp, 1 milletvekili çıkarma hakkı elde edeceklerini, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurup Türkiye’deki yüzde 10’luk barajı tarihe gömeceklerini söyledi.

1 Kasım 2015’te yine tarihi bir seçim yapılacak. 7 Haziran’da yapılan seçimde TBMM’ye giren dört parti kendi aralarında anlaşamadı. Koalisyon kurulamadı. Türkiye yine kaosa sürüklendi. 7 Haziran’da görüldü ki, Türkiye’de TBMM’ye yeni partilerin girmesi lazım. Ama yüzde 10’luk baraj hep engel oldu. Saadet Partisi, 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde kendisine yeni bir hedef belirledi. Kocaeli’de 1 milletvekili çıkarmanın karşılığı 80 bin civarında bir oy. 2011’deki seçimlere ve 7 Haziran’daki seçimlere bakıldığında Saadet Partisi’nin Kocaeli’de 50 bin civarında bir oyu var. 

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK YAŞANACAK

Yani Saadet Partisi, 30 bin oy daha alırsa, Kocaeli’de 1 milletvekili çıkarma hakkına sahip olacak. Eğer Saadet Partisi, Kocaeli’de en az 80 bin oy alıp, 1 milletvekili çıkarma hakkına sahip olursa, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacak. Anayasa Mahkemesi de Saadet Partisi’nin bireysel başvuru hakkını kabul edip, talebini kabul edecek. Böylece Saadet Partisi’nin 1’nci sıra adayı Nurettin Çelik, milletvekili olacak. Türkiye’de bir ilk yaşanacak. Böylece Saadet Partisi’nin bu hamlesi sayesinde Türkiye’de seçim barajları tarih olacak.

 

ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURACAKLAR

Saadet Partisi’nin 1’nci sıra milletvekili adayı Nurettin Çelik. Genç, dinamik, insana pozitif enerji veren bir yapıya sahip. Sayın Çelik’i gazetemize davet ederek hem yapacağı çalışmaları, hem de 1 milletvekili çıkaracak kadar oy aldıklarında izleyecekleri yolu sorduk. Saadet Partisi’nin 1’nci sıra milletvekili sorularımıza içtenlikle cevapladı. Ülke gündeminden, kent gündemine kadar bir çok konuda düşüncelerini bizimle paylaşan Çelik, 1 Kasım Genel Seçimlerinde %10 barajın kullanılacağı son seçim olacağını söyledi. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını ifade eden Çelik, Kocaeli halkına güvendiklerini söyledi.

Sayın Çelik, 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kaldı. Nasıl bir seçim stratejisiyle çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz? Halktan yeterli desteği görüyor musunuz?

Nurettin ÇELİK: En büyük sıkıntı halk bizi duymuyor ve görmüyor. Halk Saadet Partisi’ne bir baksa söylediklerini bir dinlemiş olsalar, Türkiye’de bugün yaşadığımız sıkıntıların hiçbirisi olmayacak. Çünkü bu noktadaki bizim duruşumuz senin içinde yaşamış olduğun sıkıntı ile doğru orantılıdır. Aynı sıkıntıdayız yani aynı geminin içerisindeyiz. Görüşlerimiz farklı olabilir. Bir sıkıntı olduğu zamanda hepimizi etkiliyor. Dolayısıyla da zaten dinimizde de bu var. Kendin için yaşamayacaksın, kardeşin için yaşayacaksın.

 

KARDEŞİN MUTLUYSA SEN DE MUTLUSUN

Eğer kardeşin mutlu olduysa, senin eylemlerinden çalışmalarından dolayı mutlu edebilmiş isen o gün sen mutlu olursun. Ama kendin için çalışıp, mutlu olacağım deyip, kardeşini üzersen hakkını alırsan sen bugün için mutlu görünebilirsin ama yarın bilesin ki mutsuz olacaksın. Bugünkü siyasetin temelindeki aksaklık ve eksiklik budur. Bunun adımını Saadet Partisi her zaman atıyor, ama ifade ettiğiniz alanla alakalı siyasette eksiklikler oluşuyor.

 

Nedir bu eksiklik? Siyasette millet Saadet Partisi niye görmüyor?

Nurettin ÇELİK: İşte milletimiz yüzde 10’luk barajı görüyor. Diyor ki Saadet Partisi iyi güzel, verdiğim oya takdire hizmette yapar ancak ülke barajını aşamıyor. Verdiğim oy boşa gidiyor. Bu seçimde ülke barajlarının sıfırlandığı, son seçim olacak Allah’ın izniyle… Nasıl olacak bu? Ülkemizde kanunla yerleştirilmiş bir baraj var ve bu 1980’den bugüne homurdanıyor. 12 Eylül ihtilal döneminde konan yüzde 10’luk baraj halen devam ediyor. Bütün siyasi partiler yüzde 10’luk barajın kaldırılmasında hem fikir, ama iktidara gelince barajın indirilmesi veya kaldırılması noktasında hiçbir çalışma içine girmiyorlar.


Kocaeli’de oy hedefiniz var mı? Varsa, hangi sayılara ulaşmayı hedeflediniz?

Nurettin ÇELİK: Bir önceki seçimi takip edecek olursak, 7 Haziran Genel Seçimleri’ni, her şey taze… İktidar partisi 6 vekil CHP 3, MHP ve HDP 1 vekil çıkardı.  HDP 77 bin oy almış. Saadet Partisi de Kocaeli’de 53 bin oy almış. 24 bin oy farkı var. Bizim hedefimiz 80 bin oya ulaşmak. 80 bin oy demek, 1 milletvekili çıkarmak demek. Bu oyu alırsak bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Mevcut oyumuzun üstüne 30-40 binlik bir artış bizi bu hedefe götürür. Biz bir kapı açmış oluruz. Kocaeli’den ve diğer siyasi partilerin yapamadığını, Kocaelili seçmenlere “Bak bu ülkede dünyada olmayan barajları biz kaldırdık” deriz.

 

NİHAİ HEDEF 1 MİLYON 200 BİN

Kocaeli’de Saadet Partisi’nden HDP’nin yerine 1 tane milletvekili Meclis’e  gönderdik. Her Kocaeli sevdalısı genç, dinamik, çalışkan ve Kocaeli’yi temsil edebilecek 1 milletvekili ile birlikte bu çalışmayı biz yaparız. Eğer bize Kocaeli halkı 100 bin oyu verdiyse, biz 100 binlik iş yapmayız. 1 Milyon 200 binlik iş yaparız. Çünkü nihayetinde hedefimiz 1 Milyon 200 bin oy almaktı. Bizim çalışma alanlarımızı Refah Partisi dönemindeki seçmenler bilir. Bugün değişik siyasi partiler içerisine girmiş olabilirler, kendilerini orada yer bulmuş olabilirler, ama 13 yıllık iktidardan sonra artık yapılan her şeyi herkes görüyor.

 

“BARAJLI SON SEÇİM”

Nihayetinde Türkiye’de, hem siyasal, sosyal, hukuki manada sıkıntılar var mı?

Nurettin ÇELİK: Var. Biz bunları yaşayarak göreceğiz. Dikta edilerek değil, okuyarak aşıyoruz. İşte örnek vermek gerekirse ülke barajı dediğimiz hadiseyi de biz bu seçimde Kocaeli’den kaldırarak bütün Türkiye’ye hediye edeceğiz Allah’ın izniyle… Bu seçim barajlı son seçim olmuş olacak. Yani kanunen barajlı önümüzdeki süreçte de bu kanun otomatikman ortadan kalkmış olacak. Bunun kararını da Kocaeli halkı vermiş olacak. Çünkü bu potansiyel Kocaeli’de var. Bunu başarabilecek enerji bizde var. Şimdi ikisini bir araya getireceğiz. Hizmet olarak Kocaeli halkının karşısına farklı bir anlayışla birlikte çıkmış olacağız.

SP’nin Ak Parti ile ittifak durumları vardı.  biliyorsunuz. Saadet Partisi AK Parti’yi birçok noktada eleştiriyordu ama gelinen noktada bir ittifak kurulması Saadet Partisi’nin geleneklerine aykırı değil mi?

Nurettin ÇELİK: Saadet Partisi ile Ak Parti, ittifak konusunda bir görüşme yaptı. Türkiye sıkıntı içinde. Saadet Partisi’nin Meclis’te olması lazım. Biz Meclis’te olsaydık, Türkiye bu kadar sıkıntı yaşamayacaktı. Genel Başkanımız Sayın Mustafa Kamalak, Ak Parti yöneticilerine ne dedi? “Bize grup oluşturabilecek, grup verebilecek sayıda bir vekillik verilirse hangi parti olursa olsun biz ittifak yapıp oradaki çalışmamıza devam etmek istiyoruz” dedi. Çünkü yıllardan beri bizim önümüzde %10’luk barajı getirdiler. İnsanlar oyum “Zayi” olur dediler vs. falan her gittiğin atmosferde de bu çalışmayı getirdiler.

 

“MİLLET, SAADET PARTİSİ’Nİ GÖRMÜYOR”

Size göre toplumumuzun Saadet Partisi’ne yeterli oyu verememesinde ki temel sıkıntı nedir?

Temel sıkıntı milletimiz Saadet Partisi’ni görmüyor. Görmüş olsa işin şekli değişecek. Emeklilerin yanına gidiyorsun, “Allah razı olsun Erbakan’dan, o zamanki hizmetlerden” cümlelerini duyuyorsun. Belediyelerdeki çalışmalar, her taraf tabiri caizse artık bataklığa batmış. Bu noktada toplumun temiz dürüst siyasetçilere ihtiyacı var. Yani, kendi hakkını değil, komşusunun ve kardeşinin hakkını gözeten siyasetçilere ihtiyacı var.

 

MİLLETİN KONUŞAMADIĞINI, BİZ SÖYLEYECEĞİZ

Bu zaten dinimizde var. Yeter sayılara ulaşabilecek, bu işi yapabilecek kadro Saadet Partisi’nde var. Biz de nedir? Milletimiz eğer uygun görür bu mücadelemizi, yürüyüşümüze destek olursa biz her işin üstesinden geliriz Allah’ın izniyle. Bizi sadece yeterli sayıda oyu aldığımız takdirde, 1 milletvekili olmayacak, biz Kocaeli’nin sesi olacağız. Kocaeli’de konuşulmayan, milletin konuşmadığı ya da konuşamadığını biz söyleyeceğiz.

 

İŞÇİ EMEKLİSİ BABAM BENİ YETİŞTİRDİ

Biz, siyasete göbekten bağlı gelmiyoruz. Allah rahmet eylesin işçi emeklisi babam beni yetiştirdi. Öğretmen kökenliyim. Esnafım. Evime bir çorba götürebilecek bir işim var. Hiçbir belediyeden beklentim yok. Dolayısıyla bir yerde bir yanlışlık varsa söylüyoruz.

 

YETERKİ İNSANIMIZ,  İHTİYAÇLI ÇIKSIN KARŞIMIZA

Biz Saadet Partisi olarak her şeyin hesabını sorarız. Olması gereken bir hesap varsa Büyükşehir’inden de, ilçe belediyesinden de biz sorarız. Yeter ki insanımız karşımıza ihtiyaçlı ve talepkar bir şekilde çıkmış olsun. Dert belli! Biz bu geminin içerisindeyiz. Aynı yerde yaşıyoruz. Bu kentin değerlerini bu kentte yaşayanların istek ve beklentilerini en üst düzeyde savunabilecek bir siyasi yapılanmayla birlikte yolumuza devam ediyoruz. İnşallah bu seçimde basamakları aşacağız, artık bu 1 milletvekili mi olur, 2 mi olur, 3 arkadaşla mı birlikte olur bunun kararını da Kocaelili seçmenler verecek.

 

KOCAELİ SEÇMENİNE GÜVENİYORUZ

Biz umutluyuz. Umudumuzu hiçbir zaman yitirmedik. Kocaelili seçmenlerimizin sağduyusuna ben inanıyorum. Gönülden inanıyorum. Bu işin olacağına da inanıyorum. Konuşacağım çok şeyler olacak. Önümüzdeki süreçte paylaşacağımız hadiselerimiz olacak. Bunun adımı da 1 Kasım’da yapacağımız, seçimden geçiyor. Onun için 1 Kasım Genel Seçimlerinin ülkemize ve ilimize hayırlara vesile olmasını cenabı haktan istiyorum.

 

“NERDESİNİZ SİZ?”

İlçe ilçe geziyorsunuz, vatandaşlardan ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Nurettin ÇELİK: Bize “Nerdesiniz siz” diyorlar. Saadet Partisi olarak özellikle arazideki esnafı bir görün, bir dinleyin. Vatandaşları görün. Biz halkla iç içe yaşadığımızdan dolayı hem sıkıntısını hem de sevincini paylaşıyoruz. Bu paylaşma insanımıza yansıyor. İnsanımız siyasette aradığı ne? Siyasetçiden diyor ki “Yahu benim gibi yaşayan benim gibi düşünen insanlar benim derdimi sıkıntımı çözer.” Yani burada uç bir örnek olacak ama ülkemizin en büyük problemi nedir? Ülkemizin en büyük problemi terördür. İkincisi işsizlik ondan sonra gelir dağılımındaki adaletsizliktir.

 

HİÇBİR SİYASETÇİNİN ÇOCUĞU GÜNEYDOĞU’DA ŞEHİT OLMAZ

Peki, terörün çözülmesiyle alakalı biz üç ay önce bir seçim yaptık. Ne oldu sonuçta, 550 vekil ve 4 tane siyasi parti gönderdik. Eeeee bir adım atıldı mı? Atılmadı. Peki, nasıl atılır veya niçin atılmıyor? Şimdi siyasilere bir bakın. Doğu ve Güneydoğu’da şehitlerimiz içerisinde bir tane siyasetçinin çocuğu olmaz. Bir tane bürokrasiden birinin çocuğu olmaz. Eğer taşın altına elini koymazsan bu iş çözülmez. Bunun adımını kim atacak? Elbette vatandaş atacak. Bırakacak particiliği, memleketine bakacak, komşusuna bakacak.


7 Haziran’dan bu yana Kocaeli’de ve ülkemizde ne değişti?

Bugün için ülkemiz de kentimiz de zorda. Esnafız biz, biliyoruz. Yaşantı belli. 7 Haziran’dan bugüne tabiri caizse kuşlar bile nazlı uçmaya başladı. Yaprak bile oynamıyor derler ya aynen öyleyiz. O günden bugüne kuşlar bile nazlı uçuyor. Piyasanın tadı yok. Belli bir yerlerde kilitlenmiş. Türkiye’nin hem ekonomik olarak hem de sosyal olarak ve vatandaşlar olarak da, gergin siyaset ülkeye bir fayda getirmiyor. Şu an da bizim Kocaeli’de yaptığımız çalışma nedir? Biz sadece AK Partisi’nden oy istemiyoruz. CHP’den bir sürü arkadaşımız var. MHP’den bu noktadaki bütün siyasi partilerin ortak adayıymış gibi çıktık. Saadet Partisi, çalışmasıyla duruşuyla birlikte vatandaşa bunu hissettiriyor. Farklı bir atmosferde bir seçimi gerçekleştireceğiz. Vatandaşın ilgisini de bu seçimde göreceğiz.

 

KOCAELİ NE İSTİYORSUN?

Bizim samimiyetimizi, arazideki duruşumuzu gördüğü andan itibaren hissediyorsa işin şekli değişiyor. Kocaeli’de dengeler bu seçimde değişecek. Çünkü biz Kocaeli’de yaşıyoruz. Kocaeli’nin aritmetiği Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak. Onun yolu da belli, sana dört yılda bir yetki verirler. Konuşma hakkı verirler. 3 ay önce verdiler, olmadı. Şimdi bir konuşma hakkı daha verdiler. 1 Kasım’da konuşacaksın Kocaeli. Ne istiyorsun? Terörsüz bir ülke mi? Bu noktadaki iş yükünü, ekonomisini, mali ekonomik sistemlerden, reel ekonomik sistemlere dönüştürebilen bir Türkiye mi istiyorsun? Üreten mi veya tüketime mi dönük bir ülke istiyorsun? İnsanlar bunun kararını verecek.

 

“BENİM ENERJİME YETİŞEMEZ ONLAR”

Sayın Çelik, sizi Kocaeli’nin her yerinde görüyoruz. Nereden geliyor bu enerji?

Nurettin ÇELİK: Biz Saadet Partiliyiz. Bir davaya inandık. Hedefimiz Kocaeli’de 80 bin oy almak. Bunun için çok çalışıyoruz. Evet, arazide bizim kadar çalışan siyasi bir parti yok. Ben şimdi iddia ediyorum, şu anda iktidar partisinin bütün vekillerinin programlarını takip edin, bir de benimkileri takip edin. Ben hepsinden fazla çalışıyorum. Benim enerjime de yetişemez onlar. Mümkün değil yetişemezler.

 

GELİNEN NOKTADA HDP PARTİ, BİZ BÖLÜCÜ GÖRÜLÜYORUZ

Şimdi öyle bir konuma geldik ki; HDP’yi parti, Saadet Partisi’ni bölücü olarak görüyorlar. Böyle bir anlayış olur mu?. Yahu bu işin mayası Saadet Partisi’dir. Bu noktadaki değeri görmemiz lazım. Evet, biz Türkiye genelinde yüzde 2, Kocaeli genelinde yüzde 5 oy almışız. Bu yüzde 5’i yüzde 8’e çıkartacağız. Bu da zor bir hadise değildir Allah’ın izniyle… Dolayısıyla bu işin bu şekilde olmadığını bizim memleket için insanımız için hangi aşk ve şevkle çalıştığımızı topluma hissettireceğiz. Röportaj: Buket SEZER

 

NURETTİN ÇELİK KİMDİR?

1969 doğumlu olan Çelik, Karadeniz Teknik Üniversitesi Psikolojik Rehber Danışmanlık Bölümünde tamamladı. 1 yıl Aydın’da, 3 yıl Gebze Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 10 yıl özel bir şirkette yöneticilik yapan Çelik, halen Beybaba İskender işletmesinin sahibi. Evli 4 çocuk babası.

ma-006.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim