• BIST 108.883
  • Altın 151,001
  • Dolar 3,6635
  • Euro 4,3233
  • Kocaeli : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 18 °C

CHP Başiskele’de İnce, Gölcük’ü örnek alıyor

CHP Başiskele’de İnce, Gölcük’ü örnek alıyor
CHP’nin yeni Başiskele İlçe Başkanı Muharrem İnce, son derece iddialı açıklamalarda bulundu. İnce, Gölcük’te elde edilen başarının yeni dönemde Başiskele’de de elde edileceğin, CHP’nin Başiskele’de birinci parti olacağını söyledi.

30 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP’nin en başarısız olduğu bölgelerden biri olan Başiskele’de yönetim değişikliğine gidildi. Seçim döneminde ilçe başkanlığı görevinde bulunan Sezai Solak’ın başkanlıktan istifa etmesinin ardından başlayan seçim süreci de heyecanlı geçti.

 

GÖLCÜK ÖRNEĞİ

Geçtiğimiz haftalarda yapılan kongre ile ilçe başkanlığına Muharrem İnce seçildi. Yeni ve güçlü bir yönetim kuran İnce, görevi dönemindeki çalışmaları konusunda ise oldukça iddialı. Seçildikten sonra gazetemize verdiği röportajında projeleri ve hedeflerinden söz eden Muharrem İnce, 30 Mart seçimlerinde CHP’nin Gölcük’te yakaladığı başarıyı Başiskele’de de tekrarlayacaklarını dile getirdi.

 

İNANMAK GEREK

İnce yaptığımız röportajın özünde ise, “Gölcük’teki başarıyı burada da tekrarlayabiliriz. Burada oylan 18 binden, 38 bine yükseliyorsa aynı sonucu biz de elde edebiliriz. Bunun için sadece inanmak ve çalışmak gerek” diyerek iddiasını ortaya koydu.

 

Önemli bir göreve talip oldunuz, CHP’nin başarısız olduğu bir ilçedesiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

O, sorumluluğu kendimde hissettim. Zeminin kaymasını istemiyoruz. Alıştığımız bir yaşam tarzı var ve onun dışına çıkmak istemiyoruz. Keşke herkes o güzel yaşam tarazı içerisinde olsa ve birlikte yaşasak. Önemli bir misyon üstlendiğimi biliyorum. Kimsenin kuşkusu olmasın, CHP Başiskele’de kabuğunu kıracak.

 


Başiskele, CHP’nin en zayıf olduğu ilçe, bu durumu yıkmak için hazırladığınız bir proje var mı? Gelecekle ilgili nasıl bir profil çizebilirsiniz?

Bir yol haritam var. Eski bankacıyım, bankacılık yapmıyordum, şimdi siyaset yapacağım. İnsanla ilgili halletmemiz gereken sorunlar var. Nedir bunlar, ilişkileri üst düzeyde tutabilirseniz, sıcak ilişki içinde olunması ve dostça, arkadaşça bir yapının oluşturulması gerekir. Yapılması ve başarılması gereken en büyük olgu ise güven… Karşınızdakine güven verirseniz başarıyı elde edersiniz.

 

AŞİRETCİLİK ZİHNİYETİ BİTİYOR

Bütün bunları yaparken karşınızdakini insan olduğunu dikkate alarak ve unutmayarak çalışılmalı. Bütün bunlardan sonra başarı elde etme şansı kesinlikle vardır. Ben halkımızı son derece sevecen, duyarlı ve zeki olarak görüyorum. O eski aşiretlilik zihniyeti yavaş yavaş değişti. O kadar katı değiller. Bugün bu partiye oy veriyorsa yarın doğruları görüp başka partiye verebilir.

İnsanlarımız belirli yerlerden geliyorlar, o insanların yaşadığı yerlerde aldığı eğitim kültür yapıları insanların farklı düşünmelerine neden olabilir. Siz eğer o insanlara doğruları anlatmayı başarırsanız, insanlar değişiyor. AKP iktidardaysa temel nedeni o insanların eğitilmesini ve belli bir seviyeye gelmesini istememelerinden kaynaklanıyor. Bu da bir düzen sistem sorunu.

 

“ÜYE KAMPANYASI BAŞLIYOR”

Son derece istekli görünüyorsunuz. Siyaseti ne kadar sevdiğinizi, ses tonunuzdan bile anlayabiliyorum. Bu istek ve arzuyla ilk icraatlarınız neler olacak?

Yönetimimizi oluşturduk, mazbatamızı aldık. Artık çalışma zamanı. Önce iç bünyede yapılanacağız. Parti organlarımız oluşacak. Ardından sokağa çıkacağız, esnafa gideceğiz. Esnaf ve STK gezileri yapıp, kahveleri dolaşarak kendimizi tanıtacağız.  Halkın yoğun olduğu pazar yerlerini gezeceğiz.

Partimizin temelinin ne kadar sağlam olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bu temele kavuşmak için, ilçemizde yeni bir üye kampanyası düşünüyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz. Bize oy veren 5 bin 350 CHP’liye ulaşmayı ve onlara teşekkür etmeyi planlıyoruz. Çünkü ilk önce kendi oyumuza sahip çıkmalıyız. Ondan sonra küstürülen, bir şekilde partimizden uzaklaşan eski partililerimize hatta AKP’ye giden eski CHP’lilere ulaşmayı düşünüyoruz.

 

KADIN KOLLARI ÖNEMLİ

Şu anda ilçe yönetimimizde 4 bayan bulunuyor. Hepsi kariyer yapmış üretken bayanlar. Kadın kolu başkanımız son derece başarılı. Başiskele Belediye Başkan adayımız Aysun Kılınç’ın eşi de yönetimimizde yer alıyor.

Kongre öncesi partimize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen bu ailenin evine konuk olmuştum. Birlikte kahvaltı yaptık. Bize 45 bayan daha eşlik etmişti. Çalışmaya ve siyaset yapmaya hazır 45 bayan. Yakında onlarla birlikte yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşacağız. Kadın siyasetçilerimize desteğimiz tam olacak.

 

MAHALLELER MERCEK ALTINDA

Mahalleleri sokak sokak kayıt altına alacak şekilde bir sistem geliştiriyorum. Hangi mahallede, hangi sokakta kim var, bunların tespitini yapacağız. Ailelerin iyi ya da kötü günlerinde yanlarında olacağız. Kimi zaman cenazelerinde saf tutacağız, kimi zaman en mutlu günlerinin tanığı olacağız. CHP olarak, halkımıza onların dostu olduğumuzu tereddüde mahal kalmadan göstereceğiz.”

 

 

Yönetiminiz belli ve süreç başladı. Ekibinizden maksimum seviyede istifade edebilmek için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

Yönetimde bulunan her isim kendi alanında etkin ve fedakar kişilerdir. Bana büyük katkıları olacak. Biz bir ekibiz ve bu düşünce ile hareket edeceğiz. Ayrıca bu ekip düşüncesinin içinde ‘ben’ yok ‘biz’ var. Herkes bir amaç, bir gaye uğruna mücadele verecek.

Ayrıca Siyaseti ve insan ilişkilerini iyi bilen bir dostumdan destek alacağım. Onun başarılarına tanık oldum, önümüzdeki dönem onun fikirlerinden faydalanarak partimin oy yüzdesini artıracağım.

 

 

Kongreniz sizin açınızdan bakıldığında nasıl geçti?

CHP Başiskele Örgütü olarak kongremizi son derece demokratik bir şekilde ve huzur içerisinde gerçekleştirdik. Bu açıdan çok mutluyum. Gönül isterdi ki, kongremizde 5-6 aday daha çıksın. Fakat sadece eski başkanımız karşıma rakip olarak çıktı. Sonuç olarak harika bir kongre geçirdik. Sürtüşmenin olmadığı, herkesin birbirine saygılı olduğu bir genel kuruldu. Bunu sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

 

Yalova Milletvekili Muharrem İnce, özellikle Yalova seçimlerinin ardından partinin kahramanı oldu. Adaşınızın başarısını, siz de Başiskele’de gösterebilecek misiniz?

Ben de Kocaeli teşkilatının kahramanı olmaya çalışacağım. Grup Başkan Vekilimiz Muharrem İnce, Türkiye’ye bir şey öğretti, Yalova’da müthiş bir çalışma yaptılar. Birebir herkesle ilişki içerisine girdi. CHP olarak da büyük bir ağırlıkla seçimi almak için uğraştı. Bunun çalışmanın lideri Muharrem İnce’ydi. Yalova’da CHP açısından son derece önemli bir başarı kaydedildi.

Adımı sorduklarında, Muharrem İnce deyince insanların yüzü değişiyor bir anda. Bu da benim hoşuma gidiyor. Ben onun gibi meziyetlere sahibim diyemem ama çok daha farklı bir meziyette örneklerinden biri olabilirim.

 

ELEŞTİRİ POLİTİKASI OLMAYACAK

Siyasi partiler seçime girer ve seçimi kazandıktan sonra ellerinden geleni yapar. Amaçları hizmet etmektir. Biz yapılan hizmeti eleştirmeyiz, bizim iddiamız daha iyisini yapmak olur. İyi yapılanları değil yanlış yapılanları ve yapılmayanları eleştiririz.

Bu ilçede barışın hüküm sürdüğü, sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu bir yapı için elimizden geleni yapacağız.

 

Yaklaşan bir cumhurbaşkanlığı seçimi var. Nasıl bir hazırlığınız olacak?

Bu seçimler Türkiye için çok önemli. Evet, Cumhurbaşkanını ilk kez halkımız seçecek. Adaylar çıkacaktır. Partimiz bu konuda bir isim açıkladı: Ekmeleddin İhsanoğlu… Genel başkanımızın kararı bizim de kararımızdır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde örgütümüzün alacağı karar ve yapılacak olan program doğrultusunda çalışacağız. Seçimlerin de bizim açımızdan olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum.

 

Sizin başkanlığınız döneminde Başiskele’deki oy hedefiniz ilk etapta ne olacak?

Milletvekili seçimleri için hedefim, partimizin Türkiye geleninde aldığı oy oranını yakalamaktır. Hedefim kesinlikle üzerine çıkmak ve birinci parti olmaktır. Bunu başarabilir miyiz, evet başarırız. Buna bir örnek vermek gerekirse şunu söyleyebilirim: Körfez’de önceki gün danışma kurulu vardı. Orada Gölcük İlçe Başkanı ile konuştuk. Oylarını 17 binden 38 bine çıkarttıklarını söylediler. Bu da bir örnektir aslında. Aynı başarıyı bizde yakalayacağız. Bir sonraki dönemde AKP’nin üstünde oy alacağız ve birinci parti olacağız.

 

BAŞKANIN MESAJI

Başiskele’yi ve Başiskele halkını çok seviyorum. Bu ilçemizin doğal yapısının bozulmasını istemiyorum. Tarihiyle, yeşiliyle, özgün yapısıyla kalmasını istiyorum. Yeni kentleştik ancak maalesef henüz kentleşmeyi tam olarak başaramadık. Başiskele harika caddeleriyle, sokaklarıyla, mağazalarıyla, alışveriş merkezleriyle kentleşme olgusunu başarmış bir ilçe olarak görme arzu taşıyoruz.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim