• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 9 °C

CHP’li Kaplan, doğalgaz zammının hesabını sordu!

Mesut Akbulut

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a “doğalgaz zammıyla ilgili” hesap sordu. Kaplan, TBMM Başkanlığı’na “soru önergesi” vererek doğalgaz zammının gerekçelerini “yazılı” olarak cevaplamasını istedi.
Kaplan’ın önergesi şöyle
18.04.2001 tarih ve 4646 sayılı Kanuna göre BOTAŞ’ın yeni alım sözleşmesi yapmaması ve mevcut doğalgaz alım satış sözleşmeleri 2009 yılına kadar ulusal tüketimin yüzde 20’sine düşünceye kadar tüm hak ve yükümlülükleri ile özel şirketlere devredilmesi öngörülmüştür.
Sayın Bakan Taner Yıldız’ın basında yer alan açıklamalarında “Gazın kesilmesi olayı neden kış dönemine bırakıldı?” şeklindeki soruya Kontratın sonu 31.12.20011'e geldiği için. Kontrat tarihi bitmeden 6 ay kadar önce bunların müzakereleri başlatılıyor. 3 ay kala da sonlandırıldı. İstediğimiz indirim verilemeyince biz de kontratı bu manada sonlandırmış olduk. Türkiye'nin gazsız kalması inşallah söz konusu değildir. Türkiye'nin batı hattı kontratını sonlandırılmış olması o boru hattından gaz geçmeyeceği anlamına gelmez. Oradan yine gaz geçer. Ama özel sektör marifetiyle, kamunun eliyle olmayabilir. Bizim doğalgaz kanununda belirttiğimiz gibi özel sektörün payının arttırılması açısından da önümüzde bir eylem olarak görünmektedir. Özel sektörün payının arttırılması söz konusudur. BOTAŞ, daha serbest bir piyasa oluşması açısından gaz kontratlarını zaman zaman devretmektedir. Bunları açtığı ihale yoluyla şeffaf bir şekilde yapmaktadır” sözleri yer almaktadır.
***
Bu bilgiler ışığında
1-31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek olan Batı Hattı Kontratı içerisinde “al ya da öde” sistemine konu olan henüz alamadığımız fakat bedelini önceden ödediğimiz bir gaz miktarı var mıdır? Eğer böyle bir miktar mevcut ise 31 Aralık 2011 tarihinden sonra bu miktar BOTAŞ adına alınacak mıdır?
2-Mevcut olan doğalgaz anlaşmalarının yüzde kaçı bu tarihe kadar özel sektöre devredilmiştir? İlerleyen dönemde özel sektöre devir için devam eden ya da planlanan ihale süreçleri var mıdır?
3-2009 yılına kadar, bahsi edilen yüzde 20’lik orana düşülememesi sonucu bu yükümlülüğün yerine getirilebilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan görüş sorulmuş mudur? Eğer sorulmuşsa EPDK’nın cevabı ne olmuştur?
4-Hâlihazırda alım ve satış sözleşmelerinin tüm hak ve yükümlülüklerinin kanunda belirtilen oran olan yüzde 20’ye düşürülememesinin yanı sıra 2020 yılına ait doğalgaz tüketim öngörüsü olan 60 milyar metreküplük tüketime ulaşılması durumunda BOTAŞ’a konulmuş olan yeni alım sözleşmesi yapma yasağının doğalgaz arzında sıkıntı yaratma tehlikesi var mıdır? Bu konuyla ilgili BOTAŞ herhangi bir görüş bildirmiş midir? Herhangi bir görüş bildirilmişse buna ilişkin ne tür tedbirler alınmıştır?
5-Devlet eliyle yapılan anlaşmalar özel sektörün yaptığı veya yapacağı anlaşmalardan daha mı pahalıya gelmektedir ki önümüzdeki 2-3 ay içerisinde gazsız kalıp kalmama durumu özel sektör eline bağlanmıştır? Yoksa asıl hedef kamu payının bu yollarla yok edilerek, alanın tamamının özel sektöre devredilmesi midir?
6-30 Eylül 2011 tarihinde açıklanan doğalgaz zammının (konutta 12,28 ile yüzde 14,35 arasında, sanayide ise yüzde 13,7 ile yüzde 14,30 arasında değişen oranlarda) 1 Ekim 2011 tarihinde Batı Hattı Kontratı’nın tek taraflı feshiyle herhangi bir alakası var mıdır, yoksa tamamen bir tesadüf müdür?
***
Kaplan’ın soru önergesini okudunuz…
Dünyada petrol fiyatları “düşerken”, ülkemizde benzine, motorine “zam” geliyor…
Dünyada doğalgaz fiyatları “inerken”, bizde doğalgaza “zam” geliyor…
Ne kadar garip değil mi!
Bakalım AKP’li Bakan Yıldız, CHP’li Kaplan’ın soru önergesine ne “cevap” verecek…

Bu yazı toplam 842 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim