• BIST 97.830
  • Altın 143,803
  • Dolar 3,5641
  • Euro 3,9961
  • Kocaeli : 26 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • Sakarya : 26 °C

Çocuklarımızı Kur’an’la buluşturalım

Mehmet Sönmezoğlu

 

 

 

Sevgili yavrularımız bu yaz tatilinde yine Diyanet İşleri Başkanlığımızın ülkemiz genelindeki bütün cami ve Kur’an Kurslarında düzenlediği Yaz Kur’an Kurslarında yüce kitabımız Kur’an ile buluşacaklar. Din Görevlilerimiz yaz kurslarımıza gelen yavrularımıza sevgi ve şefkat göstererek, güler yüzlü ve hoşgörülü yaklaşarak onlara yüce Allah’ı, dinimizi, kitabımızı, sevgili Peygamberimizi öğretecek ve sevdireceklerdir.

 

Yaz Kur’an Kurslarına katılan yavrularımız Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenecek, Kur’an’ın mesajlarını anlamaya çalışacaklardır. Kur’an’ı öğrenmenin, okumanın, onu anlamanın ve hayata tatbik etmenin önemini kavrayacaklardır.

 

Kur’an’ın Yüce Allah tarafından gelen hak bir kitap olduğunu (Nisâ, 4/174); insanları en doğru yola götüren bir kılavuz olduğunu (İsra, 17/9); insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delili olduğunu (Bakara, 2/185); müjdeleyici ve uyarıcı olduğunu (Ahkâf, 46/12); Rabbimizden bir öğüt, kalplere bir şifa, inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet olduğunu (Yûnus, 10/57) öğrenme imkanı bulacaklardır.

 

            Çocuklarımız Kur’an’ı öğrenmekle dünya ve ahiret mutluluğunu kazanmanın yollarını öğrenmiş olacaklardır. Çünkü insanın her iki cihanda da huzurlu ve mutlu olabilmesi âlemlerin Rabbi olan Allah’ı tanıması ve O’na gerçek manada kul olmasıyla mümkündür. Allah’ı bizlere tanıtan ve O’na nasıl kulluk yapılacağını öğreten ise Kur’an ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’dir.

 

            Kur’an-ı Kerim, Yüce Allah’ın yüce kelamıdır, yani Allah’ın sözüdür. Kur’an, sadece Hz. Peygamber dönemine ait bir kitap değil, çağları aşan ve bütün insanları kucaklayan evrensel bir kitaptır. Kur’an, zamanın geçmesiyle eskimeyen, daima tazeliğini ve güncelliğini koruyan, ilim, teknik ve gelişmelerle örtüşen bir kitaptır. Emir ve yasakları, hüküm ve tavsiyeleri, bildirdiği gerçekler ve bilgiler zamanın geçmesiyle değişmez ve değerini asla yitirmez. (Kehf, 18/27; En’âm, 6/115)

 

Kur’an’ın amacı, insanın dünya ve ahiret saadetini sağlamaktır. O, insanlığın rehberi ve mutluluk kaynağıdır. İnsanları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. (İbrâhim, 14/1) Kur’an hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan, helali haramdan ayırır. (Bakara, 2/185) İnsanları hakka, sırat-ı müstakime yani dosdoğru yola götürür. (Ahkâf, 46/30) Kur’an getirdiği emir ve yasaklar ile insanın huzur ve mutluluğunu sağlamayı; iyi insan ve iyi bir toplum oluşturmayı hedeflemektedir.

 

İşte böyle yüce bir kitabı öğrenmek de öğretmek de insan için büyük bir kazançtır. Kur’an’ı okumak, anlamak ve onunla hemhal olmak bir insanın sahip olabileceği en değerli hazinedir. Bundan dolayı Hz. Peygamber (s.a.s.) mü’minleri Kur’an’ı öğrenme, öğretmeye ve onunla meşgul olmaya özendirerek şöyle buyurmuştur: “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” (Buharî, Fezâilü’l-Kur’an, 21) “Şunu bilin ki, kim Kur’an’ı öğrenip, başkalarına öğretir ve ondaki emirlerle amel ederse, ben onu cennete sevk eden ve cenneti ona gösteren kılavuz olacağım.” (Müslim, Vasiyyet, 14)

 

Görüldüğü gibi Kur’an öğrenen ve öğreten kimseler övülmüş, elde edecekleri kazançlar haber verilmiştir. Bir hadis-i şerifte Kur’an öğrenen kimselerin anne-babalarına da faydası dokunacağı bildirilerek şöyle buyrulmuştur: “Kur’an’ı okuyan ve hükümleriyle amel eden kimsenin anne-babasına kıyamet günü bir taç giydirilir. Bu tacın ışığı, dünyadaki güneş ışığından daha güzeldir. Anne-babanın mükâfatı böyleyken bir de Kur’an’ı bizzat öğrenen kimsenin mükâfatı nasıl olur bir düşünün!” (Ebû Dâvûd, Vitr, 14)

 

Kur’an’ı öğrenmenin, okuyup anlamanın ve onun hükümleriyle amel etmenin toplumların huzuru, güveni ve yükselmesi için de büyük önemi bulunmaktadır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Allah şu Kur’an’la bazı kavimleri yükseltir, bazılarını da alçaltır.” (Müslim, Müsafirin, 269)

 

Öyleyse; “Dünya hayatının süsü” (Kehf, 18/46), “Gözümüzün nuru” (Furkân, 25/4) ve Allahu Teâlâ’nın bizlere birer emaneti olan yavrularımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlamak için onları bu yaz tatilinde de camiyle ve Kur’an’la buluşturalım. Çocuklarımızı cami ve Kur’an Kurslarımızda 23 Haziran 2014 Pazartesi günü başlayıp üç dönem halinde 22 Ağustos 2014 tarihine kadar devam edecek olan Yaz Kur’an Kurslarına gönderelim.

 

Bu yazı toplam 971 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim