• BIST 104.123
  • Altın 145,971
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 16 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 16 °C

Cumhuriyetimizin 90’ncı yıldönümü ve bitmek tükenmek bilmeyen hainlikler

M.Tanzer Ünal


***********
Bugün sizlere Taşnak-Hoybun Antlaşması’nı anlatacağım.
Taşnak Ermenilerin, Hoybun ise Kürtçülerin teşkilatı…
Lozan Barış Antlaşması imzalanmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş, ama emperyalist devletler rahat durmuyor.
Cumhuriyetin ilanından dört yıl sonra, yani 1927 yılında, Ermeniler ve Kürtçüler, İngiltere ve Fransa’nın desteğiyle genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı savaş açtılar.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni “ortak düşman” ilan ettiler.
Kürtçülerle Ermenilerin askeri ve politik işbirliği yapmasını öngören antlaşma 19 maddeden oluşuyor.
Okurken, özellikle antlaşmanın ikinci maddesine dikkat edin!
“Her iki taraf, ortak düşmana karşı savaşmaya devam edecekler” deniyor.
“Ortak düşman” dedikleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti…
Ermenilerin de Kürtçülerin de düşmanlığı, Osmanlı dönemi bitmesine rağmen hâlâ devam ediyor.
Fransızca olarak kaleme alınan antlaşmanın maddeleri aynen şöyle:
1-)Her iki taraf, bağımsız bir Kürdistan’ın ve birleşik bir Ermenistan’ın kurulma hakkını karşılıklı olarak tanıyarak , bu hakkın savunması için mümkün olan her türlü imkanı kullanarak birbirinin yardımına koşmayı kabul etmektedirler.
2-)Her iki taraf, hangi toprakların Ermenistan’a,hangilerinin Kürdistan’a ait olduğuna bakmaksızın ve sadece iki ülkenin kurtuluşunu temel amaç edinmiş olarak ortak düşmana karşı savaşmaya devam edecekler.
3-)Mevcut anlaşma, imza sahibi taraflar arasında, ortak düşman Turani-Türk öğesine karşı savunma ve saldırı işbirliği paktı olduğundan, taraflardan hamgisi sözkonusu düşmanın saldırısına uğrarsa diğer taraf saldırıyı püskürtmek için tek başına veya saldırıya uğramış tarafla birlikte hareket edeceğini kabul etmektedir.
4-)Taraflar, Ermeni-Kürt işbirliği düşüncesini yaymak ve her iki ülkede bu düşünceyi köklü bir hale getirmek için yazılı ve sözlü etkin bir propaganda yürüteceklerine söz vermektedirler.
5-)Taşnaksutyun Partisi, sahip olduğu organları aracılığıyla Avrupa ve Amerika kamuoyu ve politik çevrelerinde Kürt sorununun lehinde propaganda yapmaya ve aynı zamanda her türlü Türk provokasyon ve propagandasına karşı mücadele edeceğine söz vermektedir.
6-)Taşnak Partisi, Kürt Ulusal Cephesi Hoybun’u geçici olarak sübvansiyon edeceğini, cepheyi örgütleme işleri dahil her türlü konuda yardımda bulunacağına söz vermektedir.
7-)Taşnak Partisi, Hoybun’a Avrupa ülkeleri, Amerika ve Kürt sorunu ile direkt ilgili tüm ülke ve halkların Kürt davasına desteklerini temin edecektir.
8-)İki taraf arasında ilişkiyi düzenli kılmak için Taşnak’ın bir temsilcisi, Hoybun’un merkez komitesi üyeleri arasında bulunacaktır.
9-)Taşnak ve Hoybun, Ermenistan ve Kürdistan’ın kendilerine ait toprakları üzerinde bağımsızlıklarının tanınmaması nedeniyle Türkiye ile savaş halinde olduklarını kabul ederler. Dolayısıyla, anlaşan taraflar olarak, ikisi arasında ön bir anlaşma sağlanmadan taraflardan hiç birinin ne Türk hükümeti ne de başka bir hükümetle ilişkiye girmeyecekleri konusunda birbirlerine karşı sorumludurlar.
10-)Taşnak Partisi, askeri gücünü, eylem halindeki Kürt güçlerine katacak ve eylemler için gerekli silah ve mühimmatı sağlamaya çalışacaktır.
11-)Genel politik alanda alınacak kararlar, her iki tarafın tayin edeceği delegelerden oluşacak komisyon tarafından uygulanacaktır.
12-)Taşnak, Kürt teknisyen, propagandacı ve organizatörlerin eğitimi için hazırlanacak derslere destek vermeyi kabul etmektedir.
13-)Her iki taraf, bu antlaşmanın esasına uygun olarak, bir yıllık süre içinde transit geçişler, gümrük kapıları ve işlemleri, azınlık hakları, göçmen mübadelesi ve burada yer almayan her konuda yeni anlaşmalar geliştirmeye kendini yükümlü kılar. Muhtemel bir Ermeni-Kürt Konfederasyonu üzerinde de durulmalıdır.
14-)Taraflar, kendilerine verilecek toprak miktarına göre, paylarına düşecek kamu borçlarını ödemeyi kabul ederler.
15-)Her türlü anlaşmazlıkta, taraflarca belirlenecek bir uzlaşmacının kararına başvurulacaktır.
16-)Bu askeri ve siyasi anlaşma gizli tutulacaktır. Taraflardan biri, anlaşmayı kısmen veya tamamen üçüncü bir tarafa bildirme gereğini duyarsa, anlaşmanın ikinci tarafının önceden izninin alınması zorunlu olacaktır.
17-)Kendi özgürlük ve bağımsızlığı için sürdürdükleri ortak savaş sona erinceye kadar, mevcut anlaşma her iki ülke arasındaki tüm ilişkileri düzenleyecektir.
18-)Bu antlaşma, imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecektir.
19-)Bu antlaşma Fransızca yazılmış olup iki nüshadan oluşmaktadır.
***********
Gördüğünüz gibi…
Lozan Antlaşması hiç imzalanmamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmamış gibi, emperyalist devletler, Ermenileri ve Kürtleri kullanarak Anadolu’yu bölme gayretlerine devam ediyorlardı.Bu yazı toplam 687 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim