• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 25 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 25 °C

Dayanç: Türkiye’de sol iktidar olamaz

Dayanç: Türkiye’de sol iktidar olamaz
DP’nin genç il başkanı Cem Serhat Dayanç, yaklaşan seçim sürecini gazetemize değerlendirdi.

Dayanç, DP’nin iktidarın tek alternatifi olduğunu söyledikten sonra, “Türkiye’de sol iktidar olamaz. Bu yüzden alternatif biziz” dedi.

 

Demokrat Parti İl Başkanı Cem Serhat Dayanç, gazetemize verdiği röportajında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İktidara yönelik sert eleştirilerde bulunan, ancak tepkisine muhalefeti de dahil eden Dayanç, iktidarın kişi üzerinden siyasete mecbur olduğunu, Tayyip Erdoğan’ın gitmesinin ardından AKP’nin de biteceğini savundu.

 

Muhalefete yönelik de oldukça sert açıklamalarda bulunan Dayanç, halkın gözünde tek alternatifin Demokrat Parti olduğunu, Türkiye’de özellikle sol içerikli siyasetin iktidar olamayacağını da sözlerine ekledi. Dayanç’ın ilginç ve etkili tespitleri şunlar:

 

“DEMOKRAT PARTİ'DE BÜYÜDÜM”

Demokrat Parti ile tanışmanız ve siyasete girişiniz nasıl oldu?

Ben çocukluktan beri Demokrat Parti’nin içinde büyüdüm. Babam ve dedem ilk Demokrat Partililerden. Babam hala partide siyaset yapmaya devam ediyor. Hayatım boyunca hep bu siyasi oluşum içinde yer aldım. Hayatımda başka hiç bir parti olmadı. 1996 yılında gençlik kollarında görev yapmaya başladım. 2008'de aktif siyasete girdim. 2014 Haziran ayında da il başkanı olarak atandım. Son yaptığımız kongrede de seçilmiş il başkanı oldum.

 

“ÇALIŞMA AZMİMİZ ARTIYOR”

Türkiye'nin 50 yılına damga vurmuş, fakat şimdi ise yüzde 1'in altına düşmüş bir partide siyaset yapmanın zorlukları elbette vardır…

Tabi ki, ancak şu unutulmamalı. Demokrat Parti, Türkiye'nin 50 yılına damga vurmuş bir partidir. Türkiye'deki büyük yatırımlar bizim o dönemlerimizde yapıldı. Bunlar bizim için gurur veren bir tablodur. Bugünkü iktidar bizim o zaman yaptıklarımızı satmakla bitiremedi. Şimdi baktığımızda ise gerçekten partimize yakışmayacak bir oy oranındayız.

İçerisinde bulunduğumuz bu durum bizi daha fazla çalışmaya itmektedir. Azmimizi ve heyecanımızı artırmaktadır. Çünkü geçmişe baktığımızda birçok şey başardığımızı görüyoruz. Neden bir daha başaramayalım diyerek daha fazla gayret ediyoruz. İnşallah tekrar başaracağız.

Ben Demokrat Parti’nin il başkanı olduğum için gurur duyuyorum. Çok genç ve başarılı bir genel başkanımız var. Kendisi ile birlikte çalışmak da ayrı bir heyecan veriyor bize. Misyonu ve vizyonu olan bir partide olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

 

“PARTİMİZİ GENÇLEŞTİRYORUZ”

Genel başkanınız genç, siz de genç bir isim olarak dikkat çekiyorsunuz. Fakat parti tabanının yaş grubu biraz yüksek. Bu konuyu değerlendirir misiniz?

Bizim en büyük eksiğimizin farkındayız. Gençlik ve kadın kolları açısından beklentimiz henüz gerçekleşmedi. Bu anlamda partimizi gençleştirme adına yeni çalışmalar içerisine girdik. Yeni yönetimimizle birlikte yeni gençlik kolları başkanımızı ve kadın kolları başkanımızı atayarak güçlü bir şekilde örgütleneceğiz. Gençlere daha kolay ulaşma adına bir sivil toplum örgütü kurma düşüncemiz de var. Bu şekilde gençlere, kadınlara ve üniversite gençliğine ulaşma adına çok önemli çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.

 

Haziran seçimlerinde nasıl bir strateji uygulayacaksınız, halkın güvenini kazanmak için neler yapacaksınız?

Aslında halkımız birçok şeyin farkında, ancak inandırmak her şeyden daha önemli. Milletimiz zaten AKP'den bıkmış durumda. Kendisine alternatif arıyor. Bugünün muhalefet partileri tam manasıyla görevini yerine getiremediği için halkımız her şeye rağmen AKP'yi destekliyor. Biz bu anlayışı yıkmak istiyoruz.

Türkiye'de alternatif bir parti vardır ve bu da Demokrat Parti’dir. Biz bunu halkımıza anlatmaya çalışacağız. Halkımızın AKP'ye oy vermemesi için çok fazla neden var. Ekonomiden siyasete, dini açıdan sosyal hayata kadar çok fazla yanlışlar yaptılar. Halkımız bunları biliyor. Bizler sadece bunları hatırlatıp kalmayacağız, alternatif bir parti olduğumuzu da söyleyeceğiz. Halkımızla birebir bunları paylaşacağız. Zaten biz kendimizi tam manasıyla halkımıza hissettirebilirsek çok iyi geri dönüşüm alacağımızı düşünüyorum. Neticede bugün AKP'nin aldığı oyların çoğunluğu aslında bizim oylarımızdır. Biz kendi oylarımıza sahip çıkarak AKP'den oylarımızı geri alacağız.

 

“MECLİSE 2 VEKİL GÖNDERECEĞİZ”

Haziran seçimlerinde hedefiniz nedir?

Bu konuda tabi ki kendimize ulaşılabilir noktada hedefler belirledik. Öncelikli hedefimiz meclise 2 milletvekili göndermek olacaktır. Ayrıca Demokrat Parti olarak meclise girmek, ardından iktidarı geri almak istiyoruz. İktidarı almanın ne kadar zor bir durum olduğunu biliyoruz, ancak bizler halkımıza kendimizi doğru bir şekilde anlatırsak, bunu başarabiliriz diye düşünüyorum.

 

Genel başkanınız çok medyatik bir özellikte değil. Bunun sebebi nedir?

Demokrat Parti, AKP'nin alternatifi olacak bir partidir. Halkımız AKP gidince büyük oranda bize oy verecektir. İktidar da bunun farkındadır. İktidar bunu bildiği için bizim medyada çok fazla aktif olmamızı istemiyor. Satın aldığı televizyon ve gazetelerde bize yer vermiyor. BBP ve yeni kurulan Anadolu Partisi’ne bile yer veriliyor. Bunlara yer verilmesinin nedeni, BBP, MHP'yi bölüyor, Anadolu Partisi de CHP'yi bölüyor. Bu durumda tabi ki AKP’nin işine geliyor.

Eğer Demokrat Parti medyada çok görünürse AKP'nin oylarını bölecektir. İşte iktidar bunu hiç istemeyeceği için her fırsatta bizim medyada gözükmemizi istemiyor ve engelliyor.

 

“EV EV DOLAŞACAĞIZ”

Medyanın önemini düşündüğümüzde seçimlerde nasıl bir strateji uygulayacaksınız?

Bu şekilde bir medya düzeninin olduğu bir yerde dikkat çekebilmek pek kolay değil. Bizde buna göre bir çalışma planı ortaya koyacağız. Köy köy, mahalle mahalle, ev ev gezerek kendimizi halkımıza anlatacağız. Medyada olamazsak da sokakta vatandaşımızla birlikte olcağız. Bire bir siyaset yapacağız ve halkımıza dokunacağız. Bu şekilde halkımızın dertlerini dinleyeceğiz ve çözüm önerileri sunacağız. Medyadaki eksikliğimizi giderme adına bir televizyon kanalı alma düşüncemiz de var. Bunu da gerçekleştirebilirsek işimizin daha kolay olacağını düşünüyorum.

 

Türkiye muhalefet partileri kimi zaman iktidardan daha fazla eleştiriliyor. Muhalefet için neler söylemek istersiniz?

Zaten ülkemizde çok açık görülen bir şey var ki oda muhalefet açığıdır. Eğer gerçekten doğru muhalefet yapabilen bir muhalefet olsaydı, AKP bu kadar fazla iktidarda duramazdı. CHP sadece her şeye karşı çıkmak için muhalefet yapıyor. Onların amacı ülkeye hizmet etmek değil, tek amaçları var oda koltuklarını korumak.

Muhalefetin ülkeyi yönetmek gibi bir derdi olmadı. MHP de yine aynı şekilde başarılı bir muhalefet olamadı. Genel başkanları 9 sefer seçim kaybetti, hala bekliyor. Defalarca yenildi yine bırakmıyor. Bu da gösteriyor ki muhalefetin amacı hizmet değil kendi koltuklarını sağlamlaştırmak.

 

“YETER ARTIK SÖZ MİLLETİN”

2015 seçimlerine iktidar ve muhalefet açısından büyük önem veriliyor. Seçimlerde sloganınız ne olacak?

Geçmişte Demokrat Parti'nin de kullandığı bir sloganla yola çıktık. "Yeter artık söz milletin" diyerek yola çıktık. Artık bundan sora Türkiye'de boş olan muhalefet boşluğunu dolduran ve ardından iktidara koşan bir parti olacağız. Teşkilatımızla birlikte bütün seçmenlerimize ulaşarak kendimizi ortaya koyacağız. İnanıyoruz ki biz bunu başarabilirsek bu millet tekrar iktidarı bize verecektir.

 

Teşkilatın genel başkana bakışı nasıl?

Genel başkanımız teşkilatımızın çok büyük bir kesimince kabul gören ve çok sevilen bir lider oldu. Teşkilatımız genel başkanımıza güveniyor ve inanıyor. Biz sadece siyaset yapmak için değil, gerçek manada milletimize hizmet etmek için siyaset yapıyoruz. Bizim burada oluşumuz milletimize hizmet etme inancından ve aşkından kaynaklanıyor. Bu yolda da genel başkanımızla birlikte yürüyebileceğimize inandığımız için bu yola çıktık. Teşkilatımızın da genel başkanımıza inancı tamdır.

 

“MİLLETİMİZ AKP'NİN DİNDARLIĞINA KANDI”

Bugünkü iktidar büyük ve şatafatlı binalar yapmakla büyük devlet olabileceğini sanıyor. Halkımızı da bu yalana inandırmaya çalışıyor. Kendileri lüks saraylarda yaşarken bu milletin yüzde 90'ı zor geçiniyor, iktidar bunu görmüyor. Yalandan tozpembe yalanlarla iyi hava estirmeye çalışıyor. Resmi rakamlara göre 3 milyon işsiz var. Gayri resmi rakamlara göre en az 6 milyon. İktidar bütün bunları görmezden geliyor. Kendisinin durumu iyi milleti de öyle zannediyor. Bizler bütün bunları görüyoruz ve milletimize anlatacağız.

AKP dindarlığı çok kullandı ve bu kılıf adı altında çok fazla yolsuzluk ve hırsızlık yaptı. Milletimiz de bunlar Müslüman'dır, dindardır böyle şeyler yapmaz diyerek tekrar destek verdi. AKP o kadar çok dini değerleri kullandı ki CHP bile artık dinden bahseder oldu. Belki de AKP'nin bu anlamda tek faydası bu oldu. CHP artık dinden, ayetlerden ve hadislerden bahsetmeye başladı. Geçmişte Tansu Çiller’in oğlu bir jetsiki aldı diye eleştiriliyordu. Bugünkü iktidar sahiplerinin çocukları ise evlerindeki paraları sıfırlayamadı. O kadar çok çaldılar ki bir türlü elden çıkaramadılar.

 

“ALT YAPIDA BÜYÜK EKSİKLİKLER VAR”

Kent gündemine gelecek olursak, Kocaeli’nin eksikleri sizce neler?

Kocaeli'nin en büyük eksikliklerinden biri alt yapısıdır. Az bir yağmur yağsa bile yollar hemen göle dönüyor. 12 yıldır iktidarda olan AKP bir türlü bu sıkıntıyı gideremedi ve gerekli hizmeti yapamadı. Trafik iyice sıkışmaya başladı alternatif yollar yapılamıyor. 12 yıl önce tramvaydan bahsettiler, şimdi ancak rengi ve adı belirlenebildi. Yapılması için ne kadar bekleyeceğiz Allah bilir. Hafif raylı sisteme geçemedik. Seçimlerde bol bol taahhütlerde bulundular, ancak iş icraata gelince bir şey yapmıyorlar.

 

“İZMİT DÜNYANIN İLK TURİZM KENTİDİR”

Kocaeli'de sadece sanayi ve ticaret yapılıyor. Oysaki İzmit'in çok zengin bir tarihi dokusu var. Kimse bunları bilmiyor. Yerel yöneticilerin de bu konuda bir faaliyeti yok. Oysa iyi bir tanıtımla birlikte şehrimiz tarihi bir kente de dönüşebilir. Sanayi var diye başka hiçbir şey yapılmıyor. Halbuki Almanya bütün sanayinin merkezidir, fakat Almanlar sadece buna takılıp kalmamışlar. Farklı sektörlere de yer vermişler.

Yine doğal olmasıyla birlikte Kandıra'da deniz turizmi canlanabilir. Kandıra bu anlamda çok uygun bir yer. Ama bir türlü değerlendirilemiyor. Eskilerde bilinen çok önemli bir olay vardır ki, İzmit dünyanın ilk turizm kentidir. Bunu pek kimse bilmiyor. Yöneticiler de bunu dillendirmiyor. Kocaeli sadece sanayi ve ticaret şehri olacak diye bir şey yok. Pekala tarihi ve deniz turizmi de canlandırılabilir.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bizler Demokrat Parti'nin bu seçimlerle birlikte küllerinden doğacağına inanıyoruz. DP bir misyon partisidir, dava partisidir. Davası da ‘Büyük Türkiye'dir. AKP ise şahıs partisidir. Tayyip Erdoğan AKP'den gittiği zaman AKP bitecektir. Bu da gösteriyor ki AKP bir misyon partisi değil bir şahıs partisidir. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmasına rağmen hala bir başbakan gibi davranıyor. Bu da AKP'nin Erdoğan'a bağlı olduğunu gösteriyor.

Bizim için 2002 seçimleri dönüm noktası oldu. Biz eğer bu gün mecliste olmuş olsaydık iktidar bu kadar güçlü olamazdı. Türkiye'de iktidar olabilecek kişiler sadece muhafazakar sağ görüşlü insanlardır. Sol, Türkiye'de iktidar olamaz. CHP'nin de bir türlü anlamak istemediği de budur. Bizde Muhafazakar sağ bir partiyiz. Bu anlamda iktidarın tek alternatifi biziz. Haziran seçimlerinde Demokrat Parti küllerinden doğacaktır. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

muh.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mehmet GÖZOĞLU
25 Ocak 2015 Pazar 21:38
21:38
sizin gibiler sıkışınca AKP ye verirse elbette sol iktidar olamaz,sizde günü gelince (mamayı aldığınızda)AKP ye geçersiniz.Olmaz deme senin genel başkanını da gördük
ömer kara
23 Ocak 2015 Cuma 20:08
20:08
il başkanlığını yaptığınız parti de artık sol bir parti olarak değerlendiriliyor halk tarafından haberiniz olsun
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim