• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 18 °C

Dinç: Cemaatin partisi değiliz

Dinç: Cemaatin partisi değiliz
Gazetemize verdiği röportajında iddialı açıklamalar yapan DGP İl Başkanı Serdar Dinç, haklarında ortaya atılan ‘cemaatin partisi’ eleştirilerine tepki gösterdi. Dinç, “Biz cemaatin ya da başka bir grubun siyasi hareketi olmayız” dedi.

Adeta bir parti cenneti haline gelen Türkiye’nin son siyasi aktörlerinden biri olan, halihazırdaki milletvekili İdris Bal tarafından kurulan Demokratik Gelişim Partisi (DGP) İl Başkanı olan Serdar Dinç, yaşanan süreci, parti çalışmalarını ve hedeflerini gazetemize anlattı.

 

HEDEFLERİ BÜYÜK

İddialı açıklamalar yapan ve 2015 yılındaki seçimlerde yüzde 20 civarında oy hedeflediklerini dile getiren dinç, AKP’ye yönelik sert eleştirilerde bulundu. AKP’lilerin parti binalarını kiralamalarına bile engel olmaya çalıştıklarını dile getiren Dinç, haklarında yapılan cemaatin partisi eleştirilerine ise büyük tepki gösterdi.

 

CEMAAT TEPKİSİ

Gelecek günlerde çok sayıda milletvekilinin DGP saflarına katılacağını belirten Dinç, “Bize cemaatin partisi imajı vermek isteyenler, bizzat millet üzerinde oyun oynayanlardır. Genel Merkez kongremizin ardından büyük bir hareketlilik başlayacak. Biz cemaatin ya da herhangi bir grubun partisi değiliz. Sadece milletin partisiyiz” dedi.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1977 yılında Alikahya'da doğdum. İlk, orta ve liseyi bu beldemizde bitirdim. Yine aynı bölgede orda konfeksiyon mağazamız var, bu işle uğraşıyoruz. Evli ve üç çocuk babasıyım.

 

Siyasi hayatınız nasıl başladı?

“SİYASETE SP’DE BAŞLADIM”

1990-2010 yılları arasında Saadet Partisi’nde yer aldım. Meclis üyeliği görevinde bulundum. 2010 yılında Erbakan Hoca’nın ölmesiyle birlikte partide rahmetlinin yakın arkadaşları partiyi sadece kendileri yönetmeye çalışarak gençleşmenin önüne geçtiler. Adeta kendilerine krallık kurmaya çalıştılar. Bu durum karşısında bende dayanamadım ve partiden istifa ettim. 2014 yılına kadar CHP’de siyaset yaptım. Aktif görevim yoktu sadece üye olarak kaldım.

 

Saadet Partisi ve CHP, birbirlerine zıt iki parti görünümünde. Nasıl bir geçiş oldu sizin için?

CHP’deki durumum sadece üyelik idi. Yani aktif bir görevim yoktu. CHP’ye de gidişim bir yakınımın daveti üzerine oldu. Ben Saadet Partisi’nden ayrılınca bana CHP’de birlikte siyaset yapma teklifinde bulundu ve kendisini kıramadım. 4 yıl boyunca da orada siyaset yaptım.

 

Yıllarca Milli Görüş saflarında siyaset yaptıktan sonra kendinizi CHP'li olarak hissedebildiniz mi, bu zor olmadı mı?

Aslında çok fazla zorlanmadım çünkü eniştem CHP’den belediye meclis üyesiydi. İlçe başkanı Selman Yıldırım da benimle çalışmak istediğini dile getirmişti. Kısa zamanda adapte oldum ve kendimi tam olarak CHP’li olarak hissettim.

 

İdris Bal ile tanışmanız nasıl oldu?

Partinin genel başkan yardımcılarından birisi ile Kocaeli’den tanışıyordum. Onların daveti ve teşviki ile DGP’ye katıldım. Sayın genel başkanımızla tanıştım. Onlarda beni Kocaeli İl Başkanlığı’na layık gördüklerini söylediler. Memnun oldum ve görevi kabul ettim.

 

İdris Bal ne zaman parti kurmaya karar vermişti?

“HÜKÜMET ÇÖZÜM SÜRECİNDE TAVİZLER VERDİ”

Sayın genel başkan AKP’de iken bazı durumlardan rahatsızdı. Özellikle açılım denilen ve milletimizi bölmeye doğru götüren süreçten dolayı sıkıntılıydı. Bu dönemde artık AKP’den ayrılmayı düşünüyordu, ancak tam seslendirmiyordu. Son dönemlerde PKK’ya daha fazla tavizler verilmeye başlanınca ve ayrımcılık yapılmaya başlanınca, ipler iyice gevşemeye başlamıştı.

 

Bardağı taşıran ne oldu?

Bütün bunlar zaten yeterince bardağı taşırmıştı, ancak iktidarın eğitim üzerinden kendine yeni düşmanlar edinmek istemesi ve bir cemaati düşman olarak göstermesi, dershaneleri kapatmak istemesi üzerine genel başkanımız artık kararını vermişti. Zaten kafasında soru işaretleri olduğu dönemlerden beri parti kurmayı düşünüyordu. Alt yapısını oluşturdu ve partisini kurdu.

 

AKP, Milli Görüş’ten ayrılırken parti yöneticilerinin yarısını, parti tabanının ise yüzde 90’ınını aldı. İdris Bal, AKP’den ne kadar destekçi bulabilecek?

“38 MİLLETVEKİLİ DGP’YE GEÇECEK”

Şu anda belki çok fazla bir şey koparamamış gibi gözükse de, yakın zamanda özellikle de 4 Aralık parti tüzük kongremizden sonra katılımların daha yüksek olacağını göreceksiniz. Genel başkanımızın yaptığı görüşmeler neticesinde aldığımız izlenim şudur ki, yaklaşık 38 milletvekili AKP’den DGP’ye geçiş yapacaklar. Parti tüzük kongremizi yapmayı bekliyorlar.

 

Neden şimdi geçmiyorlar?

İktidarın onların üzerinde yıldırma operasyonu yapmasından ve taşların daha da rayına oturmamasından korkuyorlar. Zamanı gelince onlar da gelip partimize katılacak ve hep birlikte milletimize hizmet edeceğiz.

 

Partiniz şu an Kocaeli’de ne durumda?

“81 İLDE TEŞKİLATIMIZI BİTİRDİK”

İl başkanı olarak atandığım 11 Kasım’dan itibaren gece gündüz çalıştım. 18 günde bütün ilçe başkanlarımızı atadık. Şu an isimlerini açıklamıyorum, sürpriz olsun. Yalnız şu kadarını bilmenizi istiyorum ki, toplumun her kesiminden insan var partimizde. Doktorundan mühendisine, avukatından öğretmenine, işçisinden esnafına kadar herkesin yer aldığı bir parti konumundayız. 4 Aralık’taki genel merkez tüzük kongremiz yapıldıktan sonra genel başkanımızın da katılımıyla bütün ilçe ve il binalarımızın açılışını yaparak, ilçe başkanlarımızı kamuoyuna tanıtacağız.

 

Neden şimdi açıklamıyorsunuz?

İlçelerde ve ilde parti binası bulmakta çok zorlandık. Çünkü iktidar partisinin bizim üzerimizde müthiş bir baskısı var. Sadece Kocaeli’de bile 8 ilçede tuttuğumuz binaların sahipleriyle görüşüp, onları tehdit edip binaları bize kiralamasını engellediler. Bizde bundan sonra kiraladığımız binaları gizli tutmaya başladık. İnşallah resmi açılışlarını yaparken tüm kamuoyuna duyuracağız. İktidarın baskıları yüzünden şimdilik başkanları ve binalarımızı gizli tutuyoruz.

 

Türkiye’de ne durumdasınız, örgütlenme çalışmaları ne durumda?

Türkiye’de de çok büyük bir başarıya imza atarak 23 günlük bir çalışmanın ardından bugün itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde de teşkilatlarımızı kurduk. Bunun için çok büyük gayretler harcandı, ama Allah bizlere bu kadar kısa bir süre içinde tüm kentlerde örgütlenmeyi nasip etti.

 

Halkın size karşı tepkisi nasıl?

Gittiğimiz her yerde ve bana gelen telefonlarda gerçekten şunu gördüm ki, halkımızın bize karşı müthiş bir teveccühü var. Bize çok yakın davranıyorlar ve çok yakın ilgi ve alaka gösteriyorlar. Büyük bir halk desteğinin olduğunu görüyorum. Zaten hem Kocaeli’de hem de Türkiye’de bu kadar kısa sürede örgütlenmemizin gerçekleşmesi beklenemezdi.

 

DGP’nin cemaatle bir bağlantısı var mı?

“CEMAAT PARTİSİ DEĞİLİZ”

Bugün iktidarın bize yapmak isteği şey de budur zaten. Bunlar cemaatin partisidir deyip bizi halkın nazarında küçük düşürmeye çalışıyorlar. Bize cemaat yaftası yapıştırmaya çalışıyorlar.  Ancak şunu belirtmeliyim ki, biz hiç bir cemaatin partisi filan değiliz. Bizim nazarımızda 77 milyon insan vardır ve bütün cemaat mensupları da bizim için aynıdır. Biz hiç bir cemaati birbirinden ayırmayız. Bizim için bütün cemaatler aynı durumdadır. Bizim de hiç bir cemaatin güdümü altına girmemiz mümkün değildir. Biz bize yakıştırılan böyle bir yaftayı asla kabul etmiyoruz.

 

Cemaatin devlette kadrolaştığını düşünüyor musunuz?

Hayır, kesinlikle inanmıyorum. Gülen cemaati de diğer cemaatler gibi insanlara dini vecizelerini öğretme gayreti peşinde koşan bir cemaattir. Bugün söylenen şeylerin tümü iktidarın kendini aklamak için ortaya attığı şeylerdir. İktidar her dönem kendine bir düşman belirliyor, bu dönemde kendine düşman olarak cemaati seçti. Bu durum iktidarın insanlar üzerinde oynadığı bir oyundur. İnsanların bu oyunlara gelmemesi gerekiyor.

 

DGP 2015’te meclise giremez ise kapanır mı?

“TABELA PARTİSİ OLMAYACAĞIZ”

Biz hep şunu söyleyerek yola çıktık, bizler asla tabela partisi olmayacağız. Bugün Türkiye’de 98 tane parti var, ancak bunların sadece 20 kadar parti seçimlere girebilme hakkı elde edebiliyor. Ama bizler çok kısa zamanda 81 vilayette birden örgütlendik ve seçimlere girebilme hakkını elde ettik. Kaldı ki bizim en büyük hedefimiz 2015 seçimlerinde meclise girmektir. Ama oldu da giremezsek yine aynı azim ve gayretle çalışmaya devam edeceğiz, asla tabela partisi olmayacağız.

 

Sizin projeleriniz neler var?

Benim şahsi olarak kafamda belirlediğim ve çok önemsediğim 3 tane projem var. Birincisi, ilk, orta ve liselerde ilk yardım sınıfları kurarak, öğrencilerimizin başına gelebilecek en ufak bir şeyde hemen müdahale edilebilsin. İkincisi, toplumumuzda kitap okuma alışkanlığı pek yok. Bunun için bütün otobüs duraklarına bütün gazetelerin ve bazı kitapların bulunduğu mini bir kütüphane kurmak istiyorum.

 

Bir de uyuşturucuyla mücadelede aktif olacağız. Bunun için bütün okullara polis gözetleme odaları yaparak, sokaklardaki torbacı diye tabir edilen insanların çocuklarımızı zehirlemesini engellemeye çalışacağız ve inşallah bunları ortadan kaldıracağız.

 

Türkiye'nin genel durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

“TÜRKİYE AKP İLE FAKİRLEŞTİ”

Türkiye AKP iktidarıyla birlikte iyice fakirleşti. İktidar orta sınıfı yok etti. Zenginler daha zengin, fakirler daha fakir oldu. Türkiye’de 11 Haziran 2001 yılında 1 milyon 610 bin 352 kişi sosyal yardım alırken, 11 Haziran 2014 itibariyle 16 milyon 852 bin 388 kişi sosyal yardım almaya başlamış. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de fakirlik AKP ile birlikte artmıştır.

 

Yine Türkiye’nin yüzde 70’i asgari ücretle çalışıyor. Bugün asgari ücret belirlenen açlık sınırının çok altındadır. Türkiye’nin kaymağını yüzde 10’luk bir kesim yemektedir. Bütün Bunlara bir dur diyebilmek için halkımızın DGP’yi desteklemesi gerekmektedir.

 

2015 seçimlerinde yüzde kaç oy almayı hedefliyorsunuz?

Halkımızdan edindiğimiz algı ve parti yönetimimizin yaptırdığı araştırmalar neticesinde şu an itibariyle yüzde 22 gibi bir oyumuzun olduğunu düşünüyoruz. Tabi bu oy oranımız zamanla daha da artarak devam edecektir. Bu kadar yeni bir parti olmamıza rağmen iyi bir ivme kazandığımızı düşünüyorum. Muharrem İBRAHİMOĞLU

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim