• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Kocaeli : 4 °C
 • İstanbul : 14 °C
 • Sakarya : 5 °C

Dr. Aziz Alemdar ile dobra dobra- 1

Dr. Aziz Alemdar ile dobra dobra- 1

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar;

“Siyasi hırsım var, para hırsım yok”

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar siyasi hırsı olduğunu kabul ederek, kesinlikle para hırsının olmadığını ifade etti. Alemdar, çalışma temposuna ayak uyduramayan personelin yerlerini değiştirdiğini söyledi

Bugünkü konuğum Derince Belediye Başkanı Dr.Aziz Alemdar…
Başkan Alemdar ile gazetemizde 1.5 saat görüştük…
Sorduğumuz her soruya içtenlikle cevap verdi…
Aslen Trabzon Of doğumlu olan Dr. Alemdar, Derinceli…
Tıp fakültesini bitirdikten sonra birkaç yerde görev yaptı. ..
Son olarak Sapanca’da görev yaparken 2000’li yıllarda çocukluğunun geçtiği Derince Sırrıpaşa Mahallesi’nin kulübü olan Derince Birlikspor’un başkanı oldu…
Birlikspor’a kulüp başkanı olurken, asıl amacı Derince’nin belediye başkanı olmaktı…
Derince Birlikspor kulüp başkanlığıyla adını duyuran Alemdar, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’den Derince Belediye Başkan aday adayı oldu…
Temayül yoklamalarında birinci sırada yer aldı…
Dönemin başkan yardımcısı Necdet Deniz ile çekişti…
Kamuoyunda Necdet Deniz veya Dr.Aziz Alemdar’ın başkan adayı olacağı düşünülüyordu…
Ama genel merkez biraz da Nihat Ergün’ün diretmesiyle Ali Haydar Bulut’u aday gösterdi.
Alemdar, hiçbir zaman siyasetten kopmadı…
Parti çalışmalarına devam etti…
2009’da yapılan yerel seçimlerde, AKP’den belediye başkan adayı oldu… Seçimleri kazandı ve hayali gerçek oldu…
Başkan Aziz Alemdar ile yaptığımız sohbetti keyifle okuyacaksınız.

-Siyasete ne zaman başladınız?

Ben Milli Görüşten gelen bir kişiyim. Refah Partisi’nin gençlik kollarında görev aldım. Yani genç yaştan beri siyasetin içindeyim.

-Başkan, siyaseti seviyorsunuz, başkan olmayı çok istiyordunuz, hedefinize ulaştınız…

Ben insanları seviyorum, halka hizmet etmeyi seviyorum… Uzun zamandır belediye başkanı olmak istiyordum. 2004’te başkan adayı gösterilmemiştim. 2009’da partim beni aday gösterdi ve belediye başkanı seçildim. Şunu bütün samimiyetimle söylemeliyim ki, siyaseti seviyorum ve siyasi yönden hırslı bir kişiyim. Ama para hırsım yoktur. Hiçbir zaman paragöz bir insan olmadım.

-Belediye başkanı seçilince, nasıl bir Derince planladınız?

Derince nüfusu sürekli artan bir ilçedir. Yaşadığım ilçede başarılı hizmetlere imza atmayı planlıyordum. Kalıcı eserler bırakmak istiyorum. Birçok başarılı hizmetlerde bulunduğumu düşünüyorum. Ama daha yapacaklarım bitmedi.

-Göreve geldiğiniz günden beri belediyede sürekli başkan yardımcısı değişiyor, sürekli müdürler değişiyor. Göreve gelmeden önce kadronuz yok muydu?

Şunu söylemeliyim ki, ben çalışan, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi insanlarla çalışmak isterim.

-Yani göreve getirdiğiniz insanlar bunları yapmıyor muydu?

Evet, göreve getirdiğim başkan yardımcıları da, müdürler de istediğim performansta değildi. Çağa ayak uyduramadılar. Kendilerine yetki veriyordum, yetkilerini kullanamıyorlardı. Ben devletçiyim, sormadan hiçbir şey yapmam. Taktir edersiniz ki, ben doktorum, her şeyi bilemem. Belediyeyi, belediye kanunlarıyla yönetmeye çalışıyorum. Bu noktada güvendiğim insanlarla çalışmak isterim. Başkan yardımcımın, müdürümün ne kadar doğru yapıp yapmadığını bilmem lazım.

-Ödeme emirlerinin sizin verdiğiniz doğru mu?

Evet ben veriyorum. Ödemelerin yapılması konusunda bir başkan yardımcımı görevlendirmiştim. Kendisine güveniyorduk. Bırakıp gitti. Ben de yaklaşık 2 yıldan beri ödeme emirlerini kendim yapıyorum. Önceden yarım saatimi alıyordu, işi öğrendikten sonra şimdi 3 dakikada yapıyorum. Belediyede bazı insanlar işten çıkarılacak kadar hata yaptı. Uzun zamandır belediyecilik yapan bu insanların belki de işten çıkarılması gerekiyordu, ama ben kimsenin ekmeğiyle oynanama adına vicdanımın sesini dinleyerek çalışmalarına izin verdim..

-Başkan yardımcıları ve müdürlerin çağa ayak uyduramadıklarını söylediniz. Bunu, size uyak uyduramıyorlar diye çevirebilir miyiz?

Elbette… Ben hızlı düşünen ve hızlı karar veren bir kişiliğe sahibim. Pratik düşünür, düşündüğümü hemen uygulamayla koyarım. Görevini değiştirdiklerim, yetkisini kullanmayan, imzadan imtina eden kişilerdir. Birlikte çalışacağım kişi benim hızıma uyak uydurmalıdır.

-Göreve geldiğiniz günden beri 7 zabıta müdürü değişti… Bu değişiklik neden?

Evet, göreve getirdiğim zabıta müdürü istenilen performansı gösteremedi. İnsiyatif almadı. Göreve gelirken, Baki Aytepe bey zabıta müdürüydü. Müdürün değişmesini istiyordum, o da kendi isteğiyle ayrıldı. Kendisiyle hala görüşüyoruz. Baki Bey’den sonra Metin Zariç’e görev verdim. Olmadı. Sonra üç kişiyi çağırdım. Üçüne de güveniyordum. Kendilerine bu kapıdan çıkın, aranızda anlaşın, biriniz içeri girsin, ona zabıta müdürlüğünün vekaletini vereceğim dedim. Aralarında görüştüler, Fatih Pasin adındaki arkadaşımız kapıdan içeri girdi. Vekaleti verdik, sonra o da olmadı, insiyatif alamadı. Bu kez Ali Rıza Muhacir’e vekalet verdim. O da yapamadı, birileri evine gidip kendisini tehdit etmiş, görevinden ayrılmak istedi. Şimdi vekalet görevini yine Metin Zariç’e verdim.

-Yani şu anda zabıta müdürü yok, bu göreve vekaleten yürüten var.

Doğrudur. Zabıta müdürümüz yok, bu görev vekaleten yönetiliyor. Zabıta müdürü olarak görevlendirdiğim kişi, insiyatif almıyorsa, tehdit edildi diye görevinden ayrılmak istiyorsa, ben ne yapabilirim ki? Daha önce belirttiğim gibi ben kendine güvenen ve insiyatif, sorumluluk alacak kişilerle çalışmak isterim. Zabıtanın çalışmasından memnunum, ama zabıta müdürlüğüne getirdiğim kişilerden yeterince verim alamadım.

-Bu kadar kişinin yer değiştirmesi ve zabıta müdürlerinin değişmesi sonrasında, kendinizi hiç sorguladınız mı?

Daha önce ifade ettiğim gibi, ben hızlı düşünen, hızlı karar veren bir kişiyim. Görev verdiğim kişi bana ayak uydurmalı. İnsiyatif kullanmalı. Bana ayak uydurmuyorsa, çağa ayak uydurmuyorsa, kendisine güveni yoksa ben ne yapabilirim ki? Bunun için kendimi suçlu bulmuyorum.

Aziz ALEMDAR
1969 yılında Trabzon ili Of –Örtülü köyünde dünyaya gelen Aziz Alemdar, tahsil hayatına 1972 yılında ailece yerleştikleri Derince’de başlamıştır. İlköğretim ve lise tahsilini Derince’de tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır.
Tıp doktoru olarak ilk görev yeri; SSK Adapazarı Hastanesi ve Sapanca Dispanseri olmuştur. Bir dönem Sapanca Belediyesi’nin doktorluğunu ve Sapanca Özel Vefa Polikliniği’nin de sahibi ve işletmeciliğini yapan Dr. Alemdar, daha sonraki yıllarda Sağlık Bakanlığı Sapanca Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimliği ve Kocaeli Verem Savaş Dispanseri Başhekimliği görevlerinde bulunmuştur.
Dr. Alemdar son olarak Derince Sağlık Grup Başkanlığı görevini yürütmekteydi.
Sosyal, aktif ve girişimci kişiliğiyle tanınan Dr. Alemdar, profesyonel 2 ve 3. ligde Sakarya Sapanca Spor Yönetim Kurulu Üyeliği ve doktorluğu, Kocaeli Amatör Ligde Derince Belediye Spor Yönetim Kurulu Üyeliği ve Derince Birlik Spor Kulüp Başkanlığı yapmıştır. Dr. Alemdar orta derecede almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

KİMDİR?
“Ben kendine güvenen ve insiyatif, sorumluluk alacak kişilerle çalışmak isterim”

“Ben hızlı düşünen, hızlı karar veren bir kişiyim. Görev verdiğim kişi bana ayak uydurmalı”

“Siyaseti seviyorum ve siyasi yönden hırslı bir kişiyim. Ama para hırsım yoktur. Hiçbir zaman paragöz bir insan olmadım”

Alemdar: Bazı kişileri Allah’a havale ediyorum

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar 1 Mart Cuma günü yapılan Belediye Meclis Toplantısı’ndaki konuşmasının, partisi ve kendisi hakkında son günlerde karalama kampanyası başlatan kesimler tarafından yine çarpıtılmak istendiğini söyledi

Başkan Aziz Alemdar konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “O gün kayıtlar ve tutanaklardan da ispatlanacağı gibi yaptığım konuşma aynen şu şekildedir: 'o gün satılsın diyenler neden bugün geri adım atıyor. İnsanlar şerefleri ile yaşar. Herkes ona göre gereğini yapar. Muhalefet gereğini yapacak. Saadet partili arkadaşlarımın verdiği bu kararda vicdanlarının rahat olduğuna inanıyorum. CHP'nin ise bunu desteklemesini zaten beklemiyorum ama diğerleri hakkında yorum bile yapmak istemiyorum.

ALLAH’IN DA HESABI VAR
Herkesin bir hesabı var. Allah'ın da bir hesabı var. Kimilerinin ölümleri çok ibretlik olur. Bunu birlikte göreceğiz. Yaşarken herkes buna dikkat etsin.'" Başkan Aziz Alemdar "bu yaptığım konuşma, yine ayni ekip ve yayın organı tarafından çarpıtılarak sanki benim meclis üyesi arkadaşlarımı tehdit ettiğim algısı yaratılmak isteniyor. Oysa ben aksine o konuşmayla bazı kişileri Allah’a havale ediyorum. Kamuoyunun bilgisine" dedi.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nuh Çimento İÖO velileri isyanlarda30 Aralık 2013 Pazartesi 16:27
 • Battalgazi ihmal kurbanı mı?30 Aralık 2013 Pazartesi 16:26
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Sevda’nın rüyası ailesini hayata bağladı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:20
 • Ünlü,“2014 yılı Kocaeli’nin yılı olacak”30 Aralık 2013 Pazartesi 16:13
 • Engelliler tiyatro oynadı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:11
 • Kocaelispor artık meclis gündeminde30 Aralık 2013 Pazartesi 16:09
 • Muhtarlar SEDAŞ’tan memnun30 Aralık 2013 Pazartesi 15:57
 • Bakan Işık, esnafla buluştu30 Aralık 2013 Pazartesi 15:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim