• BIST 104.123
  • Altın 145,971
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 6 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 6 °C

Dumlu: Herkesimden oy alarak partime en az bir milletvekili katacağım

Dumlu: Herkesimden oy alarak partime en az bir milletvekili katacağım
Dumlu: Herkesimden oy alarak partime en az bir milletvekili katacağım

CHP Kocaeli milletvekili aday adayı Turan Dumlu, “Ben şahsen 1. sıradan aday gösterilmeyi istemem. İkinci ya da üçüncü sıradan aday gösterilmeyi arzu ediyorum. İkinci ya da üçüncü sıradan aday gösterilmem halinde partime en az bir milletvekili daha katacağımı düşünüyorum” dedi.

 

Yıllardır siyasetin içinde olan, Gölcük’te eczacılık yapan Turan Dumlu, dürüst kişiliği ile taraflı tarafsız herkesin sevgilisi. Dumlu, 7 Haziran’da yapılacak seçimler için Ankara’ya gidip milletvekili aday adaylık başvurusunu yaptı.

CHP milletvekili aday adayı Turan Dumlu gazetemize verdiği röportajda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisinin oyuna her kesimden oy alarak artıracağını söyleyen Dumlu, “30 Mart seçimlerinde Gölcük'teki oy oranımızı %110 artırdım. 18 Bin olan oy sayımızı 37 Bin 500 yaptım. Herkesimden insanlar beni seviyor. Bu seçimlerde de her taraftan dostlarım ve partililerin isteği üzerine aday oldum. Bu benim siyasette son kez adaylığım olacak. Kazansam da kaybetsem de artık aday olmayacağım" dedi.

 

ÖN SEÇİMİ ARZU EDİYORDUK

Parti genel merkezinin ön seçim yerine merkez yoklaması kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında olması gereken ön seçimdir. Bizler ön seçimin olmasını arzu ediyorduk. Ancak parti genel merkezinin almış olduğu bir karar var ve bizlerde bu karara saygı duymak zorundayız. Ancak şunu belirtmeliyim ki, önseçim yerine merkez yoklaması olması partimize bir fayda sağlamamıştır. Burada partililer kiminle başarabileceğine inanıyorsa onunla seçime girmeli. Artık verilmiş bir karar var ve bizler de seçimlerde başarı sağlamak için çalışmak durumundayız.


DİĞER PARTİLERDEN DE OY ALIRIM

Kaçıncı sıradan aday gösterilmeyi bekliyorsunuz?

Ben şahsen 1. sıradan aday gösterilmeyi istemem. İkinci ya da üçüncü sıradan aday gösterilmeyi arzu ediyorum. Ben bulunduğum çevre itibariyle çok geniş bir çevreye sahibim. İkinci ya da üçüncü sıradan aday gösterilmem halinde partime en az bir milletvekili daha katacağımı düşünüyorum. Beni her çevreden insan seviyor. Yerel seçimlerde belediye başkanlığı adaylığım sürecinde partimin oylarını %110 artırdım. AKP, SP ve diğer partilerden de oy alabileceğimi düşünüyorum. Benim sadece bulunduğum ilçeden değil, tüm ilçelerden aday olmamı isteyenler var. Ben de onların bu istekleri karşısında onları kıramadım. Genel merkezimizin de bu partinin oylarını kimin artıracağını çok iyi biliyor.

 

KÜSME OLMAZ, ÇALIŞMAYA DEVAM EDERİM

Daha arka sıralardan aday gösterilirseniz tepkiniz ne olur?

Ben ikinci ya da üçüncü sıradan aday gösterilirsem partimin en bir vekil daha çıkaracağını düşünüyorum. Kendimde bu potansiyeli görüyorum. Her çevreden tanıyanım ve sevenim var. Herkesin oyunu alabileceğimi düşünüyorum. Eğer partim de başarılı olmak istiyorsa partiye kim fazla oy getirecekse onu aday gösterir diye düşünüyorum. Genel merkez eğer benim isteğimin tersine arka sıralardan aday gösterirse, tabi ki içimde biz burukluk olur ancak, küsme olmaz. elimden geldiğince çalışıp partimin oylarını artırmak için çalışacağım. 

 

İTHAL ADAY FAYDA SAĞLAMAZ

Dışarıdan başka adayın gösterileceği iddialarına ne söylemek istersiniz?

Dışarıdan aday göstermek partimize bir fayda getirmeyecektir. Bu ilde yeterince yetişmiş ve temsil kabiliyeti yüksek insanların olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda dışarıdan gelecek aday ancak partimize zarar verir ve tepki oyların ortaya çıkmasına sebep olur. Burada partisi için çalışan insanların da hevesinin kırılmasına sebep olabilir. O yüzden dışarıdan bir adayın gösterilmesine hiç gerek yoktur. Bu şehirde yetişmiş ve bu partiye hizmet eden insanların aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Nasıl bir seçim stratejisi içerisinde olacakınız?

Bizler Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan tüm unsurları bir ve beraber olarak görüyoruz. Hiçbir şekilde din ve ırk ayrımı yapmıyoruz. Sosyal adalet ve sosyal paylaşımdan yanayız. Gelir dağılımındaki adaletin ortadan kalkmasını istiyoruz. Herkesin sağlık hizmetlerinden eşit ve ücretsiz bir şekilde faydalanmasını istiyoruz. Herkesin kardeşçe bir arada yaşamasını istiyoruz.  Bizim insanımız etle tırnak gibi olmuş kaynaşmış durumdalar. Bizler milletimizin değerlerini birleştirmek ve bütünleştirmekten yanayız.


Hükümetin sağlık alanındaki hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?

İlk etapta çok iyi gibi geldi insanlara, ancak sonraları anlaşıldı ki çok da iyi değilmiş. Hastanelerde alınan muayene ücretleri eczacılar üzerinden tahsil edilmeye başlandı. Bu durumda bizler parası olmayan vatandaşlardan para alamazken, fatura kesmek zorundayız. Bizler faturayı kestiğimiz anda devlet bizden bu paraları alıyor. Bir vatandaş aile hekimine bile gittiğinde katkı payı ödüyor ve bunu da eczaneler aracılığı ile tahsil ediyor. Yine emeklilerden alınan katkı payları var, bunlarında alınmaması gerekiyor. Çünkü zaten düşük ücretle geçinmeye çalışan emekliye bu büyük yük getiriyor. Yine ilaçlarda aynı kalem ilaçlarda üçüncü ilaçtan sonrasında alınan her bir ilaç için bir lira katkı parası ödeniyor. Hastaneler aldığı aletleri dışarıdan ithal ediyor. Halbuki devlet bu imkanları kendisi sunması gerekiyor. Hastane hizmetleri de özel taşeronlaşarak özel sektör eliyle yapılıyor. Sağlık hizmetlerinde en azında birinci sınıf sağlık hizmetleri herkes için bedava olması gerekiyor. Türkiye'de yine en büyük eksikliklerden birisi de ilaçlar için tam manasıyla bir kalite kontrol sistemi yok.

 

ASGARİ ÜCRET EN AZ 1500 LİRA OLMALI

Belirlediğiniz başka sorunlar var mı?

Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de işsizliktir. İşsizliğin ortadan kaldırılması da daha fazla üretim tesisi yapmak ve daha fazla ihracatın yapılmasıyla mümkün olur. Dışa bağımlılığın azaltılması gerekmektedir. Üretimi canlandıracak faaliyetler içerisinde olmalıyız. Diğer taraftan demokrasinin tam manasıyla yerleştirilmesi gerekiyor. Özgürlüklerin, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Yine en önemlilerinden bir tanesi, taşeron sistemine son vermek gerekmektedir. Asgari ücret açlık sınırının üstünde en az bin 500 lira olması gerekiyor. İşçi ölümlerinin önüne geçmek için iş ve işçi sağlığı eğitimlerinin verilmesi gerekiyor. Emeklilere %30 zam verilmeli ve yılda iki bayram öncesinde de iki maş ikramı verilmesi gerekiyor. Bu şekilde emekliler daha rahat bir hayat standartlarına ulaşacaktır. Aslında ülkenin gelirleri herkese yeter de artar. Yeter ki kaynaklar verimli kullanılsın. Gelir dağılımında çok adaletsizlik var, bunun düzeltilmesi gerekiyor. İnsanlardan gelirine göre vergi alınmalı ve asgari ücretliden vergi alınmamalıdır. Diğer bir taraftan da zenginler daha fazla insanı istihdam etmeli diye düşünüyorum.

 

AKP 5, CHP 5 ve MHP 1 VEKİL ÇIKARTIR

Hedefiniz nedir. CHP ilimizde ve ülkemizde ne kadar oy alır?

Öncelikli hedefimiz AKP'nin 276 milletvekili çıkararak iktidar olmasını önlemektir. Türkiye'nin artık koalisyon dönemlerine alışması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye tek partinin değil, birçok partinin bir araya gelerek bir araya gelmesi ile yönetilmesi gerekiyor. Kocaeli'de ise AKP 5, CHP 5 ve MHP'nin 1 milletvekili çıkacağını düşünüyorum. Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

TURAN DUMLU KİMDİR?

1952 Ağrı doğumlu, ilk ve orta okulu Ağrı Doğubeyazıtta, lise eğitimini Erzurum'da, üniversite eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi eczacılık fakültesinde okudu. Babası 20 CHP Ağrı Doğubeyazıt ilçe başkanlığı yaptı. 1980 yılında Gölcük'e yerleşti. Kocaeli SODEP (Sosyal demokrat Parti) kurucuları arasında yer aldı. SHP (Sosyalist Halk partisi) Gölcük ilçede 2 yıl yöneticilik yaptı. 1987 Kocaeli 2. bölgede milletvekili adayı ve 1991 Kocaeli 1. bölge milletvekili adayı oldu ancak meclise giremedi. 30 Mart yerel seçimlerinde CHP Gölcük belediye başkan adayı oldu. Partisinin oylarını %110 artırarak 18 Bin olan oylarını 37 Bin 500'e çıkardı.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
joker
02 Nisan 2015 Perşembe 13:02
13:02
merhabalar. turan beyi yakınen tanıyan kişi olarak sunu söyleye bilirim. gecen seçimlerde kendisi chp oylarını 2 ye katladı nedeni kendisi çok iyi bir kişilikte olmasıdır. her kesimce sevilir. hakkıdır derim.. yolun açık olsun....
asker
11 Mart 2015 Çarşamba 09:37
09:37
2011 secimlerinde 6 sıradan partiye hakaret ederek istifa ettiğini kimse unutmadı şimdi hangi yüzle bunları söyleyip aday oluyorsun
Ali ASLAN.
26 Şubat 2015 Perşembe 20:45
20:45
Sayın Dumlu siz iyi bir insansınız fakat belediye ile genel seçimleri birbirine karıştırmayın.Siz ychp deki kendinizde ilk üçte yer bulun gerisi hayal.Hangi ekiple 5 vekil alacaksınız.Fazlada paranızı saçmayın.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim