• BIST 107.348
  • Altın 151,590
  • Dolar 3,6566
  • Euro 4,2988
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 19 °C

Dünya Görüşü

Tarık Bağdat

Bir milletin veya bir şahsın hayat felsefesine, olaylara bakış açısına, kısaca değer ölçüsü deriz bu değer ölçüsü de insanın dünya görüşünü oluşturur.
Yani, insanoğlu dünyaya gelirken sosyal değerlerden ve her çeşit kültür unsurundan yoksun olarak gelir. İçinde bulunacağı ortamın sosyal değerlerinden habersiz bir ferttir dünyaya geldiğinde.
Doğduktan sonra geçen zaman içinde yavaş yavaş bulunduğu topluluğun sosyal değerlerini öğrenmeye başlar, ailesinin yardımı ile yetişme şekli ve kültür seviyesini bünyesinde toplamaya başladığından itibaren bireylikten, kendine ait özelliği olan şahsiyet haline gelirler. Gelmeleri de gelir. Gelemedikleri zaman toplumun önemli kişileri olmaktan çıkar, kişiliği olmaya toplumun içindeki düz bir fert olur kalırlar.
Şu unutulmamalıdır; aynı kültür terbiyesini almış, aynı kültürleştirilme işlemine tabi tutulmuş olan insanlarda ve bu insanların meydana getirdiği topluluklarda yani milletlerde de ortak bir dünya görüşü vardır.
“Dünya görüşü” kavramı ilk bakışta karmaşık bir görünüş halindedir.
Bunun nedeni de insan ve insan topluluğunun karmaşık bir yapıya sahip olmasından ortaya çıkmaktadır.
Bu karmaşıklığı çözmek, sınıflandırmak yolu ile kolay anlaşılır hale getirmek bizim elimizdedir.
Bunu yapabilmek için düşüncemize açıklık kazandıracak temel kavramları bilmemiz, iyice anlamamız gerekir, kültürel yapımızı geliştirmemiz gerekir.
Şu bir gerçek ki! Dünya görüşü, her şeyden önce, kendi içinde bütünlük gösteren, tutarlı veya sitemli bir düşünce demektir. Şahısların, hayat ve olaylar karşısında gösterdikleri tutarlı davranışlar bütünüdür. Bir sahsın dünya görüşünün oluşup oluşmadığını davranışlarındaki ortak noktalara bakılarak anlaşılabilir.
Bir sahsın davranışlarını, söz veya hareketlerini tek tek ele aldığımızda, başkaları ile olan diyaloglarını, hobilerini, ilgisini araştırmadığımız zaman hakkında sağlam bir bilgiye sahip olamayız.
Hele şahıs, bir fikir adamı, bir lider ise o zaman söz veya davranışlarını ayrı ayrı ele alarak değerlendirmeye tabi tutmak bizi çok yanlış istikametlere götürür. Bu adeta, “ağaçlara bakmaktan ormanı görememek” olur.
Liderlerle ilgili yargılara varmadan önce bazı soruları kendimize sormamız gerekir.
Lider insan varlığındaki kuvvetini ne için ve nasıl kullanmaktadır?
Düşüncelerini hangi bakış açısına göre düzenlemektedir?
Davranışlarının temelinde hangi yönlendirici düşünceler vardır?
Kısaca yapmak istediği ve gayesi nedir?
Bunları kendimize sormadan ya da soruları artırarak benzer birçok soru sormak mümkün ve şarttır.
Dünya görüşünü ve düşünce tarzını ancak bu şekilde anlayabiliriz.
Lider, söylediklerini o anda aklına geldiği için söylemiş, yaptıklarını o anda aklına geldiği için yapmış olamaz. Öyle olsaydı söz ve davranışları bir bütünü oluşturmazdı. Liderin yaptığı her şeyi mantık çerçevesinde düşündüğümüzde biz buna halkın yararına yapılmış düşüncelerin bütününden oluşan bir fikir sistemi diyoruz.
Bazı terimler üzerinde çok durdum ve açıklama gereği duydum. Çünkü terimlerin tarifleri açık seçik ortaya konulmamışsa, fikir karışıklığını önlemek mümkün olmaz, dedikodunun önüne geçilmez. Bu terimler, kullananların dünya görüşüne göre anlam taşırlar. Hem genel anlamda Türk fikir ve siyaset hayatı, hem de küçük yerleşim yerleri bu terim veya kavram kargaşasından çok zarar görmüştür. Birçok kavram veya terim, değişik ideolojilerde farklı anlamlar taşır. Fikir sisteminden haberi olmayan vatandaşlar, bunların farklı anlamlarda kullanıldığını düşünemezler bol bol dedikodu üretirler. Bundan dolayı birçok terim. Sıradan vatandaşlar için istismar konusu olmuştur.
Bir çok liderin adı bile bu istismardan kurtulamamıştır.

Bu yazı toplam 855 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim