• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 4 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 4 °C

ERSAT’IN ŞAMPİYONLARI

Aykut İlker Mete

 

İlimizde özel okul tarafından düzenlenen ilk ve tek okul takımları satranç turnuvası 12-13 Nisan 2014 tarihlerinde Özel Erkul Kolejinin Kullar yerleşkesinde oynandı. Minikler (2004-2005 doğ.), Küçükler (2002-2003 doğ.) ve Yıldızlar (2000-2001 doğ.) olmak üzere üç ayrı kategori de 22 okuldan 42 takımın katıldığı turnuva heyecanlı maçlara sahne oldu. 

 

Tüm kategoriler İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilirken, düşünme süresi olarak da 60 dakika kullanıldı. Başhakemliğini ilimiz hakemlerinden İsmail Çolak’ın yaptığı organizasyon da kategorilerinde ilk üçe giren takımlar şöyle sıralandılar;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 takımın yer aldığı minikler kategorisinde Derince Çenesuyu İlkokulu şampiyon olurken, Derince Şükrü Arıcı İlkokulu ikinci, Başiskele Özel Erkul İlkokulu üçüncü, 13 takımın yer aldığı küçükler kategorisinde Gölcük Ortaokulu şampiyon, Derince Hikmet Uluğbay Ortaokulu ikinci, Değirmendere Atatürk Ortaokulu üçüncü, 10 takımın yer aldığı yıldızlar kategorisinde Başiskele Özel Erkul Ortaokulu şampiyon, Derince Şükrü Arıcı İlkokulu ikinci, Başiskele Özel Erkul Tunagür Ortaokulu üçüncü sırada yer aldılar.

 

Son olarak böyle nitelikli bir satranç organizasyonuna emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Satranç dolu günler dileğiyle...

 

Kısa… Kısa…

 

>>> Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligleri finalleri 30 Nisan - 05 Mayıs 2014 tarihlerinde Çorum’da düzenlenecek.   

 

>>> Beko 13. Satranç Şöleni 17-18 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek.

 

OYUN KÜTÜPHANESİ               

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2777/RUS)

GM Vitiugov, Nikita (ELO 2747/RUS)

 

1 e4 c5 2 Af3 e6 3 c3 d5 4 e5 d4 5 Fd3 Fd7 6 0-0 Fc6 7 Aa3 Ae7 8 Ke1 Ag6 9 Fe4 d3 10 Vb3 Vd7 11 Vc4 Fxe4 12 Vxe4 Ac6 13 Ac4 Kd8 14 b3 Fe7 15 Ke3 0-0 16 Ab2 Vd5 17 Vxd5 Kxd5 18 c4 Kd7 19 Axd3 Kfd8 20 Ade1 h6 21 g3 b6 22 Sg2 Fg5 23 Ke4 f5 24 exf6 Fxf6 25 Kb1 Sf7 26 Fb2 Ab4 27 a3 Ac6 28 b4 Ace7 29 d3 Af5 30 h4 h5 31 Fc1 Ke8 32 Ag5+ Fxg5 33 Fxg5 e5 34 bxc5 bxc5 35 Ke2 Ke6 36 Keb2 Ka6 37 Kb7 Kxb7 38 Kxb7+ Sg8 39 Fc1 Ad4 40 Af3 Kd6 41 Kb8+ Sf7 42 Ag5+ Se7 43 Ae4 Kb6 44 Fg5+ Sf7 45 Kxb6 axb6 46 Fd8 1-0

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Morozevich, Alexander (ELO 2722/RUS)

GM Alekseev, Evgeny (ELO 2678/RUS)

 

1 Af3 Af6 2 g3 b6 3 Fg2 Fb7 4 0-0 e6 5 c4 Fe7 6 d4 0-0 7 Ac3 Ae4 8 Fd2 Ff6 9 Vc2 Axd2 10 Vxd2 d6 11 e4 Ad7 12 Kad1 g6 13 Kfe1 Fg7 14 d5 e5 15 b4 a5 16 a3 Fa6 17 Ab5 Af6 18 Fh3 Ve7 19 Ka1 axb4 20 Vxb4 Fxb5 21 cxb5 Fh6 22 Vc4 Ka5 23 a4 Kfa8 24 Ke2 Sg7 25 Ae1 Fg5 26 Ad3 h5 27 Kc2 K5a7 28 Kca2 Kh8 29 Ab4 Ve8 30 Ac6 Ka8 31 Kf1 Fh6 32 f4 exf4 33 Ke2 Ad7 34 gxf4 Ac5 35 a5 Kxa5 36 Axa5 bxa5 37 e5 Vd8 38 f5 Vg5+ 39 Sh1 Ke8 40 e6 a4 41 Vd4+ 1-0

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Kamsky, Gata (ELO 2714/USA)

GM Jakovenko, Dmitry (ELO 2726/RUS)

 

1 e4 e5 2 Af3 Ac6 3 Fc4 Fc5 4 c3 Af6 5 d3 d6 6 0-0 a6 7 Fb3 Fa7 8 Ke1 0-0 9 h3 h6 10 Abd2 Ke8 11 Af1 Fe6 12 Ag3 Fxb3 13 Vxb3 Kb8 14 a4 d5 15 Vc2 a5 16 Fd2 Vd7 17 b4 axb4 18 cxb4 Ad4 19 Axd4 Fxd4 20 Kab1 Kbd8 21 Ke2 c6 22 Sh2 Kc8 23 Af5 Fa7 24 Kb3 d4 25 a5 b5 26 Ke1 Ve6 27 Vd1 Sh7 28 Kb2 Ag8 29 f4 Fb8 30 Vf3 Vf6 31 Kf1 c5 32 bxc5 Kxc5 33 fxe5 Fxe5+ 34 Sg1 Kec8 35 Vg4 Kc2 36 Kfb1 g6 37 Ag3 h5 38 Axh5 gxh5 39 Vxh5+ Ah6 40 Kf1 Vg6 41 Vxg6+ Sxg6 42 Kfb1 f6 43 Sf1 Af7 44 Se1 Kxb2 45 Kxb2 Ad6 46 Sd1 Sf7 47 Kc2 Kg8 48 g4 Se6 49 Fb4 Sd7 50 Kc5 Kh8 51 g5 Kxh3 52 gxf6 Se6 53 Sc2 Fxf6 54 a6 Kh8 55 Kd5 Fe5 56 Fxd6 Fxd6 57 Kxb5 Kc8+ 58 Sb2 Fc5 59 Sb3 Sd6 60 Kb7 Kc6 61 Kh7 Kb6+ 62 Sc2 Kb8 63 Kh6+ Sc7 64 Kg6 Fa7 65 Kh6 Kb5 66 Kg6 Kb4 67 e5 Kb8 68 e6 Fc5 69 Kh6 Sd6 70 Kg6 Ke8 71 e7+ Sc7 72 Sb3 Kxe7 73 Sc4 Fa7 74 Kh6 Kd7 75 Kh1 Kd6 76 Ka1 Kc6+ 77 Sd5 Kc5+ 78 Se4 Sd6 79 Kh1 Ke5+ 80 Sf4 Ke7 81 Kb1 Sc6 82 Sf5 Fb6 83 Ka1 Sb5 84 Ka2 Ka7 85 Se5 Kxa6 86 Kb2+ Sc6 0-1

 

** 21. Rusya Takım Şampiyonası

(07-14 Nisan 2014 / RUS)

GM Jobava, Baadur (ELO 2706/GEO)

GM Svidler, Peter (ELO 2756/RUS)

 

1 e4 e5 2 Af3 Ac6 3 Fe2 Af6 4 d3 d5 5 Abd2 Fe7 6 c3 a5 7 a4 0-0 8 0-0 Ke8 9 Ke1 b6 10 Vc2 Fb7 11 Af1 h6 12 Ag3 Ff8 13 h3 Ab8 14 Fe3 c5 15 Kad1 Abd7 16 Fc1 Vc7 17 Ad2 Fc6 18 Ff3 d4 19 Agf1 g6 20 Ac4 Fg7 21 Afd2 b5 22 axb5 Fxb5 23 Aa3 Fc6 24 Adc4 a4 25 Fd2 Kec8 26 Ka1 Af8 27 cxd4 cxd4 28 Fb4 Ae8 29 Kec1 h5 30 Vd2 Vb8 31 Aa5 Fd7 32 Kxc8 Vxc8 33 A3c4 Vb8 34 Fd1 Fh6 35 Ve1 Ae6 36 Fxa4 Af4 37 Fc2 Vc8 38 Vf1 Af6 39 Fd1 Fxh3 40 gxh3 Axh3+ 41 Sh1 Ff4 42 Fe1 Ag4 43 b4 Ka6 44 Ka2 Kf6 45 Vg2 Fg5 46 b5 Fh4 47 Fxg4 hxg4 48 b6 Kxb6 49 Axb6 Vc1 50 Vf1 Vh6 51 Ad5 1-0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, kazanır. Nasıl ?

 

 

Cevap : 1.Ve8#

 

Bu yazı toplam 1299 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim