• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Sakarya : 9 °C

Futbol Saha Komiserleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Karadaş:

Futbol Saha Komiserleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Karadaş:

Genel Merkez, bizi kaosa sürüklüyor
Türkiye genelinde Futbol Saha Komiserleri şubeleri, Genel Merkezlerine karşı ayaklanma başlattı. Geçtiğimiz günlerde ilimizde toplanan şube başkanları, ortak karar alarak genel merkezin seçime gitmesini istediler. Bu konuyu konuştuğumuz Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Karadaş, ayaklanmanın nedenini genel merkezin saha komiserlerini kaosa sürüklemesi olduğunu söyledi. İşte sorularımız ve Futbol Saha Komiserleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Karadaş’ın yanıtları…

Son günlerde saha komiserleri genel merkezinde fırtınalar esiyor. Neden olağanüstü seçim istiyorsunuz?
KARADAŞ: Bizim olağan kongremize daha 13 ay gibi bir süre var. Bu sürede dernek olarak neleri kaybedeceğimiz belli değil. Yönetim çalışmıyor, toplantı bile yapamıyorlar. Var olan haklarımız tek tek alınıyor. Federasyon görüşmek için karşısında muhatap bulamıyor. Bizim bu boşluğu acilen doldurmamız gerekiyor ki önümüzdeki sezonu kaybetmeyelim. Federasyon bizim için iyileştirici çalışmalar yaparken, bizim ne istediğimizi ve neler yapmamız gerektiğini federasyona anlatacak kimse yok. Derneğin tüm faaliyetleri durmuş durumda, iç denetimler yapılamıyor, disiplinsiz durumlar var. Karar alınamıyor, herkes bir kaosun içinde ve bu durumdan çıkmak için birilerinin ön plana çıkması gerekiyor. İstanbul, Bursa, Yalova ve Aydın şubelerimizin başkan ve yöneticileriyle Kocaeli’de bir toplantı yaptık. Olağanüstü kongre yapılması yönünde bir karar aldık ve bunun için yönetime süre verdik. Yönetimin kongre kararı almasını istedik. Bu kararı almadıkları için imza toplayarak seçime gidiyoruz.

‘GÖREVLERİNİ YAPMIYORLAR Kİ, GÖNDERMEYE ÇALIŞIYORUZ’
-Yanlış hatırlamıyorsak bu yönetimin oluşması için Kocaeli ve İstanbul ön plana çıkmıştı. Hata mı yaptınız ki kendi kurduğunuz yönetimin karşısına geçtiniz?..

KARADAŞ: Yanlıştan dönmek erdemliktir. Seçersiniz, yürütemezlerse gönderirsiniz. Körü körüne destek olunmaz, biz getirdik, görevlerini bitirsinler diyemeyiz. Nasıl görev almaları için uğraştıysak, bugün de görevlerini yapamadıkları için göndermeye uğraşıyoruz. İşin doğrusu da bu değil mi? Biz bu yönetimi göreve getirirken çok büyük projelerimiz vardı. Spor ve siyaset açısından yaptığımız bütün planların o kadar kolay yapılabileceği halde maalesef genel başkanımız pasif kalarak bu işleri yapamadı. Yönetimi de hiç çalışmadı. Defalarca uyarıp yol gösterdiğimiz halde yol alınamadı. Bizde duyarsız kalmayıp, gereğini yapmaya karar verdik.

‘SAHA KOMİSERLERİ DİYE BİR İSİM YOK’
- Peki, yeni oluşumun hedeflerinde, neler yapmayı planlıyorsunuz?
KARADAŞ: Öncelikle bu oluşumun tüm gayreti tüm camianın desteğini alarak yıpranmamış, şubelerinde başarılı yönetim gösteren ve paylaşımcı bir yönetim kurulu oluşturmak. Tüm bölgelerde ve dernek olmayan illerimizde temsilcilikler açarak, görevimizi en üst düzeyde sahiplenmek, Türkiye Futbol Federasyonu ile sürekli görüşerek, üyelerimizin hakkı olan beklentilerinin yerine getirilmesini sağlamak. En büyük hedefimiz de 2012 kongresi gelmeden Federasyon olmak. Bunun için alt yapımız hazırlandı. Bunu Kocaeli şubesi üstlenmiş durumda ve bunun için tüm destek ve alt yapıyı hazırladık. Önümüzdeki günlerde oluşumun startını vereceğiz. Bazı haklarımızı kaybettik, federasyonla görüşmelerimizde bunun iade edilebileceği bize söylendi. Genel merkezimiz şu anda İzmir’de, bunu hemen İstanbul’a alacağız. Federasyon neredeyse genel merkezimizin de orada olması, daha önemlisi de başkanımızın da orada olması gerekmektedir. Çok yanlış uygulamalar yapılmış, genel merkez İzmir’de, başkan Ankara’da, daha sonra Trabzon’da, Genel Sekreter Ankara’da. Böyle çalışma olur mu? Genel Başkan genel merkezde oturacak, federasyonun da bizden beklentisi bu. İsmimizi değiştireceğiz, UEFA kriterlerine göre saha içinde yer almamız gerekiyor. Avrupa da saha komiseri diye bir tanım yok. Eski federasyon genel sekreteri bunun araştırmasını yaptı ve bize isim önerdi. Henüz netleştirmedik, federasyonunda fikrini alarak yeni ismimizi açıklayacağız.

‘DİĞER İLLERLE TEMLAS HALİNDEYİZ’
-Diğer illerle de görüştünüz mü bu konuyu?

KARADAŞ: İllerimizin tamamına yakın şube başkanlarıyla defalarca görüşmeler yapıldı ve mutabakat sağlandı. Şube başkanları bu oluşumun gerekliliğini vurguluyorlar ve gerekli müdahalenin geç bile kaldığını düşünüyorlar. Sadece eskimiş yüzlerin artık yeni oluşumun içerisinde olmamasını talep ediyorlar. Bu zaten bizim de düşüncemiz, artık yeni yüzlere ve çalışacak dinamik oluşumlara ihtiyaç var. Kocaeli şubesi bu konularda çok titiz olduğu için iletişimini şubelerimizle hiç kesmedi ve devamlı durum değerlendirmesi yapıldı. İşin içinde Kocaeli şubesi olduğu zaman şubelerimizi ikna etmek zor olmuyor. İstanbul şube başkanım da bu işin tüm oluşum yetkisini bana bıraktı.

-Diğer illerin başkanları bu konu için ne diyor?
İllerimizin başkanlarının çoğuyla göreve geldiğim günden itibaren yakın diyaloglar içinde oldum. Mümkün olduğunca sık görüşmeler yaptım. Dolayısıyla böyle olağanüstü durumlar meydana geldiğinde de insanlar size hiç düşünmeden destek verebiliyorlar. Ben ilk önce İstanbul olmak üzere Bursa, Yalova, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Aydın, Malatya, Adıyaman, Trabzon şubelerimiz başta olmak üzere çok ilimizin fikrini almakla başladım ve onlara projemizi anlattım. Buradaki arkadaşlarımda kendi bölgelerindeki başkanlarla diyalog kurarak kısa sürede yapılacak oluşum hakkında fikir sahibi oldular ve desteklerini verdiler. Yukarıda da belirttiğim gibi fikirlerimizi gayet olumlu karşıladılar. Kendi fikirlerini söylediler, aklın yolu bir olunca sorunlara çözüm bulmakta kolay oluyor.

-Bu projede Kocaeli’nin konumu ne olacak?
KARADAŞ: Bu projede Kocaeli en öndekiyle yan yana olacak. Yani çözüm ekibinin içinde olacak. Kocaeli hiçbir zaman arka planda olmayı görev saymaz. Gerçi iş yapmak için konumun pek önemi yok ama işleri yapabilmeniz içinde karar mekanizmasının içinde olmanız gerekmektedir.

-Yönetimde olacaksanız, ne tür görev isteyeceksiniz?
KARADAŞ: Genel merkezimiz İstanbul’da olacağına göre genel başkanımız İstanbul’dan olacak. Yukarıda da belirttiğim gibi benim görevimde bir altında olacak. Ayrıca şimdilik bir arkadaşımda önemli bir görevde yer alacak. 2012 deki genel kurulda ise Kocaeli’nden daha fazla arkadaşım önemli görevlerde yer alacak. Aslında kimlerin nerede olması pek önemli değil, fakat bizim önceki yönetimlerimizin en büyük hatası yetkililerin yerlerinin iyi seçilememesi idi. Mesela, genel merkez İzmir’de, başkan Trabzon’da, genel sekreter Ankara’da. Böyle çalışma olur mu? Telefonla diyalog ne kadar başarılı olur. Bizim en büyük amacımız icra kurulu üyelerinin İstanbul ve çevresinde olmasından yana, çünkü acil toplantı ve karar gerektiğinde kısa sürede bir araya gelebilmek. Onun için İstanbul ve Kocaeli kadar, Bursa, Yalova da önemli. Tabii ki diğer bölgelerimizde de önemli yönetici arkadaşlarımız olacak.

- İlimiz ve diğer illerin saha komiserleri için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
KARADAŞ: Öncelikle belirtmek isterim ki ülkemizde saha komiserleri çok mağdur oldu. Sahipsiz kaldılar, hakları aranamadı, hiçbir hak alınamadığı gibi bazı haklarımızda kayboldu. Öncelikli hedefimiz belli. En kısa sürede olağanüstü genel kurulu yapmak. En önemli hedefimiz federasyondan kimlik almak. Yani TFF kurulu olmak. Diğer bir hedefimizde federasyon olmak. Bunu yeni ismimizi belirledikten sonra yapacağız. Çünkü TFF ismimizi değiştirmemizi talep ediyor. Bu UEFA standartlarına uymamız açısında gerekiyor. Üyelerimizin saha içindeki yetkilerinin artırılması için çalışmalarımız olacak. Bu çalışmayı TASKK da yapmak istiyor. En önemli önceliğimiz genel merkezimizi İstanbul’a getirmek. Bu federasyonun öncelikli isteği. Bunu hallettiğimiz zaman federasyonla iç içe olacağız ve sorunlarımızı daha kolay çözebileceğiz. Bölgelerde yönetim kurulu üyeleri olacak. Bunlara bölgelerde sorumluluk verilecek ve rapor istenecek. Saha komiserleri derneği olmayan illerimiz var. Öncelikle buralara temsilcilikler açılacak. Zamanla dernek kurmaları sağlanacak. Bunlar önemli, bütün projelerimizi buraya yazsam uzun satırlar oluşturur. Zamanı gelince hepsini açıklarız.

Röportajı burada bitirmeden önce Kocaeli ile ilgili birkaç sorum daha olacak. Görev aldığınız süreçten bu yana dernek ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptınız?

Bilindiği üzere biz eylül ayında yani sezona başlarken görev üstlendik. Arkadaşlarım bana derneği yönetme yetkisi verdi. İlk önce derneğimize yakışan ve bizim aynamız olacak yeni bir web sayfası oluşturuk. Sitemiz yakında yeni yüzüyle bizlere hizmet verecek. Şubemizin rozeti yoktu bunu hallettik. Üyelerimizin müsabakalarda kullanmaları için ismimizin yazılı olduğu kalem ve not defteri hazırlattık. Üyelerimize kışlık kaban yaptırdık. Üyelerimizle yemekli toplantı yaptık. Marmara bölgesi şubelerini ilimizde topladık ve ağırladık. Bunlar geçmişte hiç olmayan şeylerdi ve küçükte olsa üyelerimizi memnun etmeye çalıştık. En önemlisi basınla aramızı mümkün olduğunca sıcak tutmaya çalıştık ve bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Derneğimizde ilk defa bir basın sözcüsü ataması yaptık. Bu arkadaşımız zaten basının içinde ve işinde son derece başarılı olduğu için basın tarafını tamamen hallettik. Bu arkadaşımızı zaten biliyorsunuz. Sayın Caner Kanyılmaz. Yönetim kurulu arkadaşlarımın hepsinin görevlerini belirledim. Herkes kendi işinden sorumlu. Kimsenin görevine müdahale etmedim. Sadece yönlendirdim. Kısaca kısa dönemde önemli işler yaptığımıza inanıyorum.

-Çalışmalarınızı yeterli buluyor musunuz? Yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler var mı?
KARADAŞ: Çalışmalarımızı tabiî ki yeterli bulmuyoruz. Hizmette sınır yoktur, bizim bütçemiz geniş olmadığı için üyeden geleni mümkün olduğunca üyeye çevirmeye çalışıyoruz. Yapmak isteyip de yapamadığımız ama illaki yapmayı hedef gördüğümüz projelerimiz var. Sosyal etkinliklerimiz var. Bunları zamanı geldiğinde kamuoyuna duyuracağız.

‘DİĞER İLLERE GÖRE ÖNDEYİZ’
-Kocaeli Saha Komiserleri Derneği, diğer illere göre hangi düzeyde? Siz göreve geldikten sonra ne kadarlık bir artış veya düşüş oldu?

KARADAŞ: Açıkça söylemek gerekirse bizim saha komiserlerimiz gayet başarılı ve bizim hedeflerimiz doğrultusunda görev yapmaya çalışıyorlar. Tabi ki tam istediğim düzeyde değiller. Zamanla şartlar uygun oldukça daha iyi düzeye gelecekler. İllerle kıyaslanırsa görev yapan saha komiserleri arkadaşlarımızla övünüyorum. Diğer illerde görev yapan arkadaşlardan elimde o kadar resim ve belgeler var ki bu beni çok üzüyor. Bu aslında iyi örgütlenememenin ve talimatları iyi uygulamamanın ürünü. Bunun sorumlusu da geçmişteki genel merkez yönetimleridir. Kontrolü tamamen elinizde tutamazsanız, istemediğiniz görüntülerle her an karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Bizim derneğimizin kalitesi gün geçtikçe yukarı doğru ivme kazanıyor. Gerçi bu benim 4 yıl önce başlattığım bir proje. Yavaş yavaş kadro yenilenmesi yapılıyor. Bu gelişme yönetim kurulundaki arkadaşlarımın performansı arttıkça daha hızla ilerliyor. Şundan gayet eminim ki biz her zaman bir önceki günümüzden daha iyi olmamız gerektiğidir.

‘ÖĞRENİM DÜZEİYİNİ ARTIRDIK’
-Şubenizde yeterli sayıda Saha Komiseri var mı? Derneğinizdeki Saha Komiserlerinin çalışma potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Bu sezon derneğinizin üyeleri ile ilgili sıkıntılar yaşadınız mı hiç?

KARADAŞ: Şubemizin şu andaki üye sayısı yeterli ama biz her zaman geçmişini başarılı gördüğümüz yeni arkadaşları aramıza katıyoruz. Ben yönetimde ilk yer aldığımda bu dernekte 1 tane yüksekokul mezunu vardı. 2009’dan bu yana 25 üye kaydı yaptım. Bunların 10 tanesi üniversite mezunu. Amacımız bu sayıyı zamanla daha da çoğaltmak. Arkadaşlarımın potansiyelinden tamamen memnun olduğumuzu söylemek, kendimizi aldatmaktan ileri gitmez. Mümkün olduğu kadar eğitim ve toplantılarla potansiyellerini yükseltmeye çalışıyoruz. Zamanla da bu duruma ayak uyduramayanlarla yolumuzu ayırmak zorunda kalacağız. Üyelerimizin bazılarıyla zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Bu gayet doğal. Önemli olan sıkıntıları en aza indirmek ve mümkün olduğunca minimumda tutmak veya hiç olmaması için devamlı çalışmak gerekir.

‘GENEL DÜZEYİMİZ DAHA DA YÜKSELMELİDİR’
-Son bir sorumuz olacak. Dışarıdan şunu açıkça söyleyebilirim. Kocaeli Saha Komiserleri sizin başkanlığınızda önemli bir noktaya geldi. Kocaeli’nde Saha Komiserlerine yeteri kadar saygı gösteriliyor mu? Spor Kulüplerine bu konuda söylemek veya eklemek istediğiniz bir takım düşünceleriniz var mı?

KARADAŞ: Bu düşünceniz genelde doğru ama benim beklediğim düzeyde değil. Tamam bizim kalitemiz yükseliyor ama bu çok yavaş gidiyor bunun sebebi de üyelerimizin çoğunun iletişim sorunlarını çok rahat halledememeleri. Kocaeli’de saha komiserlerine yeteri kadar saygının gösterildiğine inanmıyorum. Tamam önemli kurumlar bize tam desteğini veriyor ve gerekli sevgi ve saygıyı gösteriyor. Başta Sayın Murat Aydın ve Sayın Mithat Ağa ve yönetimleri, kulüplerimizin çoğunluğu, yöneticilerimiz, teknik yönetimlerimiz. Ama öyle durumlar oluyor ki bizle ilgili olmayan durumlarda bile arkadaşlarımız hakarete maruz kalabiliyor. Buda zaten sporumuzun içinde olan sorundan kaynaklanıyor. Herkes karşısındakinin görev alanını ve talimatlarını bilse, bu sorunlar zaten kendiliğinden ortadan kalkar. Spor kulüplerimizin yöneticileri, kenar yönetimleri, sporcuları bizim için çok değerli. Bize karşı büyük çoğunluğu olumlu yönde yaklaşıyorlar. Biz daima bütün kulüplerimizin yöneticileriyle iyi ilişkiler içindeyiz ve bunu daha iyiye götürmek için uğraş veriyoruz. Zaten oluşan olumsuz durumlar için hiçbir zaman tek taraf suçlu değildir. Herkes suçu kendinde ararsa sorunlar çabuk ortadan kalkar.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim