• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 7 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 7 °C

Gökçe: Türkiye’de yargı yara aldı

Gökçe: Türkiye’de yargı yara aldı
Tam bir yıllık Baro Başkanı olan Sertif Gökçe, Türkiye’de yargının yara aldığını söyledi. Gökçe, “Hukuk dersi verecek hoca kalmadı, avukatların sayısı katlanarak artıyor, yargı kötü durumda adliye binaları eksik ve yetersiz” dedi.

Baro Başkanı Sertif Gökçe ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Tam bir yıllık başkan olan Sertif Gökçe, Türkiye’deki yargı sisteminin yara aldığını kaydederek bazı değerlendirmelerde bulundu. Gökçe, “Türkiye’de hukuk son yıllarda ciddi anlamda yara aldı. Hatta güvenilirlik sıralamasında yargıya duyulan güvenin en aza indiği dönemi yaşıyoruz. Bununla ilgili tavrımızı koyuyoruz koymaya da devam edeceğiz. Şuna inanıyoruz; hukuk su gibi, ekmek gibi, hava gibi herkese lazım. Hepimizin ortak paydasıdır hukuk. Adalet sisteminin çöktüğü bir ülkede herkes altında kalır. Hukuk herkese bir gün lazım olur” şeklinde konuştu.

 

“İSTANBUL’A YAKIN OLMAMIZ DEZAVANTAJ”

Kocaeli’de kaç avukat var?

Bugün itibariyle bin 230 avukat bulunuyor. 150 stajyer var. Stajyerler de 1 yıl içerisinde avukat olacaklar. Böylelikle sayı bin 400’e yaklaşacak. Türkiye’deki diğer illere baktığımızda sayı az aslında. Sayı daha yüksek olabilirdi ama İstanbul’a çok yakın olması Kocaeli’yi inanılmaz etkiliyor. Ancak İstanbul’a yakın olmamız dezavantaj. Sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı burada. Ancak yönetimleri İstanbul’da. Dolayısıyla hukuk danışmanlıklarının yüzde 80-90’ı İstanbul’da. Kocaeli’deki sanayi kuruluşları Kocaeli’nin doğasını, suyunu, toprağını kullanıyorlar ama idari yönetimleri İstanbul’da.

 

Kocaeli’de kaç avukat olmalı sizce?

Özellikle Gebze bölgesinin İstanbul ile sınır olması ve Kocaeli’nin İstanbul’a yakınlığı mesleğimizi olumsuz etkiliyor. Eğer bu dezavantaj olmasaydı bu kent 4 bin avukatı kaldırabilirdi.

 

“DEFALARCA YASA TASARISI GÖTÜRDÜK”

Bu sorunu nasıl aşmak gerekiyor?

Yılda 12 bine yakın avukat katılıyor barolara. Hükümete defalarca yasa tasarısı götürdük. Azaltın hukuk fakültelerini diye. İhtiyacın çok ötesinde avukat geliyor dedik. Ya fakültelerin sayısını azaltacaksın ya kontenjanı. Ya da sınava tabii tutacaksınız. Bu sorunu başka şekilde aşamayız. Şuan Türkiye çapında 85 bin – 90 bin avukat var ve önümüzdeki 5 yılda bu sayıya 50 bin daha katılması bekleniyor. Yüzde 50’den fazla yapıyor. Türkiye ekonomisi 5 yıl içerisinde yüzde 50 artacak mı? Hayır, ekonomi yüzde 50 büyüyecek mi? Büyümeyecek. İş potansiyeli yüzde 50 artacak mı? Artmayacak…

 

“YASAL DÜZENLEME ŞART”

Bütün bunlar yasal düzenlemelerle aşılabilir. Biz defalarca yasa tasarısı önerisinde bulunduk, hukuk fakültelerinin azaltılmasını istedik, kontenjanların azaltılmasını istedik. Bunları yapmıyorsanız avukatlık sınavı getirin dedik. Çünkü meslek inanılmaz derecede dejenere oluyor ve şuan itibarsızlaştırılıyor. İhtiyacın çok çok ötesinde avukat geliyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kapasitesi nedir?

Kocaeli’de daha önce 100 öğrenci bulunuyordu. Daha sonra, 120 yaptılar, 200 yaptılar. Geçen sene fakültenin dekanı YÖK’e gitti sayının çok olduğunu ve yeterli eğitim şartlarının olmadığını söyledi. Ankara’dan döndükten bir hafta sonra sayıyı 300’e çıkarttılar. Şuan hukuk fakültesinde 300 öğrenci bulunuyor. Bana göre bu bilinçli şekilde yapılıyor.

 

“ŞU ANKİ SİYASİ İRADE HER ŞEYE HAKİM”

Yurt dışında avukat olmak Türkiye’deki gibi kolay mı?

Şu anki siyasi irade Türkiye’de her şeye hakim. Romanya’da Baro başkanı yıllık avukat ihtiyacını açıklıyor. Fakülte mezunları gidip başvuru yapıyor. 10 kişi alınacak ise sınav yapılıyor ve 10 kişi alınıyor. Almanya’da ise avukatlar illerin nüfusuna göre belirleniyor.  Meslek örgütünün planlamasını kendi yapması lazım.

 

“EĞİTİM DİP NOKTADA”

Sertif Gökçe, maliyeti düşük olduğu için tüm özel üniversitelerin hukuk fakültesi açtığını belirterek, “Eğitim kalitesi dip noktada” ifadesine yer verdi.

Baro başkanlığının birinci yılını geride bırakan Sertif Gökçe, özel üniversitelerin açtığı hukuk fakültelerinden dert yandı. Gökçe, “Türkiye’de özel üniversitelerin tamamında hukuk fakültesi var. Çünkü maliyeti çok az. Bir amfi oluşturuluyor, kiralık hocalar tutuluyor, kişi başı 30 bin TL’ye öğrenci alıyorlar. Hocalar 5 farklı üniversitede ders veriyor. Öğrencilerle ilişkileri sıfır çünkü okulda duramıyorlar, bir sonraki ders için farklı bir ile gidiyorlar” dedi.

 

“HUKUK BİLİNÇLİ ŞEKİLDE BİTİRİLDİ”

Sertif Gökçe, “Özel üniversitelerde 48 bin hukuk öğrencisine ders verebilecek bir hoca yok. Birçok özel üniversitede profesör bile yok. Gerçekten rezalet. Bu konu dip yapmış durumda. Hukuk bilinçli bir şekilde bitirildi. Yargı zaten dip noktadaydı, yargıyı işletecek olan hukuk fakülteleri de dip noktada. Yargı işlevini şuanda göremiyor, yargı için yetiştirilen personel de itibarsızlaştırdı. Eğitim kalitesi dip noktada” şeklinde konuştu.

 

“SUÇ ORANINDA İLK SIRALARDAYIZ”

Kocaeli’nin suç oranı yüksek bir il olduğunu kaydeden Sertif Gökçe, “Bunun da sebebi kozmopolit bir bölgede olmamız” dedi.

Suç oranlarına değinen Sertif Gökçe, “Her alanda olduğu gibi suç oranında da üst sıralardayız. Bunun da sebebi kozmopolit bir bölgede olmamız. İstanbul’a yakın olmamız ve bir geçiş noktası olmamız. Uyuşturucu suçları burada çok fazla. Bir güzergah olarak kabul edildiği için özellikle İran’dan yurda giren uyuşturucu İstanbul’a giderken otoyolda yakalanıyor. Bunun yanı sıra ekonomik suçlar hayli fazla. İhaleye fesat karıştırmak, tefecilik gibi suçlar. Genel anlamda baktığımızda suç oranı yüksek olan bir iliz” dedi.

 

“KOCAELİ ADLİYESİ TAMAMEN BİTİK VAZİYETTE”

Kocaeli Adliyesi’nin artık ihtiyacı karşılamadığını belirten Sertif Gökçe, “Kocaeli Adliyesi bizi bir 5 yıl daha götürecek durumda değil” dedi.

Gölcük’te yeni bir adliye binası yapıldığını hatırlatan Sertif Gökçe, “6 ay sonra faaliyete geçecek. Gebze’de büyük bir adliye yapılıyor. 1 yıl içerisinde o da faaliyete geçecek. Körfez Adliyesi çok yetersiz ve konumu kötü orayla ilgili şuan bir planlama yok. Bugün itibariyle hemen hemen hiçbir adliye yeterli değil. Kocaeli adliyesi tamamen bitmiş durumda, ihtiyaca cevap veremez yetersiz bir hal aldı” şeklinde konuştu.


“GEÇİCİ ÇÖZÜM BULDUK”

Yakın bir zamanda yeni bir adliye binasının yapılabilme ihtimalinin olmadığını kaydeden Başkan Gökçe, “Yakın zamanda yapılacak bir adliye binasının en az 100 dönüm bir arazi içerisinde olması ve bir kampus şeklinde olması gerekiyor. Bunun da yakın bir zamanda yapılmasına ihtimal yok. Bugün başlansa 5-6 yılda bitmez. Kocaeli Adliyesi bizi bir 5 yıl daha götürecek durumda değil. Koridorlar çevrilerek oda haline getirildi. Yüzde yüz kapasiteyle çalışıyor şuanda. Adliyenin yanındaki boş alanda ek bina yapılmasına karar verdik. Başlanırsa bir yılda bitirileceği söyleniyor. Bu bir geçici rahatlık sağlayacaktır” dedi.

 

“CEZAEVLERİ DE YETERSİZ KALACAK”

Sertif Gökçe, “Serbest denetimli suçlarla birlikte ülkemizde 100 binin üzerinde mahkum var ve bunların yarısı serbest denetimden faydalanıyor. Kalan yarısı cezaevlerine zor sığıyor. Serbest denetimden faydalananlar cezaevine girdiğinde durum çok vahim bir hal alacak. Cezaevleri de adliye binaları gibi yetersiz kalacak” ifadelerini kullandı.

 

“VALİLİK BİNASI TAMAMEN MEKANİK”

Yanlış planlamalar yapıldığını söyleyen Gökçe, “14 yıl önce yapılan adliye binası 10 yıl sonra yeterli olmuyor. 2014 yılında yapılmış bir bina olmasına rağmen Kocaeli Valiliğinin binası da ihtiyacı karşılamıyor ve Kocaeli Valilik binasında çevre bilinci yok, yeşillik yok, engellilerle ilgili doğru bir düzenleme yok. İnsan düşünülerek yapılmış bir proje değil. Tamamen mekanik, dış görüntüye önem verilmiş, kullanım alanının yüzde 30’u atıl. 2014 yılında yapılan bir bina bu kadar kötü olur” dedi.

 

BU DÖNEM BİRÇOK YENİLİK YAPTIK

Sertif Gökçe, “Her ne kadar bir meslek örgütü olsak bile bizim özel bir yasamız var. 1136 sayılı avukatlık yasasına göre Baro, tüzel kişiliği olan bir kurum. Dolayısıyla hem bir sivil toplum örgütüyüz, hem bir meslek örgütüyüz, hem de kamu tüzel kişi özelliğine sahibiz. Hem mesleğimizi yapıyoruz, hem de insan hakları ve çevre haklarını koruma görevimiz var. Meslektaşlarımızın mutluluğu için elimizden gelen her şeyi yaptık yapmaya da devam edeceğiz” dedi.


“KOMİSYONLAR AKTİF”

Başkan Gökçe, “Kendi bünyemizde eksik olan komisyonları da tamamlayarak çalışmalarımıza başladık. Bünyemizde Engelli Hakkı Komisyonu, Tüketici Hakkı Komisyonu kurduk. Diğer komisyonları da daha işlevsel hale getirdik. Bünyemizde Çevre ve Kent Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu gibi 15 farklı komisyonumuz var ve bunların tamamı kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar hazırlıyor. Gerekli görüldüğünde ise davalar açılıyor” bilgisini verdi.


“MESLEK İÇİ EĞİTİMLERİMİZ VAR”

Gökçe, “Genç avukatımız çok, yeni mezun arkadaşlarımız var. Eğitim fakültelerinin yetersizliğinden bahsetmiştim. Biz de bu yetersizliği gidermek ve değişen ve yenilenen konuları arkadaşlarımıza aktarmak için sertifikalı eğitimler ve konferanslar düzenliyoruz. Ayrıca arkadaşlarımızın rahat edebilmesi için ilçeler arası servis koyduk. Baro sayfamızı güncelledik, telefon uygulaması hazırlattık. Baro’yu cep telefonuna indirdik. Çok kaliteli bir dergi çıkarttık ve bu dergiyi devam ettireceğiz” dedi.

 

“HUKUK HERKESE LAZIM”

Sertif Gökçe, “Türkiye’de hukuk son yıllarda ciddi anlamda yara aldı. Hatta güvenilirlik sıralamasında yargıya duyulan güvenin en aza indiği dönemi yaşıyoruz. Bununla ilgili tavrımızı koyuyoruz, koymaya da devam edeceğiz. Şuna inanıyoruz; hukuk su gibi, ekmek gibi, hava gibi herkese lazım. Hepimizin ortak paydasıdır hukuk.  Adalet sisteminin çöktüğü bir ülkede herkes altında kalır. Hukuk herkese bir gün lazım olur” şeklinde konuştu.

 

“EN İYİ SİSTEM DEMOKRASİ VE HUKUK”

Gökçe, “Beş yıl önce hukuku silah olarak kullananlar bugün hukuk mağduru oldular. Hukuku öz aracı olarak kullanan adam 5 sene sonra kendisi içinde kullanabilir. Şuanda toplumun büyük bir kesiminde yargıya duyulan güven azalmıştır. Bir baro olarak bunu sürekli dile getiriyoruz. Tek çaremiz var hukuku, adaleti düzeltmek. Çağlar boyunca insanların bulduğu en iyi sistem demokrasi ve hukuktur. Bizim de biran önce hukukun üstünlüğüne dönmemiz gerektiğine inanıyorum. Cesaretli olmalı ve doğru bildiğimizi söylemeliyiz” dedi.   

 

“TEPKİMİZ AYNI OLURDU”

Sertif Gökçe son olarak, “Bize diyorlar ki neden hep AK Parti’yi eleştiriyorsunuz. Şuan iktidarda AK Parti var başka bir parti olsa onlar için de aynı durum geçerliydi. CHP de MHP de olsa değişmez, bu şekilde davranan herkese tepkimiz aynı olurdu. Hukuku kendi lehine kullanan ve hukuku bu hale getiren kimse ona karşıyız. Dolayısıyla şuan Ak Parti iktidarda olduğu için AK Parti’yi eleştiriyoruz. Bunu yüzlerine karşı da söylüyoruz ve somut gerçeklerle anlatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“MESLEĞİMİ AŞKLA YAPIYORUM”

Baro başkanı olmak hayatınızda neleri değiştirdi?

Sivil toplum örgütleri ve barolar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri bunların tamamı gönüllülük esaslı kuruluşlardır. Seçimle gelirsin. Bu tür kuruluşlarda yapılacak çok iş var. Gönüllülük düzeyinde bu işi yapabilirsin. Devlet memuru gibi bu işi yürütemezsin. Yoğun tempo gerektirir. Hafta sonları da dahil hiç boş vaktim yok. Baromuz çok hızlı büyüyor. Çok gelişiyor. Bu beni mutlu eden ve mesleği aşkla sevdayla yapmama neden olan bir ayrıcalık. Röportaj: Bülent EKİNCİ

birlikte-002.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim