İddialı adaylar katılmadı

    KAOB tarafından Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen programda siyasi partilerin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayları yerel sorunla...

 

 

KAOB tarafından Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen programda siyasi partilerin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayları yerel sorunları tartışarak sorunların çözümlerini masaya yatırdı.

4 BAŞKAN ADAYI KATILDI

Kocaeli Akademik Odalar Birliği Yerel Yönetimler Deklarasyonu (KAOB) tarafından düzenlenen ve Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Kocaeli Tabip Odası Başkanı Kemal Keşmer yaptı. Programa MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Saffet Sancaklı, Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Birol Aydın, DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selman Gürpınar ve HDP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nilay Etiler katıldı. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahsin Tarhan programa katılmadı. Programda ayırca partilerin il ve ilçe yöneticileri ile STK’lar katıldı.

KARAOSMANOĞLU YOKSA BENDE YOKUM

Programda mevcut genel siyasetin durumundan, kent gündemine, ulaşımdan kentsel dönüşüme, hukuki süreçlerden, çevre sorunları sağlık konularına kadar pek çok konu ele alındı.  Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli tabip odası Başkanı kemal keşmer programa AKP’li Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile CHP’li aday Tahsin tarhan’ın katılmadığı program hakkında “Karaosmanoğlu’nu programımıza davet ettik, ancak kendisini programı olduğu için gelmeyeceğini söyledi. Ancak CHP’li aday Tahsin Tarhan programında olmasına rağmen, ‘Karaosmanoğlu gelmiyorsa bende gelmiyorum’ dedi. Burada takdiri sizlere bırakıyorum” şeklinde konuştu.

ETİLER “KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İPTAL EDECEĞİZ”

10’ar dakikalık konuşmanın yapılacağı deklarasyonda ilk olarak HDP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nilay Etiler, Kocaeli’nin sanayiden yana dertli olduğuna ve kent çekiciliğinden uzak olduğuna dikkat çekti.  Etiler konuşmasında,  “Bizim burada savunduğumuz şey, yerinde dönüşüm ve çok net olarak belediye başkanlığını almayı layık olursak, bütün kentsel dönüşüm projelerini durduracağız. O bölgelerde yaşayan kişileri çağırarak, o kişilerin isteklerini kendilerine göre değiştireceğiz, gerekirse kentsel dönüşümü iptal ettireceğiz. Önemli olan oradaki vatandaşların mağdur edilmemesi” dedi.

AYDIN, “GELECEĞİN İNŞAASINDA STKLAR ÖNEMLİ”

SP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Birol Aydın ise yaptığı konuşmasında, “Her bir insanımıza dokunacak ve her birinin geleceğe umutla bakacağı bir gelecek inşası beraber yapılacak bir şeydir. Bugün ülkemizde gergin bir siyaset yürütülüyor. Birbirimize tahammül etmeye mecburuz. Bizim yönetim şeklinde katılımcılık vardır. Bütün odalar ve STK’ların katılımıyla gelecek inşası olur.  Bu şehrin yetişmiş en dinamik unsurları olan sivil unsurlar yere yöneticilerden daha çok fedakarlık gösteriyor. En büyük denetçilerimiz odalar ve STK’lardır” dedi. 2019 vizyonlarını da açıklayan Başkan adayı Aydın, “SP yönetiminde Kocaeli vizyonu özetle, trafik sorunu olmayan Kocaeli, ilçeleriyle beraber planlamaları ve sanayi planlamaları bitmiş, 21. yüzyıl kent vizyonuna uygun olarak yeni yaşam alanlarının teşekkül ettiği bir Kocaeli olacak.  En büyük projemiz ise zihniyet vizyon değişimi olacak” dedi.

BUNLAR KOCAELİ’YE KABUS GİBİ ÇÖKMÜŞ

MHP Belediye Başkan adayı Saffet Sancaklı kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında, “Çoğunuz beni sporcu hayatımdan tanırsınız. Kocaeli halkı bu zihniyetten kurtulmak istiyor. MHP olarak anket yaptırdık gelen sonuçlardan şok oldum. Oyların çoğu hepinizin bildiği projeler gelmesi gerekirken, Kocaeli’de zihniyetten kurtulmak isteyen bir potansiyel çıktı. Burası vergi toplama listesinde topladığı vergileri İstanbul’a kaptırdığı için ikinci sırada. Futbol, voleybol, basketbolda birinci olduğumuz alanlarda geri düştük. Kültür merkezi yazılan yerlerde düğün yapılıyor. Bunlar bu şehre kabus gibi çökmüşler.  Mega projeye gerek yok, bu şehirde yaşanılacak alanları kesmişler. Karaosmanoğlu buraya neden gelsin de sizin karşınıza çıksın. Hiç biriniz onun umurunda değilsiniz” dedi.

 

Deklarasyonun son konuşmacısı olan DSP’li Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selman Gürpınar ise, “Halkın karşısına sorgusuz sualsiz şekilde çıkabilecek bir şekilde olmaları gerekiyor. Buraya gelmeyen belediye başkan adaylarını bu zihniyette olmadıklarını görüyorum. Diğer adayların sözlerinin altına imzamı atarım. Seçimlerde DSP kazanmasa bile, diğer adayların kazanması halinde projelerimizi bilmesini istiyorum. Trafik konusunda 3. bir anayola veya çevre yoluna ihtiyacımız olacak. Trafik sorunu anca yer altına metro ile çözülür. Bunu hayal etmezsek gerçekleştiremeyiz.  Bin yıllarca bu şehir de su aktı da şimdi mi su yok. Su şirketleri yüzünden sularımız kurudu. Halkın kullanacağından fazla su şişeleri marketlerde. Herkes oluk oluk su depoluyor ve bizim suyumuzu bize parayla satıyorlar” dedi. 

11 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR