Balkan Kültür Evi’nde Hıdrellez coşkusu

    Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, MAP HOYTAG, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Istırancalılar Derneği ve Rumeli Balkan Dostluk Gr...

 

 

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, MAP HOYTAG, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Istırancalılar Derneği ve Rumeli Balkan Dostluk Grubunun birlikte düzenlediği etkinliğin son gününde beş yüzün üzerinde katılımcı vardı. Etkinlikte Trakya İlleri ile Gölcük Trakya İlleri Derneği yöneticileri de yer aldı. Kocaeli’de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler de Bal-Türk’ün misafiri olarak etkinlikte, tanımadıkları bir geleneği yaşama imkanı buldu.

MANİLER OKUNDU

Bir gün önce kazanda, yedi yerden alınan suya koyulmuş nişanlar gül dibinden çıkarıldı ve her bir nişan sahibine bir mani okundu. Nişanını alan kızlar manisini dinledi. Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, “Hızır ve İlyas (A.S.) kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğu gibi Balkanlı hemşehrilerimizin bu buluşmasının birlik beraberliğimize güç katmasını Rabbimden temenni ediyorum. Hıdrellez’i kutluyor, güzel bereketli bir yaz dönemi diliyorum” dedi.

MAP HOYTAG’DAN HALK OYUNLARI

Makedonya göçmenlerinin kurduğu Mehmet Ali Paşa Halk Oyunları ve Tiyatro Ar-Ge Derneği (MAP HOYTAG) etkinlikte oynadığı birbirinden güzel Rumeli oyunlarıyla izleyicilerden alkış aldı. Programın sonunda Damat Oyunu ile de tüm dernek temsilcileri halkaya dahil oldu.

08 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR