KOÜ’de Bilim Teşvik ödülleri verildi

    Kocaeli Üniversitesi tarafından Prof .Dr Baki Komsuoğlu’nun doğum yıldönümü olması nedeniyle yaklaşık 5 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Prof....

 

 

Kocaeli Üniversitesi tarafından Prof .Dr Baki Komsuoğlu’nun doğum yıldönümü olması nedeniyle yaklaşık 5 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Prof. Dr Baki Komsuoğlu Bilim Teşvik Ödül Töreni dün Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Her 1 Nisan tarihinde ödüllerin sahipleriyle buluştuğu törene başta Kocaeli Valisi Ercan Topaca olmak üzere eski Sağlık Bakanı Kazım Dinç, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcıları Ayşe Seyhan Gökalp ve Ali Demirci, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Piyano resitali ile başlayan program konuşmalarla devam etti.

SÜRDÜRECEĞİZ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof Dr Dilek Ural, bu törenin üniversite öğrencilerinin araştırma kabiliyetlerini arttırmak ve Baki Komsuoğlu’nun 1 Nisan olan doğum tarihinde kişileri ödülleriyle kavuşturmak olduğunu belirterek, Bakim Komsuoğlu’nun özgeçmişinden bahsetti. Bilime katkı sağlayan insanlara ödüllerini vermeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

25 MİLYON GENCİ ÖNEMSİYORUZ

Ardından söz alan Sezer Şener Komsuoğlu, herkesi selamlayarak, Baki Komsuoğlu ile yaşadığı anılardan bahsetti. Baki’yi şükranla anıyoruz diyen Komsuoğlu, “550 bin genç mezun veriyoruz. En önemlisi neredeyse 25 milyon genç nüfusa sahibiz. Bu beşeri sermayeyi ne kadar iyi yetiştirirsek Türkiye de o kadar gelişecektir. Bu üniversitenin de gayreti hep bu yolda. Bu 25 milyon genci önemsiyoruz” dedi.

HEDEF,  İNSANA YATIRIM

Türkiye’nin hedefinin insana yatırım olduğunu da belirten Komsuoğlu, “Ülkemizde her türlü kaynak var. İnsana yatırım yok. Bu konuda Başbakan’a mektup yazmak istiyorum. Emek piyasasında etkin olmalıyız. 35 bine yakın meslek yüksekokulu öğrencisi yetiştiriyoruz. Bununla da gurur duyuyorum. Avrupa artık zeki. Gelecek yıllara doğru kadınların iş piyasasında alacağı yerin artacağı söyleniyor” ifadelerine yer verdi.

ETİK DEĞERLER

Elit üniversitelerden sayıldığında 5 tane sayılabildiğini kaydeden Sezer Şener Komsuoğlu, “Etik değerler üniversitelerde öğretilmesi gereken ana konulardan biri. 745 tane MYO’u var Türkiye’de. Enstitüleri arttırmak gerekiyor. 5 milyon civarında üniversite öğrencisi var. Biz ise 223 profesörümüz, 192 doçentimiz, 472 yardımcı doçentimizle eğitim veriyoruz” dedi.

MAKSİMUM ÖNEM

Bilim ödüllerini bilimi ölçen değerle verdiklerini de söyleyen Komsuoğlu, “Benden sonra gelenler umarım üzerine bir şeyler daha koyarak bu ödülleri verirler. Yavaş gittiğimizi düşünüyorum. Diğer üniversitelerle mukayese ettiğimizde kötü değil ama daha iyi olabilirdi. Yaptığımız çalışmaların çoğu kaliteli. En önemli şey yabancı dil. Özellikle de İngilizce. Yabancı dil konusuna maksimum önem verilmeli” şeklinde konuştu.

ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN AYRILMAYACAĞIZ

Bu üniversiteye gelen öğrencilere, bayrağınızdan ayrılmayın diyoruz diyen Komsuoğlu, “Atatürk’ün yolundan da hiçbir zaman ayrılmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Sonrasında söz alan Vali Topaca ise “Bilim konusunda söylenecekler söylendi. Eğitimin bir kent, toplum hayatındaki önemini anlatmaya gerek yok. Bir yerde eğitim etkinse o toplum gelişmiştir” dedi.

BİZ DE BAŞARILIYIZ

Eğitim yoksa geri kalmış, kendine güveni olmayan adeta insan hayatına etkisi olmayan ülkeler var olacağını da vurgulayan Ercan Topaca, “Üniversitelerimiz başarılıysa ülke olarak biz de başarılıyız demektir. Kocaeli’ye baktığımızda ülke ekonomisine önemli katkılar yapan bir iliz. Bu konuda üniversitenin de önemli bir katkısı var” ifadelerini kullandı.

TAKDİRE ŞAYAN

Kocaeli Üniversitesi’nin kent refahı oluşumda da yol gösterici olduğunu, Amiral gemisi fonksiyonuna sahip olduğunu kaydeden Topaca, “Üniversitemizin katkıların artarak devam edecektir. Bugün ödül alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Baki Komsuoğlu’nu da rahmetle anıyoruz. Her şeye rağmen bu kampusun buraya yapılmasında gösterdiği liderlik takdire şayandır” dedi.

Bilim Teşvik Ödülü alanlar;

Öğr Gör Dr Mustafa Türkmen (Hereke MYO)

Doç Dr Eşref Demir (Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi)

Doç Dr Hakan Altan (ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi)

Yrd Doç Dr Hikmet Hakan Gürel (Teknoloji Fakültesi)

Arş Gör Vildan Çektin (Fen Edebiyat Fakültesi)

Doç Dr Gamze Tanrıöver (Akdeniz Üni Tıp Fakültesi)

Arş Gör Nevin Gamze Karslı Yılmaz (Mühendislik Fakültesi)

Yrd Doç Dr Hakan Atapek (Mühendislik Fakültesi)

Doç Dr Emel Taban (Mühendislik Fakültesi)

Doç Dr Melahat Bayar (Fen Edebiyat Fakültesi)

Doç Dr Mehmet Güngör Kaya (Erciyes Üni Tıp Fakültesi)

Bilimsel Yayın Ödülü alan öğretim üyeleri;

Yrd Doç Dr Ayten Yazıcı (Tıp Fakültesi)

Yrd Doç Dr Yonca Yüzügüllü (Fen Edebiyat Fakültesi)

Prof Dr Erdal Karagöz (KÖGEM)

Prof Dr Dilek Bayramgürler (Tıp Fakültesi)

Yrd Doç Dr Halim Aytekin Ergül (Fen Edebiyat Fakültesi)

Doç Dr Ömer Faruk Çelik (Mühendislik Fakültesi)

Doç Dr Melahat Bayar Nuhoğlu (Fen Edebiyat Fakültesi)

Bilimsel Yayın Ödülü alan araştırma görevlileri;

Arş Gör Nevin Gamze Karslı (Mühendislik Fakültesi)

Arş Gör Esra Öztürk (Fen Edebiyat Fakültesi)

Arş Görevlisi Kaya Devrim (Mühendislik Fakültesi)

Bilimsel Proje ödülü alan öğretim üyeleri;

Prof Dr Engin Özdemir

Prof Dr Sarp Ertürk

Yrd Doç Dr Metin Aydın 

01 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR