Muhalefet çatı adayını beğendi

        10 Ağustos tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde iktidar ve muhalefet cephesinde çatı adayı tartışmaları yaşanıyor. CH...

 

 

 

 

10 Ağustos tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde iktidar ve muhalefet cephesinde çatı adayı tartışmaları yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yaptıkları görüşmelerin ardından belirledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu adına yönelik farklı yaklaşımlar var.

 

YORUMLAR OLUMLU

Bilindiği gibi cumhuriyet tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını halk seçecek. Bilim tarihi profesörü, akademisyen, diplomat ve yazar olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi sonrasında çıkan tartışmalara katılan CHP ve MHP’li isimler, genel olarak ismi beğendiklerini, seçim sürecinde de bu yönde çalışacaklarını dile getirdiler.

 

AKAR TEMKİNLİ!

Özellikle CHP’nin milletvekilleri ile temsilcileri, genelde belirlenen isme sahip çıkarken, endişeye sahip olan kişiler de yok değil. Özellikle partinin ilimiz milletvekillerinden Haydar Akar’ın aday ismi için “Sürpriz oldu” yakıştırmasını yapması ve benzer tepkilerinde parti tabanından gelmesi, durum için “Kabullenmesi zor bir durum” yorumlarının yapılmasına neden oldu. İşte MHP, CHP ve diğer siyasi kanadın Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili yorumları:

 

 

 

“Çatı adayına karşıyım”

 

 

“Eski İslam Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ismi bizim için sürpriz oldu. Sayın İhsanoğlu bir çatı adayı. Çatı adayının CHP ya da MHP’de siyaset yapan biri olması doğru olmazdı. Fakat ben çatı adayına karşıyım. Doğru bulmuyorum, ama kamuoyu baskısıyla böyle bir karar alındı. Hayırlı olsun” dedi.

 

 

 

“Destekleyeceğiz”

 

“Genel bir prensip söz konusuydu, partinin adayı olmaması ön koşulu vardı. Her kesimi kucaklayacak objektif, tarafsız olabilecek bir aday profili gerekiyordu. O yüzden genel başkanımız STK’ları ziyaret edilerek bu durum anlatıldı. Aday da bu çerçevede belirlendi.  Umuyorum herkesimden oy alarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı karşısında alternatif aday oyarak desteklenir.”

 

 

 

“Gerekeni yapacağız”

 

“Ekmeleddin İhsanoğlu ismini olumlu karşıladık. Çatı aday olarak belirlenen Sayın İhsanoğlu’nun adı,genel başkanımızın yapmış olduğu yoğun çalışma ve temaslar sonucunda CHP ve Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıktı. Biz CHP Kocaeli İl Örgütü olarak, gerekli tüm çalışmaları yapacağız. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı hayırlı olsun.”

 

 

 

“Olumlu buluyorum”

 

CHP ve MHP’nin ortak bir noktada buluşup, ortak aday çıkarmasını olumlu buluyorum. Bizim, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday belirleme gibi bir hakkımız yok. Fakat yine de kendimizce bazı çalışmalarımız olacak. Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi de yanlış. Cumhurbaşkanını söylendiği gibi halk seçmeyecek, siyasi partilerin belirlediği adaylar halka dayatılacak. Bu yüzden de sağlıklı bir seçim olmayacak.”

 

17 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR