Sorumlular hukuk önünde hesap vermeli

    Kocaeli Barosu, 13 Mayıs günü Soma’da yaşanan facia ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Adliye önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat k...

 

 

Kocaeli Barosu, 13 Mayıs günü Soma’da yaşanan facia ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Adliye önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat katıldı. Açıklamayı Baro adına, Başkan Tamer Solakoğlu okudu.

“HİÇBİR KAZA KADER DEĞİLDİR”

Yaşanan facianın Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyayı yasa boğduğunu vurgulayan Tamer Solakoğlu, “Belirtmek isteriz ki hiçbir kaza kader değildir. Aksine her kaza, tedbirsizlik ve dikkatsiz davranışların sonucunda meydana gelir” dedi. Soma’da yaşanan facia ile ilgili Başbakan ve diğer yetkililerin “Madenciliğin fıtratında kaza vardır” açıklamalarını talihsizlik olarak nitelendiren Solakoğlu, “Ülkemizde 2014 yılında yaşanan bu kazanın benzerleri, dünyada yaklaşık yüzyıl önce yaşanmıştır” diye konuştu.

“AB’DE 1.8 BİZDE 15.5”

Türkiye’nin ölümlü maden kazalarında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Solakoğlu, “Ülkemizde maden kazalarında yüz bin işçide işçi ölüm oranı 15.5 iken; bu sayı Avrupa Birliği ülkelerinde 1.8, İngiltere’de ise 0.6’dır” ifadelerini kullandı. Solakoğlu, sadece bu rakamların dahi iş kazalarında ölümün kader olmadığını dile getirerek, sorunlara dikkat çekti.

“KURALLAR HİÇE SAYILIYOR”

Soma faciası konusunda çeşitli spekülasyonların yapıldığını belirten Solakoğlu, “Bu kazanın meydana gelmesinin temel sebebi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kurallarının hiçe sayılması ve ihmal edilmesidir” dedi. Yetkililerin, madenin kısa süre önce kontrol edildiğine dair açıklamalarının, durumun vahametini daha da artırdığını vurgulayan Solakoğlu, “Ne işveren, ne de devlet yöneticileri, ‘Gerekli tedbirler alınmıştır, ancak yine de iş kazası olmuştur’ diyemez. Çünkü iş kazalarının önlenmesi için alınması gereken önlemler vardır” dedi.

“ÖNCE DEVLET SORUMLU”

“Soma’da önce devlet sorumludur, sonra işveren sorumludur” diyen Tamer Solakoğlu, tüm sorumluların bu facia karşısında hesap vermesi gerektiğini dile getirdi. Yaşanan ve görünenlerin, olayın bir kaza değil katliam olduğunu gösterdiğini vurgulayan Solakoğlu, “Kocaeli Barosu olarak, bu facianın sorumlularının hukuk önünde hesap vermeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” diye konuştu. 

16 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

doktor - Türkiye olarak çalışan hakları konularında çok gerilerdeyiz bunu soma'daki üzücü olayla ve benzerleri ile yaşıyoruz kocaelide faaliyet gösteren izaydaş fabrikası çalışanlarıda çıkarılacak yasa ile koruma altına alınmalı; izaydaş'ta patlama olduğunu gazetelerden öğrendim; geçmiş olsun izaydaş'ta çalışan insanlar çevre ve canlılar için sağlıklarından feragat ediyorlar. Fabrikanın çevreye hiçbir zararı etkisi yok çevre için çalışan fabrika. Fabrika içerisinde çalışan insanların işleri dahada zor çünkü hergün binlerde kimyasal tehlikeli atığın etkilerine maruz kalıyorlar onları ne gibi hastalıklar bekliyor belli değil. Avrupadaki fabrikalarda işletme içinde çalışanlar; ağır iş kolundan 15'yıl hizmet akti sonunda emekli ediliyorlar izaydaş çalışanları içinde erken emeklilik sistemi olmalı 20'yıldan fazla çalışmaları sakıncalı. Çalışma bakanlığı bu ihbarımı dikkate almalı.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mayıs 16:09
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR