Derince’de sonucu SP belirler

        30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili, Başiskele ilçe ile başladığımız değerlendirmelerimiz bugün Derince ile devam ed...

 

 

 

 

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili, Başiskele ilçe ile başladığımız değerlendirmelerimiz bugün Derince ile devam ediyor. Ancak, bu ilçemizdeki seçim sonuçları biraz karışık. Çünkü son genel ve yerel ölçekteki il genel, Büyükşehir ve ilçe belediyesi seçimlerinde ortaya çıkan tablo genel hatları ile değerlendirildiğinde, buradaki maçın tam manası ile ortada olduğu gerçeği ile karşılaşıyorsunuz.

 

MAHALLELER BÖLÜNMÜŞ GİBİ

Başiskele’den çok farklı olarak, daha demokratik bir yapıda paylaştırılmış gibi görünen oy potansiyelleri, her ne kadar iktidarı bir adım önde gibi gösterse de, geriden gelen CHP, MHP ve hatta Saadet Partisi’nin de iddialı olabileceği gerçeği ile karşılaşıyorsunuz. İlçeye bağlı mahalleler ve hatta köyler bölünmüş gibi. Mesela Yenikent ve Yavuz Sultan mahalleleri CHP ağırlıklı seçmen yapısı ile dikkat çekerken, Sırrıpaşa ve benzeri noktalarda AKP’nin açık bir üstünlüğü bulunuyor.

 

SAADET FAKTÖRÜ

Öte yandan belli başlı mahallelerde Saadet Partisi’nin de aday ismine bakılmaksızın aldığı oyları fark edebiliyorsunuz. Örneğin 2009 yılındaki Büyükşehir seçimlerinde, Sırrıpaşa Mahallesi’ndeki 1175 nolu sandıkta CHP’ye 13, AKP’ye ise sadece 5 oy çıkarken, burada Saadet Partisi toplam 119 oy alarak açık ara rakiplerini geride bırakmış. Bu gibi benzer sandık sonuçlarına diğer mahallelerde de rastlayabiliyoruz.

 

İLÇEDE DURUM FARKLI

Son iki seçim değerlendirildiğinde ise ilginç bir tablo ile karşılaşıyoruz. 2009 ilçe belediyesi seçimlerinde AKP 23 bin 796 oy ve yüzde 35’lik oran ile kazanan parti olmuş. CHP ise 19 bin 937 ve yüzde 27’lik oran ile hemen iktidarın ardından geliyor. 16 bin 570 oy alan SP yüzde 21, 7 bin 413 oy alan MHP ise yüzde 10’luk bir orana sahipler.

 

İL GENELDE İSE

DURUM FARKLI

İl genelde durum biraz daha farklı. AKP’nin bu seçimde aldığı oy oranı ve rakipleri ile arasındaki puan farkının artması dikkat çekici. CHP’de de artış yaşanırken, SP’de önemli oranda düşüş meydana geldi. SP’liler, ilçe belediyesi ve il genel sonuçlarına göre yaklaşık 6 bin oy kaybederken, bu oyların önemli bir bölümünün iktidar cephesine gitmesi dikkat çekici bir unsur olarak görülüyor.

 

BÜYÜKŞEHİR’DE AKP’YE

SP ve MHP DESTEĞİ

2009 Büyükşehir seçimlerinde ise iktidar ve ana muhalefet arasındaki fark benzer nitelik gösterse de, SP ve MHP ile aradaki farkın daha da açıldığını görebiliyoruz. Burada toplam 32 bin 279 oy alan AKP, yüzde 44’lük oy oranı ile yine ilk sırada. CHP 26 bin 333 oy almış ve yine ikinci sırada. MHP ise önemli oranda oy kaybına uğramış bu seçimde. İl genel seçimindeki 7 bin 670 olan oy sayısı, Büyükşehir’de 4 bin 799’a gerilemiş. Saadet ise il genelden daha da düşerek 7 bin seviyesine geriledi. Dolayısıyla AKP, Büyükşehir seçimlerinde SP ve MHP tabanından da oy çalmayı başarmış.

 

KÖYLER ETKİLEMEZ

Köy sayısının az olduğu Derince’de buralardaki seçmenin sonuçları direkt etkilemesi ise beklenmiyor. Sadece 7 köyü bulunan ilçede CHP, sadece Tahtalı Köyü’nde AKP’yi geride bıraktı. Bunda da Sefa Sirmen faktörünü çok açık biçimde görebiliyoruz. Onun dışında Çavuşlu ve Kaşıkçı köylerinde de birbirine yakın oy oranları var. Ancak 7 köydeki toplama bakacak olursak Büyükşehir seçimlerinde AKP bin 165 oyuna karşılık, CHP’nin 688 köy seçmeninden destek alabildiğini gözlemliyoruz.

 

MUHALEFET CANLANDI

Son iki seçimin değerlendirmesi böyle, il genel, Büyükşehir ve AKP’nin 38 bin 692 oy ve yüzde 49’luk oranı ile arayı açtığı genel seçim sonuçlarına baktığımızda iktidarın rakiplerine göre bir adım önde olduğunu görebiliyoruz. Fakat muhalefette bulunan partilerin 30 Mart seçimleri öncesindeki aday tercih ve yöntemleri, bu farkın biraz eksilmesine neden oldu. Çünkü iktidar, belki de ‘Yanlış yapmışım’ diyerek 2009’da aday göstermediği Ali Haydar Bulut’u yeniden sahneye çıkarınca muhalefetin ciddi manada iştahı kabardı.

 

BULUT’A TEK ELEŞTİRİ VAR

Ancak burada önemli bir nokta var dikkat çeken. Muhalefetin Ali Haydar Bulut’a yönelik yaptığı tek eleştiri ‘2009’da neden aday gösterilmedin?’ şeklinde. Bu tamamen parti içi bir mesele. Bugüne kadar yaptığı projelerde geri kaldığı ya da ranta bulaştığı iddiaları ile hiç gündeme gelmedi. Ya da rakiplerinin böyle bir eleştirisi olmadı. Üstelik muhalefetin 2009 sürecinde Bulut’u başarılı bulan ve ‘Hizmet edeni gönderiyorsunuz’ tarzındaki açıklamaları ise hala hafızalarda. Bu konuda muhalefetin elinin zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

 

ADAYLAR ÇOK GÜÇLÜ

Buna karşılık CHP’de üyelerin önüne konulan sandıktan ilk sırada çıkan Hakan Savaş’ın aday gösterilmesi partiye ilçede ayrı bir hava kattı. MHP ise, SP ile girdiği son iki seçimde AKP’ye karşı kaybeden eski başkanlardan Halit Altuntaş’ı aday göstererek güçlü bir hamle yaptı. Altuntaş, açıkçası ilçede sevilen bir isim olarak bilinir. MHP tabanı ile dünya görüşü farklılıklarına rağmen uyum sorunu da yaşamadı. MHP’ye güç katacağı kesin. Zaten bunu yapılan kamuoyu anketlerinde de görüyoruz.

 

KORKMAZ PROJE ADAMI

Saadet Partisi ise, aslında bu seçime sorunsuz giren tek parti durumunda. Çünkü MHP’nin adayının eski bir SP’li olması, CHP’deki meclis sorunları ve AKP’nin 2009’da geri plana ittiği Ali Haydar Bulut’u çıkarması başlı başına problem olarak gözleniyor. Biat kültürünün tam olarak yerleştiği SP’nin aday gösterdiği Veysel Korkmaz’ın, bugüne kadar projeleriyle gündeme gelen tek isim olması dikkat çekiyor. Tabi bu seçim sonuçlarını ne kadar etkiler, ona da bekleyip göreceğiz. Zira iktidarın gücü, muhalefetin etkili isimleri seçimlerin bilinmez bir hal almasına neden oldu.

 

ŞARTLAR EŞİT GİBİ

Derince’de ilçe seçimleri oldukça çekişmeli geçecek. AKP doğal olarak en güçlü parti görünümünde. Hakan Savaş ilçede var olan CHP potansiyelini iyi kullanıyor. Sahada çok çalışıyor ve iyi hamleleri var. MHP ise Halit Altuntaş ile büyük güç kazandı. Bu üç partinin de iddialı ve potansiyel sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar AKP bir adım önde gibi görünse de bu sonucu değiştirebilecek etkenlerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

SONUCU SP BELİRLEYECEK

İlçe seçimlerindeki sonucu ise büyük olasılık ile Saadet Partisi belirleyecek. 2009 yılında yaşananlar ortada. Yukarıda da belirttiğim gibi, AKP, belirli oranda SP tabanından oy çalmış ve bu seçim sonuçlarına özellikle Büyükşehir’de birinci derecede yansımış. Bu olay tekrar yaşanır, AKP yine milli görüşçülerden oy kapabilirse, ilçedeki seçimleri farklı olmasa da kazanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak SP bu kez daha ikna edici olur, tabanına sahip çıkar ve oy kaybını engellerse, durum çok daha farklı gelişir.

 

17 ARALIK ETKİSİ

AKP’yi etkileyebilecek bir diğer unsur ise 17 Aralık operasyonunun yansımaları. Bu konunun olumsuz sonuç vermemesi için bizzat Başbakan devrede. Gezdiği kentlerde yaşananları açıklamaya çalışıyor. Şurası kesin ki Başbakan ne kadar ikna edici olursa, Derince’deki AKP’nin oyu da o kadar yüksek olacak. Zira AKP kendi içinde koalisyon olan bir parti. Olası bir yangında gemiyi terk etmeye hazır bir yığın siyasetçi var. Haliyle operasyonun etkisini artırması Derince’deki sonuçları da olumsuz etkileyebilir.

 

ŞANSLAR EŞİT

Kısacası Derince’de seçimler son derece çetin geçecek. Kimin kazanacağını şu an için net bir ifade ile söyleyebilmek zor. AKP, CHP ve MHP, hatta SP’nin bile az da olsa şansı bulunuyor. Tamamen ortada bir seçim yaşayacağız. En azından bugün için durum böyle. Fakat kim kazanırsa kazansın arada öyle büyük uçurumların olmayacağı kesin. Hatta sonuçlar o kadar yakın olabilir ki, oyların tekrar sayımı dahi talep edilebilir.

 

 

 

03 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ömer uyar - Veysel korkmaz yurtdışında kalmış deniyor ne iş yapmış ne etmiş niye dönmüş siyasete nasıl girdi neden sp den girdi bu adayı biraz daha yakından tanimak gerek bizzat ben bi tv radyo veya gazete röportajı olsa konuşturulsa tanıtılsa belki oyumu verebilirim...

Yanıtla . 0Beğen 03 Mart 17:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR