Tüpraş'ın dev projesinde sona yaklaşıldı

Büyük bir titizlikle hazırlanan ve yüzde 96,6’sının tamamlandığı tesisin yılsonunda açılması bekleniyor.   TÜPRAŞ rafinerilerinin, 2.7 milyar dolar...

Büyük bir titizlikle hazırlanan ve yüzde 96,6’sının tamamlandığı tesisin yılsonunda açılması bekleniyor.

 

TÜPRAŞ rafinerilerinin, 2.7 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen ve tamamlanmasında 100 günden az kalan TÜPRAŞ Fuel-Oil Dönüşüm Projesi’ne hazır olduğu bildirildi.

 

HAMPETROL FİYATI ARTTI

TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Gelişen ülke ekonomilerindeki büyümenin yavaşlamasına karşın, Ukrayna’da artan jeopolitik risklerin dengeleyici etkisiyle ilk çeyrek dönemi 106 dolar/varil seviyesinden kapatan Brent hampetrol fiyatı, ikinci çeyrek dönemde ABD ve Avrupa ekonomilerinde görülen toparlanma, Irak, Ukrayna ile Libya’da tırmanan jeopolitik riskler nedeniyle haziran ayı sonunda 111 dolar/varil seviyesine yükselmiştir” denildi.

 

ÜRÜN ARZI ARTTI

Açıklama, şöyle devam etti: “Ortadoğu ve Asya’da açılan yeni rafinerilerin yanı sıra, Brent hampetrole göre daha ucuz olan West Texas Intermediate (WTI) hampetrolü kullanma imkanına sahip ABD rafinerilerinin yüksek kapasite kullanımıyla Avrupa ve Akdeniz piyasasına ürün arzını artırmaları, kuzey yarım kürede rafineri bakım duruşlarının sona ermesiyle yılın ikinci çeyreğinde üretimin artması, gelişen ülkelerde ekonomik yavaşlamanın petrol ürünleri tüketimine olumsuz etkilerine bağlı olarak benzin, motorin, jet yakıtı ve fuel oil fiyat rasyoları son 6 yılın en zayıf seviyelerine gerilemiş ve geçen yılın ilk yarısında 2,68 dolar/varil olan Akdeniz Rafineri Marjı varilde 0,37 dolara düşmüştür. Akdeniz rafineri marjındaki keskin düşüşün yanı sıra, aynı dönemde rafinerilerde gerçekleşen yoğun bakım çalışmaları ve zayıf konjonktürün neden olduğu düşük kapasite kullanımı ile geçen yılın aynı döneminde 1,88 dolar/varil olan TÜPRAŞ’ın net rafineri marjı, 2014 yılının ilk yarısında 1,05 dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.”

 

KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 68,5 SEVİYESİNDE

Açıklamada, Türkiye’ye yılda 1 milyar Amerikan doları tutarında katma değer sağlayarak, cari açığı aynı seviyede düşürecek, haziran sonu itibariyle yüzde 96,6’sı tamamlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi için İzmit Rafinerisi’nde altyapı bağlantılarına yönelik duruşlar, diğer rafinerilerde devreye alma öncesi rafineri bakım çalışmaları ve zayıf konjonktür nedeniyle gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları neticesinde, ilk 6 aylık dönemde toplam kapasite kullanımının yüzde 68,5 seviyesinde olduğu dile getirildi.

 

TESİS YILSONUDA AÇILACAK

Global kapasite artışı ile azalan ithal motorin marjı ve düşen asfalt talebi paralelinde TÜPRAŞ’ın yurtiçi satışlarının yüzde 12,5 oranında 1,1 milyon ton azaldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı: “Üretim ve satış optimizasyonu çalışmalarına bağlı olarak ihracatın da 428 bin ton daha az gerçekleşmesi nedeniyle toplam satışlar geçen yıla göre 1,5 milyon ton, yani yüzde 13,6 azalışla 9,7 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Haziran sonu itibariyle yüzde 96,6’sı tamamlanan yıl sonunda devreye alınması planlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi dahil olmak üzere 2014 yılı ilk yarısında TÜPRAŞ toplam 1,07 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirmiş olup, 2,7 milyar Amerikan doları tutarındaki proje için 2014 Haziran ayı sonuna kadar toplam 2,4 milyar dolar harcanmıştır. Finansal verilere bakıldığında, satış miktarı ve Akdeniz ürün fiyatlarındaki düşüşe rağmen, döviz kurundaki yüzde 19,4 yükselişin etkisiyle satış gelirleri 2013 yılının yüzde 3,1 üzerinde gerçekleşmiştir. Geçen yıl 77 milyon TL düzeyinde olan vergi öncesi zarar bu dönemde faaliyet karındaki artışın etkisi ile 149 milyon TL vergi öncesi kara dönüşmüştür. Net dönem karı ise Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırım teşvikinden kaynaklanan 727 milyon TL ertelenmiş vergi geliri nedeniyle 869 milyon TL olmuştur. Güçlü insan kaynağıyla sürdürülebilir, maksimum karlılığı hedefleyen TÜPRAŞ operasyonel ve finansal başarılarını artırabilmek için yatırımlarını istikrar ile sürdürmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir.”

12 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR