KSO üyelerine shengen vizesi

KSO’nun aralık ayı meclisinde 2014 yılı bütçesi 7 milyon 400 bin TL olarak açıklandı. Toplantıda ayrıca, Macaristan Konsolosu ile oda üyelerine 5 yıll...

BÜYÜTKSO’nun aralık ayı meclisinde 2014 yılı bütçesi 7 milyon 400 bin TL olarak açıklandı. Toplantıda ayrıca, Macaristan Konsolosu ile oda üyelerine 5 yıllık Shengen vizesi imkanı tanıyacak protokolün Cuma günü imzalanacağı bilgi verildi

Kocaeli Sanayi Odası’nda, aralık ayı meclis toplantısı dün gerçekleşti. KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Bosch Genel Müdürü Türkiye Temsilcisi Steven Young da misafir olarak katıldı. Mecliste konuşan Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik, bütçe, gümrük verileri, enflasyon, faiz ve kur gibi ekonomik verileri değerlendirdi.

İHRACATTA GELİŞME VAR
Genel verilerle ilgili açıklamalarda bulunan Zeytinoğlu, daha sonra ise Kocaeli gümrük verileri hakkında değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Kocaeli’de İhracat 1,6 milyar dolar ile yüzde 16,8 arttı. İthalatta da 4,7 milyar dolar ile yüzde 9,4 artış var. İlk 11 ayda ihracat yüzde 12,5, ithalat ise yüzde 6,1 artış gösterdi” diyerek Kocaeli’nin dış ticarette 2013 yılında Türkiye’ye göre daha iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Yıllık enflasyon tahminini yüzde 7-7,5 olarak açıklayan Zeytinoğlu, “Kasım ayı enflasyon verilerinde ÜFE yüzde 0,62, TÜFE ise yüzde 0,01 olarak ölçüldü. Merkez Bankası’nın politikalarının ve kurdaki hareketlerin bu seviyede etkisi olduğunu düşünüyoruz. Türk lirası değer kaybediyor. Enflasyonun çok düşük gelmesi durumunda Merkez Bankası’nın döviz satım müdahalesinden vazgeçmesi beklenebilir. Eğer döviz satışı olmasaydı 13 milyar dolar fazla rezervimiz olacaktı” dedi.

ÜYELERE SHENGEN VİZESİ
Ekonomik verileri değerlendiren Zeytinoğlu ardından oda faaliyetlerinden bahsetti. Kartepe’de Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısının bugüne kadarki en çok katılımlı toplantı olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Macaristan Konsolosluğu ile oda olarak bir anlaşma gerçekleştireceğiz. Anlaşmamıza Bakan Egemen Bağış ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak. Cuma günü Ankara’da TOBB binasında törenle protokol imzalanacak. Bu anlaşma ile üyelerimize 5 yıla kadar Shengen Vizesi sağlanabilecek” şeklinde bilgi verdi. KSO’nun 2 bin 300 üyesi bulunuyor. Oda üyeleri talep etmeleri halinde başvuru belgesini oda merkezinden alabilecekler.

HEDEF, REFERANS NOKTASI OLMAK
2014-2017 döneminde odanın etki alanının ulusal olması stratejisini belirlediklerini açıklayan Zeytinoğlu, kamu ile özel sektör işbirliğinde referans noktası olmayı hedeflediklerini söyledi. Zeytinoğlu, “Kocaeli sanayisinin kamuoyu algısını güçlendirmek istiyoruz. Tüm bu süreçleri yönetirken odamızın güçlü bir insan ve finansal kaynağa sahip olması gerektiğinin bilincindeyiz. 2014 yılında gelir kaynaklarını çeşitlendirerek büyütmeyi planlıyoruz” dedi. Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından 2014 yılı oda bütçesi oylandı. 5 milyon 540 bin TL olan oda bütçesi 2014 yılında 7 milyon 400 bin olarak belirlendi. Bütçenin 18 faslı meclis toplantısına katılan üyeler tarafından tek tek oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

125 YILDIR BOSCH
Bosch’un Türkiye Temsilcisi olan Steven Young üyeleri Bosch hakkında bilgilendirdi. Bosch’un 1987 yılında ilk patentini Robert Bosch tarafından icad edilen buji ile aldığını söyleyen Young, Bosch markasının 125 yıldır tüm dünyada olduğunu da belirtti.

12 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR