Suriyeliler kadar değerimiz yok!

  Kocaeli Kırım Tatarları Derneği’nin düzenlediği, Kitap Fuarındaki etkinlikte gerçekleşen konuşan Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahi...

 

Kocaeli Kırım Tatarları Derneği’nin düzenlediği, Kitap Fuarındaki etkinlikte gerçekleşen konuşan Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı Türkiye’nin Kırım politikasının yanlış olduğunu söyledi. Kocaeli Kırım Tatarları Derneği’nin düzenlediği, Kitap Fuarında gerçekleşen etkinlikte konuşmacı Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı oldu. Aracı yaptığı konuşmada hükümeti ve muhalefeti eleştiren Aracı Kırım üzerine olan bütün politikaların yanlış olduğunu belirtti. “Suriyeliler bedava tedavi olurken Kırım Türk’ü neden para ödüyor, biz neden ödüyoruz?” diyen Aracı, bugünler de Türküm demenin cezalandırıldığını belirtti.

TARİH YANLIŞ BİLİNİYOR

Okullarda okutulan tarih kitaplarının Kırım hakkında masal anlattığını belirten Aracı kendinin de aynı yanlışlarla büyüdüğünü söyledi. Kırım’ın aslında fethedilmediğini, Osmanlı ile Rusya arasında bir anlaşmayla ticaret alanı olarak paylaşıldığını iddia etti. Tarih kitaplarında ise 1475 yılında Fatih tarafından fethedildiğinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Osmanlı tarafından sarayları süslemede kullanılan hat sanatlarında Kırım’ın etkisi olduğunu belirtti.

GURUR DUYUYORUM

18 Mayıs anma etkinlikleri Putin tarafından yasaklanması sebebiyle güya özgürlük geldiğini belirten Aracı, 1944’ten beri ilk defa en zayıf, en dirençsiz anında bu referandumun yapıldığını yüzde 98 oyla gelmesine rağmen neden hâlâ halkın tanklarla korkutulduğunu sorguladı. Kırım’ın özellikle güçsüzleştirildiğini, Rusların asimile edemediği tek grubun Kırım Tatarları olduğunu belirten Aracı “Kırımlı olmaktan sonuna kadar gurur duyuyorum” dedi. 

25 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR