Ekoköy’de her şey organik!

          İzmit merkezine uzaklığı sadece 20 kilometre. Bir doğa harikası… Yeşile, sessizliğe, temiz havaya, kuş seslerine, huzura hasret kalanlara ço...

 

 

   

 

İzmit merkezine uzaklığı sadece 20 kilometre. Bir doğa harikası… Yeşile, sessizliğe, temiz havaya, kuş seslerine, huzura hasret kalanlara çok fazlasını vaat eden, kesinlikle gitmeniz, görmeniz gereken bir yer. Nereden mi bahsediyoruz, Ketenciler’den. Ketenciler; bir huzur köyü. Daha doğrusu keşfedilmemiş bir huzur köyü!  İnsanların doğa ile iç içe yaşayabileceği, stresli kent ortamından uzaklaşıp huzurlu bir yaşam sürebilecekleri ve kendi ihtiyaçlarını topraktan karşılayabilecekleri bir yer. Şimdi ekoköy oldu.

 ACILAR YAŞADILAR

Ketenciler Köyü, Kafkas-Rus savaşları sonucu Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülen Çerkesler (Adigeler) tarafından kuruldu. Köyün ilk sakinleri,1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları bitiminde Büyük Çerkes Sürgünü sonucu Balkanlara gönderildi.1878 Osmanlı-Rus savaşı sonucu imzalanan Berlin Antlaşması ile de Ketenciler’e geldiler. Ketenciler, büyük acılar yaşayan, büyük çileler çeken bir halkın köyüdür.

ÇERKES KÜLTÜRÜ

Bu toprakları çok seven, farklı kültürlere saygı gösteren, hoşgörülü insanların yaşadığı bir yerdir. Onlarca yıldır, doğru düzgün bir asayiş olayı bile yaşanmamıştır.Zaten anavatanlarında bile doğru düzgün bir hapishane bulunmayan bir topluluğun köyüdür. Burada yaşayan insanlar, birbirlerine güvenirler. Kapılarını bile kilitlemeden yatarlar geceleri. Ketenciler’e gelenler, Çerkes kültürüyle de tanışacak… Konuksever bir milletin, nefis yemeklerini tadacaksınız. Hem Çerkes kültürü ile tanışın,hem de mis gibi Çerkes peynirinin tadına bakın, haluj yiyin…

 

KETENCİLER’İ KEŞFEDELİM

Farklılıklar, bu ülkenin ve bu kentin zenginliğidir. Zenginliklerimizin farkına varalım. Ketenciler’i keşfedelim…Burada yaşayan insanlar; toprağın sağlıklı ürünlerine kendi eliyle ulaşabiliyor. Köy hayatının getirdiği doğayla ve çevreyle uyumlu bir hayat tarzı burada hala devam ediyor. Şehrin karmaşık, zor ve yorucu ortamından uzaklaşarak gürültüsüz bir ortamda, temiz havayı ciğerlerinize çekerek, yenilenmek isteyen insanları Ketenciler’e bekliyoruz. Köy ürünlerinden oluşan 23 çeşit ürünü gelen misafirlere ikram ediliyor. 

BURADA NE GİBİ AKTİVİTELER YAPILABİLİR?

Ketenciler’e gelenlerin sıkılmayacağını, çok keyifli vakit geçireceğini garanti ediyorlar. Ekolojik Sağlıklı Yaşam Köyü Ketenciler’de konuklar damak tadına hitap eden lezzetler yanında Kartepe’nin sahip olduğu doğal güzellikleri de görüyor. Ayrıca çok farklı aktiviteleri yapılıyor. Bu aktiviteler arasında at binme, olta balıkçılığı, ATV turları, trekking programları var. Yazın su kayağı, kışın kar kayağı imkanına sahip Kartepe’de, konuklar köy ortamında bisiklet sürerken, dileyenler süt sağabilmekte, bahçelerden sebze ve meyve toplayarak mevsimler ürünler salça, reçel, tarhanayı köylü kadınlarla birlikte yapabiliyorlar.

 

 

Ekoköy ne demektir?

 Ekoköyler, kendi kendine yeten, tatmin edici bir yaşam tarzı sürdürmeyi isteyen, birbiriyle, tüm canlılarla ve yerküreyle uyum halinde yaşamaya çalışan, kentli veya kırsal toplum insanlarının yaşam alanlarıdır. Ekoköyler insanlara canlı doğa ile ruhsal bağlarını yaşama fırsatı verir. İnsanlar her gün toprak, su, rüzgar, bitkiler ve hayvanlarla iç içe olurlar. Yiyecek, giysi, barınma gibi günlük ihtiyaçlarını sağlarken, doğanın döngülerine saygılı olurlar. Ekoköylerde organik yiyecek üretimini desteklenir. Evler ve evlerde tüketilen ürünler, yerel malzemelerden yapılır. Ekoköyde kullanılan tüm ürünlerde; yaşam sürecini sosyal, ruhsal ve ekolojik açıdan değerlendirmek amaçlanır. Doğa korunur, vahşi doğa alanları muhafaza edilir.

29 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR