Gebze’de Dünya Rabia Günü

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, Mısır’da 14 Ağustos 2013 tarihinde darbeci cunta tarafından gerçekleştirilen katliamın yıldönümü dolayısıyla ilan...

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, Mısır’da 14 Ağustos 2013 tarihinde darbeci cunta tarafından gerçekleştirilen katliamın yıldönümü dolayısıyla ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü’nde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Gebze Kent Meydanı’nda düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların da destek verdiği basın açıklamasını Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi yönetim kurulu üyesi Sedat Kotan okudu. Sedat Kotan Dünya Rabia Günü’nde sadece Mısır’da şehit edilen binlerce müslümanı değil, Türkistan, Filistin, Arakan, Suriye, Irak ve tüm dünyadaki mazlumları desteklemek ve onların yanlarında olduğumuzu haykırmak için toplandıklarını söyledi.


HAK VE ADALETİN TARAFTARLARININ DEFTERİNDE KAYBETMEK YOKTUR

14 Ağustos 2013’te Kahire Rabia meydanında tarihte eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirildiği belirtilen bildiride, tüm İslam ümmetine ve insanlığa çağrıda bulunuldu.

Bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Dünyayı, Ortadoğu’yu ve Arap yarımadasını küresel sömürünün petrol pazarlığı mekanı olmaktan, Siyonist İsrail eliyle bölgeyi Müslüman mezarlığı yapmaktan, dünyada insanlığın yeniden doğmasını, Tevhidin, Adaletin ve Özgürlüğün hâkim olduğu yeni bir dünyanın kurulmasını ancak Müslümanların ve mazlumların birlikteliği sağlayabilir. Dünya tarih boyunca hakkın ve batılın savaş meydanı olmuştur. Her zaman hak gelmiş ve batıl yok olmuştur. Çünkü Batıl yok olmaya mahkûmdur. Bizler Hakkın tarafındayız ve bizim için kaybetmek yoktur.


RABİA GÜNÜ DİRENİŞ VE FEDAKARLIĞIN SEMBOLÜDÜR

Rabia meydanında kıyamın fitilini ateşleyen Müslüman kardeşlerimize ve bacılarımıza minnet ve şükran borçluyuz. Onlar zulüm ve tuğyan çağının kirlerine bulaşmadan izzetlice direnmenin ne demek olduğunu bütün dünyaya gösterdiler.

Unutmamak gerekir ki; Rabia Meydanı, direniş fikrinin sembolleştiği yerin adıdır. Rabia Meydanı, insanın inandıkları uğruna feda oluşunun göstergesidir. Rabia Meydanı, ruhsuz dünyaya ruh aşılayan, uyuşuk bedenleri ayağa kaldıran ve susmuş dilleri söze getiren yerin adıdır. Rabia Meydanı, dua, namaz, zikir ve diriliş meydanıdır. Rabia Meydanı, adanmanın ve adamanın tecelli ettiği yerin adıdır. Rabia Meydanı, izzetlice direnmenin zelilce oturmaya tercih edildiği yerin adıdır. Bu nedenledir ki, İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze olarak; Dünyanın farklı yerlerinde zulüm otoritelerine başkaldıran bütün direnişçileri selamlıyoruz.

15 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR