Öğrencilerden alan dışı atamalara tepki

KOÜ Psikolojik Danışman ve Rehberlik Bölümü (PDR) öğrencileri Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek Felsefe bölümünden mezun olanların da rehber öğr...

BÜYÜT

KOÜ Psikolojik Danışman ve Rehberlik Bölümü (PDR) öğrencileri Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek Felsefe bölümünden mezun olanların da rehber öğretmen kadrosuna atanmasına ve kendi alanlarına kaydırılmasına tepki gösterdiler.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Türk Psikolojik Danışman ve Rehberlik Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilerden oluşan Türk Psikolojik Danışman ve Rehberlik Derneği üyeleri dün Sabri Yalım Parkı’nda bir araya geldiler. Alan dışı atamalara hayır demek için toplanan öğrencilere PDR bölümü öğretmenleri Yardımcı Doçentler Özlem Karaırmak, Berna Güloğlu, Yıldız Ulusoy, Ayla Akbaş ve Ümit Sahranç da destek verdi. Öğrenciler alan dışı atamalara hayır diyen pankart ve sloganlarla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni uygulamasını eleştirdiler. Öğrenciler adına basın açıklamasını PDR bölümü öğrencisi Nihal Yıldırım yaptı.

AYKIRI UYGULAMA
Yıldırım, grup adına yaptığı açıklamada “MEB Personel Genel Müdürlüğü internet sitesindeki duyuruyla 2011 yılı atamalarında rehber öğretmen kadrosuna, felsefe alanına kaynak teşkil eden yüksek öğretim programlarından mezunların da atanacağını ilan etti. PDR hizmetleri, kendine özgü yardım ve müdahale becerilerine sahip olmayı gerektiren bilimsel ve profesyonel bir psikolojik yardım alanıdır. MEB’in alan dışı atadığı personeli kısa süreli kurslarla yetiştirecek olması, kuşkusuz tartışma götürmeyecek şekilde bilimselliğe, meslek etiğine ve evrensel hukuka aykırı bir uygulamadır. MEB aynı zamanda kendi şurasında alınan karara da açıkça aykırı bir uygulama yapmaktadır”

UYGULAMADAN VAZGEÇİN
MEB’in bugüne değin okullara rehber öğretmen olara atadığı kadronun, üniversitelerde tek bir akademik eğitim karşılığı vardır ki o da Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programlarıdır. MEB rehber öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere halen pek çok üniversitede PDR lisans programı yürütmektedir. MEB rehber öğretmenlik kadrolarına alan dışı atamalar yapmaya yönelik bu yanlış uygulamadan vazgeçilmelidir. PDR alanındaki tüm öğretim elemanları, öğrencileri ve alan çalışanları bu konudaki mesleki, etik ve bilimsel tutumlarını kararlılıkla sürdürecektir” ifadelerine yer verdi. Konuşmanın ardından öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

17 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR