Takipsizlik kararına siyah çelenkli protesto

Grup, gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından adliye önüne siyah çelenk bıraktı. 25 Mart 2009 yılında, içerisinde dönemin Büyük Birlik Partisi G...

Grup, gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından adliye önüne siyah çelenk bıraktı.

25 Mart 2009 yılında, içerisinde dönemin Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı (BBP) Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin daha bulunduğu helikopter Kayseri’nin Keş Dağları’na düşmüş, meydana gelen kazadan sağ kurtulan olmamıştı. Yaşanaların ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmış, 132 şüphelinin ifadeleri alınmıştı. Uzun yıllar süren davada ise geçtiğimiz günlerde sona gelinmiş, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı 6 kişinin yaşamını  yitirdiği dava hakkında takipsizlik kararı vermişti.

 

ice11-145.jpg

 

Siyah çelenk bıraktılar
BBP Kocaeli İl Teşkilatı da konuyla ilgili Kocaeli Adliyesi önüne gelerek, kararı protesto ederek Adliye girişine siyah çelenk bıraktı. Saat 11.00’da gerçekleşen basın açıklamasına; BBP Kocaeli İl Başkanı Nihat Yıldız, BBP Kocaeli eski İl Başkanı Serhat Duyar, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, ilçe başkanları ile birçok parti mensubu katıldı. Grup, il başkanı Nihat Yıldız’ın açıklamalarının ardından Kocaeli Adliyesi önüne siyah çelenk bırakarak verilen takipsizlik kararını protesto etti.

 

Hazin bir fırsatçılık
BBP camiası olarak acılarının ikiye katlandığını söyleyerek sözlerine başlayan BBP Kocaeli İl Başkanı Nihat Yıldız, “ Dün itibariyle, dahili ve harici imkansızlıklara ve yalnız bırakılmamıza rağmen şehitlerimizin aileleri ve camiamızla yürüttüğümüz hukuki süreçle alakalı karar maalesef takipsizlikle neticelendirilmiştir. Ne hazin bir fırsatçılıktır ki, ne kadar manidardır ki bu takipsizlik kararı elim bir terör olayının şokunun yaşandığı ve bu bahaneyle ulusal medyaya sansür ve sınırlamaların getirildiği, internetin yavaşlatılmasıyla özgür sosyal medyanın devre dışarı bırakılmaya çalışıldığı bir günde onca hangamenin yaşandığı bir zaman dilimi içerisinde kamuoyuyla paylaşıldı” ifadelerine yer verdi.

 

Hayret ve kuşku ile
Kamuoyunun da hayret ve kuşkuyla takip ettiği bu süreç içerisindeki kusur, ihmal ve kasıtlar peş peşe ortaya çıkarılmaya başlandı. Helikopterin ne şekilde kırıma uğradığı, sonrasında oluşturulan bilgi kirlilikleri, müthiş teknolojik imkanlara rağmen enkaza ulaşılamaması rezil bir şekilde yürütülen arama kurtarma safhasının aslında örgütlü bir aramama ve kurtarmama süreci olduğunu, ulaşılamayan olay yerine aslında olayın hemen akabinde ulaşıldığı gibi nice gerçek, istihbari, inzibati, teknik bilgiler ışığında yüzlerce bilgi ve delille birlikte dava dosyasına girdi” dedi.

 

Olmayan gerekçelerle
Sözlerine devam eden Yıldız, “Dosyaya takipsizlik kararı veren savcı beye soruyorum. Kovuşturmaya gerek olmadığına dair kararın sonuç bölümünde (67’inci sayfa) “ Hava aracına” Çağlayancerit kalkışında uçuş planı dışında son anda binen yolcu, hava aracı kalkış ağırlığını etkilemesi ve uçuş dökümanına göre limit dışı olmasına sebep olması, doğru ise biz bu iddianameyi kabul edeceğiz. Yalnış ise, kendisi iddianamesini geri çekecek mi? Bu kesinlikle doğru değildir. Olmayan bir gerekçeyi hangi saikle buraya yazmıştır. Ya da yazılmışı mı imzalamıştır? Tavsiyem; bayramda memleketine gittiğinde ya da Kahramanmaraş sokaklarında gezsin. Taksiciye, dolmuşçuya, esnafa, tarlada çalışan çiftçiye sorsun desin ki, ben Muhsin Yazcıoğlu davasının takipsizlik kararı veren savcıyım. Bakalım ne cevap alacak?” dedi. Açıklamanın ardından grup, beraberinde getirdikleri siyah çelengi adliye binası önüne bıraktı.

Nuri AKÇAHARMAN

01 Temmuz 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR