MMO’dan Enerji Verimliliği Merkezi

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası, önceki gün Enerji Verimliliği Eğitimi ve Uygulama Merkezi’ni Sanayi Mahallesi’nde törenle hizmete açtı.TMMOB’...

BÜYÜT

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası, önceki gün Enerji Verimliliği Eğitimi ve Uygulama Merkezi’ni Sanayi Mahallesi’nde törenle hizmete açtı.

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası (MMO), Enerji Verimliliği Eğitimi ve Uygulama Merkezi’nin ikincisini önceki gün İzmit Sanayi Mahallesi’ndeki Çarşı Yapı’da törenle açtı. Açılışa TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Zeki Aygün, CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Ferhan Şensoy, çok sayıda makine mühendisi ve firma yetkilileri katıldı.

HEYECANLA AÇILDI
İzmit Sanayi Mahallesi'ndeki merkezin açılışında konuşma yapan Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara, “Karar aldığımız ilk günden beri büyük bir heyecanla yürüttüğümüz çalışmaların sonucunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Kocaeli şubemizdeki alt yapı desteği ve Enerji Verimliliği kongrelerinin Kocaeli Şubemiz yürütücülüğünde gerçekleştirilmesinin sağladığı bilgi birikimi sayesinde Enerji Verimliliği Eğitimi ve Uygulama Merkezi’ni çok kısa sürede açıyoruz” dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ
Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar ise enerji verimliliğinin Türkiye Makine Mühendisleri Odası’nın en önemli çalışma alanlarından biri olduğunu söyledi. Binaların ısı yalıtımı ve enerji performansı açısından değerlendirilmesi, yüksek verimli kazanlar, ısı tesisatı, bölgesel ısıtma tesislerinin kurulması gibi konuların enerji verimliliği açısından önem taşıyan konular olduğunu belirten Çakar, bu konularda eğitim, denetim ve belgelendirme gibi çeşitli faaliyetler yürüttüklerini kaydetti.

YETKİLİ KURULUŞ
Enerji verimliliği konusunda önemli kuruluşlardan biri olduklarını ifade eden Çakar, ''Odamızca enerji yönetimi kurslarını düzenleme konusuna özel önem verilmiştir. Enerji Verimliliği Kanunu gereğince yoğun bir hazırlık süreci tamamlanarak 28 Kasım 2009 tarihinde, odamız sanayi ve bina sektörlerinde enerji yönetimi kursları düzenlemek üzere 'B Sınıfı Yetki Belgesi' ile yetkilendirilmiştir'' diye konuştu. Enerji yönetimi kurslarını ilk olarak 2009 yılında İstanbul'da verdiklerini ifade eden Çakar, Kocaeli şubesinde ve çok sayıda ilde bu kursları başlattıklarını dile getirdi.

KURSLAR VERİLECEK
''Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı'' eğitimlerinde toplam 2 bin 283 kişiye belge verildiğini vurgulayan Çakar, ''Merkezimizde enerji yöneticisi kursları düzenlenecek, enerji etüt-proje ve test taleplerine yanıt verilecek. Mühendislik öğrencileri laboratuvar olanaklarından yararlanabilecek ve burada enerji verimliliği bilgilendirme eğitimleri yapılacak'' dedi.
Nedim Kara da müfredat gereği, buhar kazanı ve buhar tesisatları, endüstriyel fırın, pompa, havalandırma, soğutma sistemleri gibi enerji verimliliğini iyileştirmede kullanılan sistemlerin yer aldığı eğitimin merkezde uygulamalı bir şekilde verileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi.

31 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR