Deprem anmasına siyaset karıştı

Marmara Depremi’nin 12. yıldönümü anma programında adeta siyasi kriz yaşandı. Organizasyon eksikliğinden doğan sorunlar muhalefet ve iktidar parti tem...

BÜYÜT

Marmara Depremi’nin 12. yıldönümü anma programında adeta siyasi kriz yaşandı. Organizasyon eksikliğinden doğan sorunlar muhalefet ve iktidar parti temsilcileri arasında soğuk rüzgarlar estirdi. CHP’li Ahmet Elmas alanı terk etti.

Kentimizi sarsan 17 Ağustos depreminin üzerinden 12 yıl geçti, ama izleri hala silinmedi. 18 bine yakın can alan, yüz binlerce kişiyi evsiz bırakan 17 Ağustos Depremi'nde yaşamını yitirenler, her sene olduğu gibi bu sene de depremin merkez üssü Gölcük’ün Kavaklı sahilinde gerçekleştirilen törenle anıldı. 17 Ağustos 1999 günü saat 03. 02'de meydana gelen, herkesi uykuda yakalayan, Richter ölçeğine göre 7. 4 büyüklüğündeki deprem, ilimizde uzun süre sarılamayan yaraların açılmasına sebep oldu.

ZAMAN AŞIMINDAN DAVALAR DÜŞTÜ
Resmi kayıtlara göre ilimizde 9 bin 477 can verdiği büyük felakette yüz binin üzerinde insan da evsiz kaldı. Yaklaşık 24 bin kişinin yaralanmasına, çok sayıda kişinin sakat kalmasına neden olan depremde sadece ilimizde 17 bine yakın bina depremin ilk dalgasında çöktü. 91 bin konut orta hasar, 102 bin 822 konut az hasar gördü. 14 bin 133 işyeri hasar gördü. Yaklaşık 45 bin prefabrik konut yaptırıldı. 150 binin üzerinde vatandaş kalıcı konutlar yapılana kadar prefabrik ve çadırlarda yaşadı. Depremden sonra, binaların fenni sorumluları ile müteahhitlerin yasal sorumlulukları yıllarca tartışma konusu oldu. Açılan davalar belirsizlik nedeniyle uzun süre sonuçlanmayınca, 7. 5 yıllık yasal süre 2008 yılı Şubat ayında doldu ve zaman aşımı nedeniyle karara bağlanamadan düştü.

SİYASİ HAVA AĞIR BASTI
İlimizde açılan 900 davadan sadece 60'ı mahkumiyetle sonuçlandı. Bunların büyük bölümü para cezasına çevrildi. Sadece 9 kişi hapis cezasına çarptırıldı. İlimizde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler önceki akşam düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Marmara depreminin merkez üssü Gölcük'ün Kavaklı Sahili’ndeki Deprem Anıtı önünde geniş katılımlı bir anma programı organize edildi. Yüzlerce vatandaşın katılım gösterdiği anma etkinliklerine protokolün ilgisi yoğundu. Özellikle önceki senelerde yeterli katımı sağlayamayan CHP’nin önde gelen isimlerinin bu sene düzenlenen etkinliklerde neredeyse tam kadro yer alması dikkat çekti. İktidar ve muhalefet partilerinin boy gösterdiği anma etkinliklerinde siyasi hava ağır bastı.

BİR SAAT GEÇ BAŞLADI
Etkinliklerin başlangıç saati olarak duyurulan 21.00’da etkinlik alanındaki yerlerini alan CHP’liler yaklaşık bir saat boyunca programın başlamasını bekledi. Anma programı AKP’li vekil Fikri Işık, belediye başkanları Mehmet Ellibeş ve İbrahim Karaosmanoğlu ile vali yardımcısı Ali Sözen ve kaymakam Adem Yazıcı’nın alana teşrif etmesiyle başladı. Protokol konuşmalarıyla başlayan törende ilk sözü Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş aldı. Ellibeş, 17 Ağustos 1999'da deprem gerçeğinin Gölcük'ü çok kötü yakaladığını ve ağır bir fatura ödediklerini söyledi. Artık depreme hazırlıklı olduklarını belirten Ellibeş deprem felaketinin tekrarlanmamasını temenni ettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi

ALLAH’TAN RAHMET
Bugün buradan bir mesaj veriyoruz. Tüm topluma tüm insanların mesajımızı can kulağıyla dinlemesini istiyoruz. Bundan sonra olabilecek felaketlerde insanlarımızın hazırlıklı olarak yaşantılarını sürdürmeleri en büyük arzumuz, isteğimizdir. Bizim yaşadığımız acıları başkaları yaşamasın diyorum. Bu vesileyle depremde şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.” Mehmet Ellibeş’in konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu mikrofonu aldı. Karaosmanoğlu artık kentimizin deprem felaketine hazırlıklı olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu

DAHA AZ HASARLA ATLATIRIZ
“17 Ağustos depreminin ardından değil 12 sene, 52 sene geçse de asla unutmayacağız. O gün hiçbir hazırlığımız yoktu. Olmadığı için de acımız büyük oldu. Biz bu olaydan büyük bir ders aldık. 2004’ten sonra belediyelerin birleşmesiyle farklı stratejiler geliştirdik. Belediyeler olarak tüm planların tamamlandığı bir il olduk. Aradan geçen onca yılda birçok eksikliğimizi giderdik ancak halen eksiklilerimiz var. Allah korusun bugün aynı bir felaketle karşı karşıya kalsak çok daha az kayıpla atlatırız. Halen yapmamız gereken işlerimiz var. Depreme karşı sorumsuz hareket edemeyiz.”

TELGRAFLAR OKUNDU
Karaosmanoğlu’nun ardından vali yardımcısı Ali Sözen ve GESOTİM (Gölcük Arama Kurtarma) Başkanı Necmi Kocaman da kısa birer konuşma yaptı. Protokol konuşmalarının ardından Gölcük Belediyesi ve GESOTİM tarafından organize edilen anma etkinliğine davetli olan ancak katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile kimi bakanlar ve milletvekilleri tarafından
Gönderilen telgraflar okundu. Bu sırada CHP Gölcük İlçe Başkanı Caner Uzuner ve organizatörler arasında kısa süre tartışma yaşandı.

UZUNER TEPKİ GÖSTERDİ
CHP’li hiçbir yöneticinin isminin okunmamasına buna karşılık AKP’li birçok ismin anons edilmesine tepki gösteren Uzuner “Bu yapılan büyük bir ayıptır. Hiç kimsenin ismi okunmadı. Biz siyaset yapmanın peşinde değiliz ancak en azından ismen anons edilebilirdik” dedi. CHP’li meclis üyesi Ahmet Elmas bu sırada sinirlenerek alanı terk etti. Organizatörler daha sonra CHP’lileri tek tek sahneye çağırarak onore etti. CHP’liler programın sona ermesinden sonra alandan ayrıldı. Bu sırada alana gecikmeli gelen Lütfü Türkkan sahneye çıktı.

KAVŞAKLAR YENİLENDİ OKULLAR DEĞİL

Burada oldukça sitemkar bir konuşma yapan Türkkan şöyle konuştu “Kent olarak değil ülke olarak yaşadığımız asrın felaketini anmak tabi ki güzel ancak o günden bu güne değişen pek fazla bir şey olmadı. Kavşaklarımız yollarımız yenilendi ama eğitim almak için yavrularımızı gönderdiğimiz okullarımızın yüzde biri bile onarılmış değildir. Hastaneler keza aynı durumdadır. Depremin etkisiyle zarar gören birçok bina halen onarılmayı bekliyor. Umarım Allah bizi bir daha böyle bir felaketle karşı karşıya bırakmasın.” Program daha sonra depremin meydana geldiği saat olan 03.02’de deprem anıtına çelenk konulmasıyla son buldu.

17 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR