Davutoğlu: Siyaset meslek değil misyondur

Başbakan Ahmet Davutoğlu kadın milletvekili adaylarıyla buluştuğu toplantıya eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu kadın adaylara...

BÜYÜT

Başbakan Ahmet Davutoğlu kadın milletvekili adaylarıyla buluştuğu toplantıya eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu kadın adaylara 1947 yılında seçim sandıklarına kapanarak "sandık namusumuzdur" diyen Mersin Arslan Köyü kadınlarını örnek gösterdi. Tüm adaylardan sandığa sahip çıkmalarını istedi. Davutoğlu, "Sandıklara kadınlar sahip çıkarsa kimse o sandıklarda manipülasyon yapamaz. Kadınlar demokrasiye sahip çıkarsa kimse demokrasiye tuzak kuramaz" dedi.

 

ÜÇ DÖNEM KURALI

Davutoğlu kadın adaylara siyasetle ilgili tavsiyelerde bulunurken profesyonel hayattan kopmamaları çağrısı yaptı. Başbakan, AK Parti'deki 3 dönem kuralını hatırlatarak, kadın adaylardan siyasetin bir meslek olmadığına inanmalarını istedi:

"Ne iş yapıyorsanız, kısmi de olsa yapmaya devam edin. Milletvekilliği görevi, erkekler için askerlik gibi bir şeydi. Yapacak ve döneceksiniz. Siyasette kalıcı olacağınızı düşündüğünüzde doğal hayatınızdan kopmaya başlarsınız. 3 dönem kuralıyla sayın Cumhurbaşkanımızın devamını istediği kuralla, görevi yapıp, bir müddet doğal hayata dönün sonra gelecekseniz yine gelin. Siyaset misyondur, meslek değildir. "Size tavsiyem doğal hayatınızın akışını kesmeden siyasete tutunun. Siyasetin mutlaka ve mutlaka sizlerin katkısıyla bir nezaket ve zerafet alanı ve aynı zamanda kalıcılık arz eden bir makamdan çok, davanın süreceği makamların kalıcı olmadığı bir anlayışa ihtiyaç var."

 

28 ŞUBAT HATIRLATMASI

Davutoğlu 28 Şubat sürecinde Merve Kavakçı'nın başörtülü geldiği Meclis Genel Kurulu'nda Başbakan Bülent Ecevit tarafından dışarı çıkarıldığını hatırlattı. Kadın adaylara "Bir daha hiçbir kadına 'Meclis’ten dışarı' denmeyecek, 'gel gel ne olursan ol yine gel' diyeceğiz, herkese 'gel' diyeceğiz" ifadelerini kullandı:

"28 Şubat’ta saygıdeğer bir hanımefendiye, insancıl görünen bir başbakan, dışarı dışarı diye tempo tutturmuştu. Hepimizin eminim başı açık kapalı bütün kadınların o gün onuru kırılmış, hala hüzünle, biriken öfkesi demeyim ama hassasiyetiyle hatırlarsınız. Bu çileli yoldan bugüne gelinmişse kadınların gösterdiği gayretin büyük önemi var. Biz de hiçbir zaman, bugün size bakarken başı açık, kapalı, şu düşüncededir bu düşüncedededir diye bir an zihnimizden geçirmiyoruz."

"Meclis’teki çalışmalar itibariyle sadece kadın olduğunuz için sizi seçmedik. Her biriniz tek başınıza öznesiniz. Her kim sizi adece kadın olduğunuz için sizi siyasete yakıştırıyorsa, ona hayır diyeceksiniz. 'Ben burada özne olduğum için varım' diyeceksiniz" Başbakan Davutoğlu üniversitelerde başörtüsünün çıkarılması için ikna odaları kurulduğunu hatırlattı, "Kadınları ikna odalarına yönlendirenler Meclis dışındalar, onların ikna odalarına aldıkları kadınlarımız yeni Türkiye’nin kurucu insanları olarak Meclis’e giriyorlar" dedi.

 

KOCAELİ HEYETİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve esşi Sare Davutoğlu’nun katıldığı programa AKP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, milletvekili adayı Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Ayşe Müge Olşen’de katıldı.

16 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR