Tarım Çalıştayı başladı

Doğal Kaynakların Korunması ve Geliştirilmesi, Bitkisel Üretim ve Bitki Koruma, Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı, Gıda Güvenliği olmak üzere 4 ana t...

Doğal Kaynakların Korunması ve Geliştirilmesi, Bitkisel Üretim ve Bitki Koruma, Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı, Gıda Güvenliği olmak üzere 4 ana tema çerçevesinde odak gruplar belirlenen tarım çalıştayına konunun uzmanı birçok akademisyenin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan ve KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır katılım sağladı.

 

KATMA DEĞERİMİZİ ARTTIRACAĞIZ

Tarım çalıştayında konuşan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, “Kocaelimiz için önemli bir çalıştay. Önemli bir sanayi kentinde yaşıyoruz. 300 km’lik alan içerisinde tarımsal üretim alanında kendine has bir toprak yapısı olan bir kent Kocaeli. Ülkemize tarımsal alan da üretim gücümüze katkı sağlamak istiyoruz. Tarım ülke olarak vazgeçemeyeceğimiz alan. Bu topraklarda üretilen ürünlerle katma değerimizi arttıracağız. Bu anlamda yapılacak çalışmaların en önemlisi burada olması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer doğu Marmara illerine oranla toprak verimliliği çok daha yüksek Kocaeli’de. Bu değerleri değerlendirerek üretime dahil etmeliyiz. Planlı ve düzenli çalışmalıyız” dedi.  

 

VERİMLİ TOPRAKLARI KULLANMALIYIZ

Bu Çalıştayda değişik alanlarda çalışmalar yapılacak diyen Mustafa Ayhan “Bugün sorunlarımızı tarımsal alanda ortaklaşa olarak masaya yatıracağız. İsrail başta olmak üzere ülkeler arasında tarımsal alanda ciddi bir rekabet söz konusu. Biz de klasik aile ekonomisi şeklinde gelişen aile ekonomisinin örnekleri dünyada pek yaygın değil artık rekabet edebilecek seviyeye gelmek zorundayız. Üretim tarzındaki nitelik değişikliklerini yakalamalıyız.  Üreten bir Kocaeli olmaktan çıkıp tüketen bir Kocaeli olmamak adına verimli topraklarımızı kullanmalıyız” açıklamasında bulundu.

 

20 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ

Marka Genel Sekreteri Mustafa Ayhan’ın ardından konuşan İl Tarım Müdürü İlhan Özel, “Tarımın milli istihdamdaki yeri bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki gelişmeler tarladan sofraya kadar güvenilir gıda üretilmesini politika haline getirmiştir. Çiftçilerimizi kalkındırma aracı her geçen gün çalışmalar yapılmaktadır. Kırsal gelişme programları uygulanmaktadır. Ekonomik ölçekte üretim yapılabilmesi için önlemler alınmaktadır. İlimizde bu stratejiler doğrultusunda 41 tane ekonomik yatırımla 20 milyon destek verilmiştir. Tarım konusunda avantajlıyız. İyi bir planlamayla büyük bir potensiyele dönüştürülebilir. Tarımda yeni bir dirilişe vesile olmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

 

TARIMSAL ALANLAR AZALMAKTADIR

KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır, “Artan nüfus ile birlikte yapılaşmanın artması ve bunun etkisiyle birlikte su kaynaklarına erişimin ve elverişli alanların korunması daha fazla önem taşımaktadır. Doğal kaynakların azaldığını görüyoruz. Kocaeli’de tarıma el verişli araziler giderek azalmaktadır. Bu da gıda güvenliği alanında riskleri arttırmaktadır. Yeni önemli projeler geliştirilmeli. Su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmeli” dedi.  

 

KAYNAKLAR DOĞRU KULLANILMALI

Krizler gelecekte de en önemli sektörün tarım ve ürün olarak da gıdanın olduğunu bizlere göstermektedir diyen Bekir Çakır “Kaynaklar doğru kullanılmalı. Üniversite sanayi iş birliği kapsamında gerçekten önemli işler yapılıyor. Bu işbirliklerinin tescillenmesi adına bizim üniversitemizin yaptığı anlaşma ödül almıştır. Tarım üreticilerinin de üniversite ile organize olarak çalışması büyük önem arz etmektedir. Üreticilerimizin refahını arttırma yönünde katkı sunulacaktır” şeklinde konuştu.

 

TARIMA EL VERİŞLİ BİR BÖLGEDEYİZ

KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır’ın ardından Tarım Çalıştayı’nda konuşan Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak Büyükşehir’in tarımsal alanlara yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vererek, “Kocaeli özellikle tarımsal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği nadir kentlerden biridir. Tarıma el verişli bir bölgedeyiz. Tarım arazileri ilimizin yüzde 30 toprak alanını kapsamaktadır. Kentte ne varsa köylere götüreceğiz demiştik. Bugün köylerimizin cazibesi her geçen gün artıyor. Başkanımız susuz, yolsuz ve alt yapısı olmayan köy kalmayacak demiştir. Ve göçler köylerden kentte ziyade tersine başlamıştır” dedi.

 

40 BİN KM TARIM YOLU

40 bin km civarında tarım yolu açıldı diyen Zekeriya Özak “Halen fiziki şartları arttırma anlamında çalışmalar yapılıyor. Biz her zaman üretenin yanında yer aldık. 15 bin adet kovan altlığı, 500 adet termo kovan ve 700 ton yem bitkisi dağıttık. 1200 ton daha yem bitkisi dağıtacağız. 50 bin adet mavi sertifikalı ceviz dağıtım yapacağız. Sera naylonu dağıtım yapıldı. Kandıra’da hindi yetiştirme teşvikleri yapılıyor. Kandıra’da manda yetiştiriciliğini de destekliyoruz. Teknik bilgilendirme hizmetleri yapılıyor” diye konuştu.

 

SONUÇ BİLDİRGESİ PAYLAŞILACAK

Çalıştay sonucunda elde edilen çıktılar ”Çalıştay Sonuç Bildirgesi" olarak katılımcılar ile paylaşılacak ve değerlendirilecek. Bu değerlendirmeler sonucunda nihai rapor uygulanmak üzere ilgili kurum paydaşlarına iletilecek ayrıca kamuoyu ile paylaşılacak. Genel sektörü kapsayan bu çalıştay sonucunda üretilen çıktıların daha spesifik alanlarda alt çalışmalara yönlendirici ve çatı niteliğinde olması bekleniyor. Serkan BORLAK  

 

27 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR