Nemli ve sıcak havalarda neler yapılmalı?

Yaz mevsiminin en sıcak ve nemli günlerini yaşıyoruz. Güneşin çok daha yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda baş dönmesi, nefes alamama, aş...

BÜYÜT

Yaz mevsiminin en sıcak ve nemli günlerini yaşıyoruz. Güneşin çok daha yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda baş dönmesi, nefes alamama, aşırı terleme gibi şikayetler herkesi rahatsız ediyor. Peki günlük yaşam kalitesini daha da zorlaştıran sıcaklar bizleri nasıl etkiliyor, hangi sorunları beraberinde getiriyor ve bu sorunlarla başa çıkmanın yolları neler?


Yüksek Sıcak ve Nem Sağlığınızı Olumsuz Etkileyebilir!
Hava sıcaklıklarında ve nem oranlarında son günlerde görülen artışlar, yaşanan ısı değişimleri sadece tansiyon ve kalp hastalarını değil, sağlıklı kişileri bile son derece olumsuz etkiliyor. Ancak özellikle 4 yaşın altındaki çocuklar, yaşlılar, hamileler, aşırı kilolular, solunum rahatsızlığı, kalp –damar hastalıkları ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler açısından ciddi riskler oluşturmakta. Sıcak ve nemli ortamda kalarak güç efor sarf eden kişilerde halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme gibi belirtiler görülebilirken, hava akımının olmadığı kapalı ortamlarda kalan kişiler de sıcak çarpması etkili olmaktadır. Ayrıca aşırı sıcak ve nem ruhsal sağlığı da olumsuz etkilemekte, sinirlilik hali, uyku bozukluğu ve öfke patlamaları gibi sorunlara yol açmaktadır. Solunum zorluğuna da yol açan sıcak hava sebebiyle özellikle kalp hastalarının daha da dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu havalarda kendini zorlayan hastalarda kalbin iş yoğunluğunun artması ve daha fazla yorulması kalp krizi riskinin oranını da arttırmaktadır.

Yaz aylarında yaşanan sıcak havalarda vücut, ısısını düşürmek için terlemektedir. Terle birlikte kaybedilen sıvı ve tuz sebebiyle bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Bu durumlarda sıvı takviyesinin yapılması ve gerektiğinde doktor kontrolünde alınan tuz miktarının artırılması gerekmektedir.

Yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de daha verimli ve rahat yaşayabilmek için kullanılan klimaların oluşturduğu hastalıklardır. Vücudun ani sıcak ve soğuk hava değişimine karşı kendini koruyamaması sebebiyle birçok solunum yolu hastalıkları kendini göstermektedir.

Aşırı Sıcaklardan Korunmanın Yolları
Aşırı sıcak ve nemli havanın metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkilemesini engellemek ve yaşanan sıcak günleri sağlıklı geçirmek için alınacak bazı önlemler:

 • Zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmayın.
 • Kapalı alanların havalandırılmasına özen gösterin.
 • Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketin. Suyun yerini hiçbir şeyin tutmadığını, çay ve kahvenin diyüretik etkiyle vücuttaki suyu azalttığını unutmayın.
 • Hafif yemekleri ve sulu yiyecekleri (meyva, salata, çorba vb.) tercih edin, yağlı ağır yemeklerden ve aşırı yemekten kaçının.
 • İnce, açık renkli, pamuklu bol giysiler giymeye özen gösterin. Geniş kenarlı şapkalar kullanın ve ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanın.
 • Sık sık ılık su ile duş alıp serinlemeye çalışın.
 • Güneşlenmeden ve/veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu güneş kremi sürün.


Klima Kullanıyorsanız
İç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkının 6 dereceyi geçmesi, özellikle kalp, akciğer ve şeker hastalarını olumsuz etkiliyor. Terlemiş olarak klima hava akımına maruz kalınması ise tavsiye edilmiyor. Klima, araç içinde camlara gelecek şekilde, ev ya da işyerlerinde ise doğrudan yüz ve vücuda gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Sıcaktan korunurken başka sorunlarla karşılaşmamak için alınabilecek bazı önlemler:

 • Klimayı çalıştırmadan önce ortamı havalandırın.
 • Klimanın hava üfleme kanatlarının direk olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilir.
 • Klimanızı çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle yaparak daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin.
 • Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
 • Çok sıcak almayan ama çok nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
 • Klimanın filtresini düzenli aralıklarla (ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda 2 kez) temizleyin. Tıkanan filtreler enerji sarfiyatının normalden daha fazla artmasına neden olurken iyi temizlenmeyen klimalarda üreyen organizmalar alerjik rinit, astım ve lejyoner hastalığına yol açabilir.

30 Temmuz 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR