İşte depremin Anayasası!

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 12 yıl geçtikten sonra hükümet net bir adım attı. Türkiye’nin ‘deprem anayasası’, 17 Ağustos depreminin yıldö...

BÜYÜT

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 12 yıl geçtikten sonra hükümet net bir adım attı. Türkiye’nin ‘deprem anayasası’, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın ayrıntılarını açıkladığı ‘Ulusal Deprem Strateji (USDEP) Planı’na göre, bundan böyle herkes depremle ilgili gelişi güzel yorum yapamayacak. Plan, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi. Alınacak tedbirlerle ilgili yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen depreme karşı stratejik planlama sürecinde depreme karşı güçlendirilmesi gerektiği halde bunu yapmayanlara para cezası uygulanacak ve bina güçlendirme parası bina sahibinden tahsil edilecek.

USDEP-2023 eylem planındaki bazı başlıklar şöyle:
Tsunami erken uyarı sistemi kurulacak.
Deprem risk analizleri ve deprem senaryoları oluşturulacak.
Türkiye genelinde bina envanteri çıkarılacak ve mevcut yapılar hasar görebilirlikleri ve riskleri esas alınarak gruplandırılacak.
Köprü ve viyadüklerin yanı sıra doğalgaz-elektrik hattı gibi tesisler güçlendirilecek.
Depremi yaşamış büyük illerde deprem müzeleri kurulacak.
İnşaat sektöründe çalışan yönetici personelin hizmet içi eğitimi sağlanacak.
Tarihi binaların ve doğal kültürel mirasların depreme karşı dayanıklılıkları test edilip yetersiz görülenler desteklenecek.
Konuyla ilgili yöneticiler ve karar vericilerin fikir ve dil birliğine varması sağlanacak. Kamuoyunu bilgilendirme konusunda deprem uzmanları uyarılacak. Bu amaçla, Etik Değerler Belgesi hazırlanacak.
Uzman afet yöneticileri yetiştirilecek. Afet gönüllülük sistemi geliştirilecek.

18 Ağustos 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR