Hal esnafı: Rusya sebzemizi alsa ne olur, almasa ne olur?

Geçtiğimiz 24 Kasım tarihinde Rusya’nın SU-24 tipi savaş uçağı dakikalarca sınır ihlali yapmış ve 5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edildikten sonra dü...

Geçtiğimiz 24 Kasım tarihinde Rusya’nın SU-24 tipi savaş uçağı dakikalarca sınır ihlali yapmış ve 5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edildikten sonra düşürülmüştü. İki ülke arasında krize neden olan bu olay Türkiye’nin Rusya ihracatını da olumsuz etkiledi. İki ülke arasındaki ihraç ürünlerinin arasında büyük yer kaplayanlardan biri de meyve sebzeydi.

 

TIR’LAR BEKLİYOR

TIR’ları günlerce sınırda bekleterek içeriye almayan Rusya, Türkiye’den sebze ve meyve almayacağını açıklamıştı. Bunun üzerine ihraç edilemeyen malların iç piyasaya yayılarak fiyatları düşüreceği söyleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Kocaeli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (KOMESKOM) Başkanı Hüseyin Balkaya, “Bu konu bizi değil Rusya’yı etkiledi” dedi. Piyasadaki beklentiyi yorumlayan hal esnafı ise durumu iki cümleyle özetledi: “Bizim ülkemiz dünya rezervi durumunda. Rusya alsa ne olur, almasa ne olur?”

 

“BİZİ DEĞİL RUSYA’YI ETKİLEDİ”

Konu ile ilgili kendisiyle görüştüğümüz KOMESKOM Başkanı Hüseyin Balkaya, “Rusya bize mal almaması ile herhangi bir etkide bulunamadı. Mallar Türkiye’ye Antalya’dan çıkıyor. Havalar soğuduğu için fiyatlarda yükselme oldu. Antalya’da fiyatlar günlük olarak fiyat belirleniyor. Burada tek fark eden nakliye fiyatlarıdır. Kocaeli’de birim fiyatı ne ise orada da odur. Biz komisyonların veya aracıların Rusya’yla ilgili herhangi bir etki etmesi söz konusu değildir. Haberlerde gördüğümüz kadarıyla bu durum bizi değil Rusya’yı etkiledi. Onların fiyatlarında aşırı bir yükselme oldu. Türkiye’den onlara diğer ülkelere göre daha ucuza gidiyordu. Mesela onlar limon bulamıyorlar şu anda” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ - Seval KARAHAN

 

MANAV VE KOMİSYONCULARIN YORUMLARI

Yaşar Atam: Fiyatlar uçtu

“Biz sadece iç piyasaya çalışıyoruz. Ama Rusya’nın mal almaması bizi hiç etkilemedi. Fiyatlarda herhangi bir düşüş yok, artış var. Uçak düştü, fiyatlar uçtu. Bizim sattığımız ürün zaten belli; yeşillik aynı yeşillik, pırasa aynı pırasa.”

 

İbrahim Karaman: Rusya etkilemez

“Rusya’nın bu kararı bizi hiç etkilemedi. Şu an malların en noksan olduğu dönem olması nedeniyle fiyatların düşmesi bir yana hepsi yükselişte. Sadece portakalın fiyatı düşebilir. Onun da ihracatla ilgisi yok. Mandalinanın fiyatının yüksek olması, Adana, Mersin, Finike’de portakalların bollaşması ürünün fiyatını düşürür. Rusya’nın en çok aldığı mallar domates, limon ve portakaldır. Ürünleri almayı bıraktığında piyasada fiyatlar düşecek olsa en çok bu ünün fiyatı düşerdi. Ancak düşmenin aksine yükselme var.”

 

Ahmet Boran Kılıçkap: Fiyatlar yükseldi

“Rusya uçağı düştükten ve bu kararı verdikten sonra da alışverişe devam etti. Ürünlerimizi almaya 1 Ocak’a kadar devam edecek. Ancak bu da önemli değil. Çünkü ülkemiz meyve sebze açısından dünyanın rezervi durumunda. Rusya alsa ne olur, almasa ne olur? Rusya’nın mal alıp almaması bizi hiçbir şekilde etkilemez. Piyasadaki fiyatlara hiçbir dokunuşu olmadı. Geçen sene nasılsa bu sene de aynı. Hatta mevsim değiştiği için fiyatlar düşmedi, yükseldi.”

 

Caner Çakıroğlu: En çok domates gidiyor

“Rusya’nın uçak olayından sonra Türkiye’den mal almayı bıraktığı söyleniyor, ancak bu doğru değil. İhracat sürüyor. İç piyasadaki fiyatlar da düşmedi, aksine yükseldi. Rusya’ya en fazla ihraç edilen ürün domatestir. Onu da fiyatında bir değişme yok. Diğer ürünlerden söz edecek olursak onların fiyatlarında da düşme değil yükseliş var.”

 

Şeref Şener: Fiyatlar aynı

“Henüz bize gelen ürünlerde bir fiyat değişikliği olmadı. Elimizde bulunan meyve ve sebzelerin fiyatları şu an ki mevsime göre uygun.”

 

Çetin Özbek: Az değişim oldu

“Fiyatlarda çok fazla değişiklik görülmedi, ama mandalina, portakal muz ve patatesin fiyatlarında 50 kuruş-1 TL arasında değişiklikler oldu.”

 

Ömer Kaya: Farklılık yok

“Fiyatlarda bir değişiklik görmedik, mevsime göre ürünlerimizin fiyatları gayet uygun.”

 

SEBZE-MEYVE FİYATLARI

Limon             75 kuruş

Domates         3.50 TL

Salatalık          3.50 TL

Patlıcan           3.50 TL

Soğan              2 TL

Patates            2 TL

Nar                  3 TL

Ayva               3.50 TL

Muz                6.50 TL

Elma               3.50 TL

Portakal          3.50 TL

Mandalina       3.50 TL

17 Aralık 2015 Kocaeli- EkonomiYÜKLENİYOR