Kandıra’da 48 madde geçti

Kandıra Belediyesi’nde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci oturumu geçtiğimiz günlerde yapıldı. Gündeme alınan 61 maddeden 48’i üzerin...

Kandıra Belediyesi’nde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci oturumu geçtiğimiz günlerde yapıldı. Gündeme alınan 61 maddeden 48’i üzerinde anlaşma sağlanırken, kalan 13 madde ise 25 Nisan’daki görüşmede yeniden ele alınacak.

 

13 MADDE YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Hizmet-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu ve kurumda çalışan 40 kadrolu personel 55 TL ile 75 TL arasında yevmiye alıyordu. Taslakta, 56 lira olan 15 kişinin yevmiyeleri 75 liraya yükseltilerek üzerine yüzde 25 oranında zam yapılması talep edildi. Yevmiyesi 75, 20 ve 81 lira olan 6 işçiye taban ayarlaması yapılmadan sadece zam yapılması talep edildi.

 

13 MADDE ELE ALINACAK

İşçilerin sosyal haklarına da ücret zammı gibi yüzde 25 oranında bir yapılması istenirken, toplantıda 61 maddeden 48’i üzerinde anlaşma sağlandı. Kalan 13 madde ise 25 Nisan’da görüşüleceği, bu görüşmede ise sendikal izinler, görev alanlarının teminatı, sendika üyeliğinin güvencesi, mobbing ve eşit davranma yükümlülüğü, askerlik hizmeti nedeniyle iş yerinden ayrılma, branşta çalışma, iş ve iş yeri değişikliği, sosyal yardım ödemeleri, taban ücret ve ücret zammı, gece zammı, sorumluluk ödemesi, fazla çalışma, sürelerle çalışma ve ücretleri, vasıta tahsisi ve ücreti, bildirim önelleri ve iş akitlerinin feshi ile hasar bedelinin kesinti ve ödeme şekli konuları ele alınacak.

19 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR