KOTO Başkanı Özdağ: Hükümet hemen kurulmalıdır

Parti liderlerine seslenen Özdağ, “Seçimler sonrasında 40 milyar dolar kaybımız var. Hükümeti bir an önce kurun. Kırmızı çizgileri pembeleştirin” ded...

Parti liderlerine seslenen Özdağ, “Seçimler sonrasında 40 milyar dolar kaybımız var. Hükümeti bir an önce kurun. Kırmızı çizgileri pembeleştirin” dedi.

 

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), geleneksel olarak düzenlenen ‘7 ilçede 7 iftar’ programlarının sonuncusunu önceki akşam İzmit’te gerçekleştirdi. KOTO binasında bulunan Beyt’ül Kebap’ta düzenlenen iftara kent protokolü de büyük ilgi gösterdi.

 

GENİŞ KATILIM VARDI

Programa; Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe, AKP milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu v Cemalettin Kaflı, HDP Milletvekili Ali Haydar Konca, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe, KSO Meclis Başkanı Tahsin Tuğrul ve davetliler katıldı.

 

“TİCARETİN YÜZDE 17’Sİ KOCAELİ’DE YAPILIYOR”

3 bin kişinin katıldığı iftar yemeği sonrasında İl Müftü Vekili İlyas Öztel tarafından dua edildi. Daha sonra konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, “7 ilçede 7 iftar yapıldı. İlimizin ticari amirleri burada. Her zaman bir ve beraber olmanın bizlere fayda sağladığını görüyoruz” dedi. Pozitif ayrımcılık istediklerini dile getiren KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Evet, bizler bunu istiyoruz. Kocaelili iş adamları ülkemizin refahı için çalışıyor. Bu ülkenin yüzde 17 ticareti bu ilde gerçekleşiyor” açıklamasında bulundu.

 

LİDER KENT KOCAELİ

Kocaeli’deki ticaret erbabının çalışıp vergisini ödediğini dile getiren Başkan Özdağ, şöyle konuştu: “Kocaeli vergi tahsilatında yüzde 93 seviyesinde. Çek ödemelerinde de yüzde 97 oranı ile Türkiye birincisiyiz. Tüccarlarımızla gurur duyuyoruz. Bizler üreten, ürettiğini pazarlayan, markalaşan iş adamları olmak istiyoruz. Merhum Cumhurbaşkanı Özal önümüzü açmıştır. O dönemde 3 milyar dolar ihracatımız bugün 160 milyar dolar seviyesine geldi. Fakat bugünkü kapasitemizin 6 katını yapabiliriz. Büyüme hızı üstü üste gelen seçimler sonrasında beklenen seviyenin altında kaldı. Yüzde 3 büyüme yetmiyor. Bu ülkenin GSMH kişi başına 25 bin dolara çıkmalı. Seçimler nedeniyle 40 milyar dolar kaybımız oldu. Koşmamız için beklemeye tahammülümüz kalmadı.”

 

“KIRMIZI ÇİZGİLER PEMBE OLSUN”

Siyasilere de seslenen KOTO Başkanı Özdağ, “O kırmızı çizgiler pembeye, belki turuncuya çevrilmelidir. Renklerin yumuşatılması lazım. İş dünyasının beklentilerini karşılamak gerekiyor. Yapısal reformlar hayata geçirilmeli. Hükümetin hemen kurulması gerekiyor. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Bunu başarabilmek için, bu başarıya ulaşmış ülkelerin yapısal anlamda yaptıklarını biz de yapmalıyız” diye konuştu.

 

ARA ELEMAN SORUNU

“Kalkınma yerelden başlar” diyen Özdağ, konuşmasına şu ifadelerle devam etti: “Oda olarak üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Düzenlediğimiz fuar organizasyonlarına devam etmek istiyoruz. İstihdam problemi yaşanıyor. Bu yönde bizlere talepler gelmektedir. Özellikle yetişmiş ara eleman bulmakta çok zorlanıyoruz. Bu sorun için proje geliştirdik. Meslek liselerinin odalara devredilmesi noktasında çalışmaları TOBB nezdinde yaptık. Meslek liselerinin rol model olması için çalışıyoruz. Arslanbey OSB Meslek Lisesi’ni aldık. Bu yıl içerisinde eğitime açacağız. Bu noktada yetiştirmek istediğiniz öğrencileri bize yönlendirin. Bu okullarda eğitim gören öğrencilerin mühendislerin alamadıkları maaşları alacakların garantisini biz veriyoruz” dedi.

 

“ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kısa konuşmasında iş adamlarının fakir soflarına oturmalarını istedi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Sizlerin önünüzden engelleri kaldırmak bizim temel önceliğimizdir. Birlik ve beraberliğin teminatı tacirdir. Tacirlerin güven içerisinde hizmet etmesi çok önemlidir. Kocaeli bu anlamda önemli yerdedir. Ticaret kurallara uygun yapılmaktadır” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR