Bekaert’te toplu sözleşme süreci başladı

Taslağa göre sendika; saat ücretine birinci yılda 2.70 TL, ikinci yıl için işyeri ortalamasına yüzde 15’ lik oranda zammın uygulanması talep edildi....

Taslağa göre sendika; saat ücretine birinci yılda 2.70 TL, ikinci yıl için işyeri ortalamasına yüzde 15’ lik oranda zammın uygulanması talep edildi.

İzmit Bekaert fabrikası önünde işçilerle bir araya gelen Şube Başkanı Telat Çelik, “Zor günlerden geçiyoruz. Bizler sendika olarak 12 Eylül 1980’de darbesi olduğunda kapatılan, genel başkanı öldürülen, bütün yöneticileri idamla yargılanan, en az yatanı 5 yıl yatmış, işkence görmüş, bedel ödemiş bir sendikanın bugünkü yöneticileri olarak belki de bu girişim gerçekleşseydi bir spor salonunda elleri arkadan kelepçelenmiş, fabrikada toplu sözleşme sürecini bırakın, ülkede yaşanan kaosla birlikte evimize götürdüğümüz ekmeği dahi garanti altına alamayacak bir süreci yaşayacaktık. Sıkıntılı bir süreçten bu ülke birlik beraberliği sağlayarak çıktı. Darbe kimden ne gerekçe ile gelirse gelsin sendika olarak geçmişte bedelini ödediğimiz bu süreci şiddetle lanetliyoruz. Buna kim yelteniyorsa, kim bununla birlikte çaba sarf ettiyse, hukuk içerisinde en ağır cezayı almasını canı gönülden diliyoruz” dedi.

 

MESS’TEN İSTİFA ETMEYE İKNA ETTİK

Bekaert kurulduğundan beri süreçleri içerisinde hep grup sözleşmesi içinde mücadele etti diyen Çelik “Kendi içine sindiremediği oranları, mücadelesinin karşılığı olamayan oranları kabul etmek ve almak zorunda kaldı. Zaman içerisinde buna bağlı olarak işverenle birebir bu durumu düzeltmek için protokoller de yaptık. Bugün bundan 2 yıl önce ortaya koyduğumuz mücadele ile işverenimizi MESS’ten istifa etmeye ikna ettik” açıklamasında bulundu.  

 

ice11-211.jpg

 

BİR SÜREÇ OLACAK

Sizin ilk defa yaşayacağınız, kendi göbeğinizi kendinizin keseceği, kendi geleceğinize karar vereceğiniz süreci bugün burada hayata geçirme fırsatı bulduk diyen Çelik “Bu süreç aslında bizim şube sendika olarak toplu sözleşme süreçleri gibi olsa da Bekaert işçisi açısında geçmişte eksik, yarım kalan süreçleri telafi edeceğimiz, kısmen bir başlangıç yapacağımız bir süreç olacak” ifadelerini kullandı.

 

HER MADDE GREV SEBEBİ

Bizim için sıradan kuru bir toplu sözleşme değil diyen Sendika Başkanı Çelik “Bugün işverenimize toplu sözleşme taslağımızı verdik. İşveren de bu sürece bakarken her bir maddesini, kuruşunu, virgülünü aylardır tartışıyoruz. Bizim için her bir madde grev sebebi. Tabiki işverenimiz ile konuşacağız. Müzakere edeceğimiz maddeler bazı şeylere razı olacağımız süreç değil. İşverenimizin de böyle bakması lazım. Üzülen Bekaert işçisinin üzgünlüğünün giderileceği bir süreç olarak değerlendirilecek” dedi.

 

2 YILLIK SÖZLEŞME

Sadece Bekaert işçisi açısından TİS süreci olabilir diyen Çelik “Ama bu süreç metal işkolunda çalışan diğer işçilerin gözünü yönünü döndüğü veya başka sendikalarda örgütlü olan, hiç örgütlü olmayan sendika tercihi yapacak olan işçilerin yönünü döndüğü bir sözleşme olacak. 1 Eylül 2016 yürürlüklü 2 yıllık bir toplu sözleşme taslağı hazırladık. Bu toplu sözleşme taslağı içerisinde bu fabrikada işçi arkadaşlarımız 6 gün çalışıyor 2 gün tatil yapıyor. Dolayısıyla ücretlendirilirken çoğu arkadaşımız 270 saat üzerinden ortalama ücretlendirme yapılıyor.

 

SOSYAL HAKLARA ZAM

Biz bu taslakta artık burada ücretlendirme sisteminin çalışma sistemi 6’ya 2 olmasına rağmen tatil sayılan ücreti ödenmeyen günlerin de ücretinin ödenmesi, yani 300 saat üzerinden bir ücretlendirme yapılmasını istiyoruz diyen Çelik “Yakacak yardımının aylık 140 TL’ye çıkartılmasını istiyoruz. İşyerinde iş akdi devam eden işçilerin ölüm olayı ile karşılaştığında kanuni mirasçılarına 50 bin TL ücret verilmesini istiyoruz. İşyerinde çalışan üyelerimize her yıl için yılda 2 gün ücreti işveren tarafından ödenen mazeret izni öngörüyoruz. Ulusal bayramlarda resmi tatil günlerinde şu anda uygulanan fazla mesai ücretlerinin yüzde 250 olmasını talep ediyoruz. Dini bayramlarda bayram ödeneği olarak 1’inci yıl 711 TL bayram parası istiyoruz. İşyerinde erzak yardımı yapılıyor. Bu erzak yardımının 1 Eylül’den itibaren net 475 TL olmasını istiyoruz. Yılbaşında işçilere ödenen erzak paketimizin 300 TL olmasını istiyoruz. Türkiye’de emeklilik yaşı uzatıldı. İşyerindeyıllık izinler yeniden düzenlendi. 1-5 yıl arasında çalışanlara yılda 20 gün, 5-25 yıl olanlara 24 gün, 15-20 yıl olanlara 28 gün, 20-25 yıl olanlara 30 gün, 25 yıldan fazla olanlara 32 gün yıllık ücretli izin istiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

YÜZDE 10 GECE ZAMMI

İzin parası için 1’inci yılda 776 TL izin parası istiyoruz diyen Çelik “İhbar tazminatı süreleri yeniden düzenledik. 6 aya kadar hizmeti olanlara 3 hafta, 6-18 ay olanlara 5 hafta, 18-3 yıl hizmeti olanlara 7 hafta, 3 yıldan fazla hizmeti olanlara 9 hafta ihbar tazminatı öngörüyoruz. Vardiyalı çalışanların ortalama yaşam ömrü daha az ve daha çok yıpranıyorlar. Bizim sözleşmemizde yüzde 10 gece zammı var. Bu dönem yüzde 40 teklif ediyoruz. Bu dönem ücret zammımız herkesin almakta olduğu saat ücretine birinci yılda 2,7 ücret zammı talep ettik. Sosyal haklarımıza ikinci yıl yıllık enflasyon artı 3 olacak. Saat ücretlerine gelecek İkinci yıl zammı olarak birinci yıl zammından sonra işyeri ortalamasına yüzde 15’lik bir oranın ortaya çıkardığı rakamın herkese uygulanması şeklinde olacak. Artık 6 aylık zam döneminden vazgeçip yıllık zam dilimine Bekaert’te geçmiş bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK 

29 Temmuz 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR