Eryürek, Alemdar’dan ilk intikamını aldı!

AKP Derince eski ilçe başkanı Mehmet Eryürek, dün internet sitelerine bir video servis ederek Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’dan ilk intikamını...

BÜYÜT

AKP Derince eski ilçe başkanı Mehmet Eryürek, dün internet sitelerine bir video servis ederek Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’dan ilk intikamını almış oldu

29 Mart 2009’da yapılan seçimlerde Aziz Alemdar’ın belediye başkanı seçilmesini sağlayan ilçe başkanı Mehmet Eryürek, ilçe başkanlığı seçimleri sonrasında Aziz Alemdar ile ters düştü. Eryürek intikamını almak için düğmeye bastı. Daha önce elimde belge ve kayıtlar var diyen Eryürek, dün internet sitelerine bir video göndererek ilk intikamını aldı. Videodaki görüntülerde 1,5 yıl önce İstanbul’dan Derince Belediyesi’ne gelerek personele eğitim veren belediye hesap uzmanı Erkan Karaaslan’ın verdiği eğitim sırasındaki görüntüler yer alıyor.

EĞİTİM, VİDEOYA ALINDI
Alınan bilgi ve iddialara göre, belediye hesap uzmanı Erkan Karaaslan, Aralık 2011’de Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın isteği üzerine belediyeye gelerek meclis toplantı salonunda maliyet hesabı yapan personele eğitim verdi. Karaaslan, eğitimlerde şunları söyledi; “Gelip Derince Belediyesi’ni incelemesinler diye mali işlerle ilgilenen arkadaşlarla birlikte bir takım riski azaltan çalışmalar yaptık. Bundan sonrası, bilmiyorum hayırlısı. Risk esaslı bir denetim modeli var.

“BAZI VERİLER RİSK İÇERİYOR”
Hesaplardaki bazı veriler risk içeriyor. Bunları düşürdüğünüz zaman denetimde eşit değerin altında kalıp denetim yapılmama ihtimali var. Bunu göreceğiz. Bunun için dün ve bir önceki gün bir takım çalışmalar yürüttük. İşin doğası gereği bir takım risk içiren olaylar var Derince Belediyesi’nde. Yani ödeneklerin çok yoğun kullanımı, avansların yoğun kullanımı, bir takım bazen kredi olarak kaydedilmiş olması, emanetlerde bazen yüksek rakamlar, takipte olan 10 milyon civarında olan bir borç, uzun ve büyük rakamlarda kamuya olan borçlar sıkıntı.

“GELİN BİZİ DENETLEYİN”
Ciddi bir borç var. Bütün bunlar gelin beni denetleyin diye bağırıyor. Lütfen gelin bizi denetleyin, biz hiç kural tanımıyoruz diyor. Bunların bir kısmını biz makyajladık. Video çekimleri bizde kalsın. Zaten Sayıştay ve Danıştay’la aramızda sıkıntılar var. Bir de böyle şeyleri duyarlarsa iyice sıkıntıya gireriz.

ÇENESUYU OLAYI
Mesela sizin 232 dediğimiz Çenesuyu’ndan alacağınız var. O gelin beni denetleyin diyor. Bakacağız, göreceğiz. Denetleme olmasın diye bir takım çalışmalar yaptık. Ama açık söylemek gerekirse Derince Belediyesi’nde etkili kural setlerine göre bir denetim yapılırsa hepiniz başı ağrır. Bu alanlar sizin içselleştirdiğiniz bir olay değil. Gelirde çok önemli boşluk alanlar var. İç kontrole ilişkin hiçbir çalışma yok. Giderlerde de aslında bakıldığında bir takım problemler olduğunu söyleyebiliriz.”

İŞTEN ÇIKARILMIŞ
Videodaki görüntüler makaslanmış. Yaklaşık 1 yıl önce işten çıkartılan birisi işten çıkarılmayı hazmedemeyerek elindeki videoyu Belediye Başkanı Aziz Alemdar ile arası açık olan AKP Derince eski ilçe başkanı Mehmet Eryürek’e götürmüş. Eryürek de daha önce elimde belge ve kayıtlar var açıklaması sonrasında hesap uzmanı Erkan Karaaslan’ın eğitim sırasında verdiği konuşmanın videosunu internet sitelerine gönderdi.

EĞİTİM AMAÇLI
Belediyeye yakın kaynaklardan aldığımız bilgiye göre eğitim uzmanı Erkan Karaaslan’ın eğitim içerikli videosu makaslanmış. Video, bir bütün olarak izlendiği takdirde, Karaaslan’ın tamamıyla eğitime yönelik uyarılarda bulunduğu belirtildi.

25 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR